شناسه خبر: 40630
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت، ساعت 12:09
بمناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان

نیمه شعبان، هم‌پای شب‌های قدر

شب نیمه شعبان است که هم‌ردیف و هم‌پای شب‌های قدر قرار دارد و از این موقعیت می‌توان چون شب‌های قدر ماه مبارک رمضان برای کسب خیرات و برکات استفاده نمود. در اهمیت این شب علاوه براین که شب ولادت آخرین منجی عالم بشریت حضرت صاحب الزمان ( عج ) است

نیمه شعبان، هم‌پای شب‌های قدر

ای مهربان،با چشم گریان آمدم         نیمه شبِ نیمه ی شعبان آمدم
شرمنده از جرم و پشیمان آمدم              سوی تو با اُمید غفران آمدم


سه ماه رجب ، شعبان و ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای  کسب فیض و تقرب الهی ، در این ایام شب ها و روزهایی است که خان گسترده خداوند  با لطف بی دریغش بار عامی است برای گرفتاران در روز مرگی ها و فراخوانی برای طالبان  تغییر و بهره برداری معنوی یکی از مهمترین این ایام   شب نیمه شعبان است که هم‌ردیف و هم‌پای شب‌های قدر قرار دارد و از این موقعیت می‌توان چون شب‌های قدر ماه مبارک رمضان برای کسب خیرات و برکات استفاده نمود. در اهمیت این شب علاوه براین که شب ولادت آخرین منجی عالم بشریت حضرت صاحب الزمان ( عج ) است معصومین سفارشات زیادی نمودهاند که در ادامه  به اختصار تقدیم میگردد.
فضلیت ماه شعبان
پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) در یکی از سال‌ها، به هنگام آغاز این ماه خطبه‌ای خواندند و مردم را نسبت به شرافت این ماه آگاه فرمودند : شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است. حاملان عرش آن را بزرگ می‌شمارند و حق آن را می‌شناسند. آن ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌گردد و در آن بهشت آذین بسته می‌شود و این ماه را شعبان نامیده‌اند زیرا در آن ارزاق مؤمنان تقسیم می‌شود و آن ماهی است که عمل در آن چند برابر می‌شود و کار نیکو هفتاد برابر ثمره می‌دهد.
پنج‌شنبه‌های ماه شعبان
از معصومین در خصوص پنج شنبه های این ماه شریف روایت گردیده است : «در هر پنج‌شنبه آن، آسمان‌ها زینت بسته می‌شود، و فرشتگان به دعا می‌پردازند که پروردگارا! آن‌کس را که در این ایام روزه بدارد، ببخشای،و دعایش را اجابت فرمای.
توصیه به احیای شب نیمه شعبان
جبرئیل علیه السّلام از جانب خداوند متعال پیام آورد: یا رسول الله! شب نیمه شعبان را زنده بدار؛ امّتت را هم به این کار توصیه کن. در این شب می توان با اعمال عبادی به خدا نزدیک شد چرا که این شب شبی است بس شریف و ارزشمند.
بعد اضافه کرد: امشب شبی است که هر دعایی در آن مستجاب است و به درخواست هر نیازمندی پاسخ داده می شود هرکه طلب بخشش کند او را می بخشند و هرکه توبه کند پذیرفته می شود. یا رسول الله محروم واقعی کسی است که از خیرات این شب محروم بماند. (وسائل الشیعة، 8/104)
رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمود: هرکس که شب عید و شب نیمه شعبان را زنده بدارد قلب او در روزی که قلبها می میرد نخواهد مرد و هیچ‌گاه دل‌مرده نخواهد شد. (ثواب ‏الأعمال، ص77)

امام صادق علیه السّلام نقل می کند که از امام باقر علیه السّلام در مورد فضلیت شب نیمه شعبان سؤال کردند. امام علیه السّلام در پاسخ فرمودند: شب نیمه شعبان بعد از شب قدر از ارزشمندترین شبهاست
امیرالمؤمنین علیه السّلام می‌فرمود: در شگفتم از کسی که چهار شب از سال را به بی‌تفاوتی می گذراند. آن چهار شب عبارتند از: شب عید فطر، شب عید قربان، شب نیمه شعبان و اولین شب از ماه رجب. (مصباح ‏المتهجد، ص 852))
امام باقر علیه السلام در پاسخ پرسشی درباره فضیلت شب نیمه شعبان فرمود که با فضیلت ترین شب پس از لیلة القدر شب نیمه شعبان است که خداوند در این شب فضل خویش را بر بندگانش ارزانی می دارد و با منّ و کرم خود آنان را می آمرزد. پس برای نزدیکی به خدای سبحان در این شب بکوشید چون خداوند سوگند یاد کرده است که هیچ سائلی را تا وقتی که امر ناپسند و گناهی نخواسته است محروم نگرداند
امیرالمومنین علی بن ابی طالب(ع) نیز در روایتی از پیامبر اعظم(ص) در رابطه با فضیلت احیای شب نیمه شعبان نقل کرده است که: شب نیمه شعبان را احیاء بدارید و روز نیمه شعبان روزه بگیرید که خداوند در این شبانه روز می فرماید آیا توبه کننده ای هست تا توبه او را بپذیرم آیا فردی طلب روزی دارد تا او را بی نیازکنم (اقبال الاعمال: ج۳ ص ۳۲۳)
براى شب نیمه شعبان چند عمل وارد شده است:
- غسل، که باعث تخفیف گناهان مى‌شود.
- احیاء این شب به نماز و دعا و استغفار. و در روایت است که هر کس این شب را احیا دارد؛ نمیرد دل او در روزى که دل‌ها بمیرند.
- زیارت امام حسین علیه السلام است که افضل اعمال این شب
صلوات هر روز را که در وقت زوال وارد شده خوانده شود_
دعاى کمیل را که در این شب وارد شده است، خوانده شود_
_ هر یک از اذکار "سُبْحانَ اللّهِ" ، "الْحَمْدُلِلّهِ" ، "اللّهُ اَکْبَرُ" وَ "لا اِلهَ اِلا اللّهُ" صد مرتبه گفته شود، تا خداوند تعالى گناهان گذشته او را بیامرزد و برآورد حاجت‌هاى دنیا و آخرت او را
_ دعا هایی که بطور مبسوط در مفاتیح الجنان ذکر گردیده است
روز نیمه شعبان
عید مولود شریف امام دوازدهم حضرت حجّة بن الحسن صاحبُ الزَّمان صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ است
و مستحب است زیارت آن حضرت علیه السلام در هر زمان و مکان و در هر جا و دعا براى تعجیل ظهور آن حضرت

 

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha