شناسه خبر: 35732
تاریخ انتشار:۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۵ دي، ساعت 18:05
دکتر اعتصامی در کارگاه آموزشی گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی مطرح کرد:

سازمان تأمین اجتماعی پیشتاز گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی

سازمان تأمین اجتماعی با نصب العین قرار دادن سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی ، اجرایی نمودن این سیاست ها را به طور جدی در دستور کاراین سازمان قرار داده است.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی، دکترمنصور اعتصامی با بیان مطلب فوق در کارگاه آموزشی گفتمان سازی مباحث بیمه و تامین اجتماعی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی که روز سه شنبه 14 دی ماه 1395 در سالن اجتماعات پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد اظهار داشت : با نامگذاری اقتصادی سال های گذشته انتظار می‌رفت تدابیر ساماندهی مصرف و مقابله با محدودیت‌های ناشی از تحریم و بدنبال آن تدوین برنامه راهبردی در دوران پس ازبرجام از سال های قبل شروع شود، لکن ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جهت اتخاذ  تدابیر و نظارت بر حوزه‌های مصرف، واردات و امور ارزی در یکسال اخیر تشکیل گردیده است و این غفلت‌ها نسبت به آموزه‌های مؤکد و تجربه شده دینی و نگاه رهبری نباید تکرار شود.
درادامه این کارگاه آموزشی  که با شرکت کارکنان حوزه بیمه ای و درمانی سازمان تأمین اجتماعی و جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس و با حضور و سخنرانی دکترنادر مهرگان ، دکترکاظم یاوری و دکترلطفعلی عاقلی ازاقتصاددانان دانشگاه و دکترخالق کریمی معاون اداره کل درمان تهران برگزار شد دکتر اعتصامی با اشاره به موضوع هویت دینی در اقتصاد مقاومتی گفت : به نظر می رسد در حال حاضر توجه به مبانی اسلامی و دینی اقتصاد تنها لق لقه زبان و نان‌آور برخی شده و در مقام عمل بدان پایبند نیستند
و همین موضوع درخصوص اقتصاد مقاومتی مطرح است  که باید اصلاح شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی افزود  : در دوران رونق و فراوانی ، اعمال مدیریت اقتصادی باید بر پایه مصرف منضبط و صرفه‌جویی ممکن انجام شود که متأسفانه در سال‌های رونق یعنی در سال‌هایی که حداقل سالانه 100 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم حرکتی ملموس مشاهده نشد، بلکه بیش از 65 هزار پروژه نیمه تمام به دولت جدید منتقل شد و بسیاری از طرح های نیمه تمام از مطالعات اجرایی کافی و تفصیلی برخوردار نبود.
اعتصامی درادامه اظهار داشت : سازمان تامین اجتماعی با تشکیل شورای راهبردی شرکای اجتماعی و تنظیم برنامه‌های عملیاتی در موضوع سه جانبه‌گرایی و گسترش مولفه های سرمایه اجتماعی پیشگام است. همچنین این سازمان با  استفاده گسترده از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات جهت شفاف ‌سازی و مبادله آزاد اطلاعات و ارتقاء سطح دانش سرمایه انسانی، از حدود دو سال پیش بویژه در حوزه فنی، درآمد و بیمه‌ای آغازبه فعالیت کرده  و در این موارد صرفه جویی‌های گسترده‌ای را به همراه داشته است که از جمله آن پرداخت الکترونیک حق بیمه ، رسیدگی به وضعیت پرداخت بیمه بیکاری،ساماندهی زمان  پرداخت مستمری بازنشستگان ،ایجاد زمینه بازرسی های الکترونیک در سیستم و استفاده از کارت هوشمند سلامت در مراجعه به مراکز درمانی را می توان نام برد .
وی درباره  ضرورت فرهنگ سازی در اقتصاد مقاومتی گفت:  توجه به مقوله تربیت و فرهنگ و ترویج روحیه استقلال و هویت بخشی ملی در حوزه‌های گوناگون می‌تواند در قالب برنامه‌ای مشخص با برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای اعضاء هیأت علمی دانشگاه‌ها، توسط نهادهای عمومی  به اجرا درآید. در این ارتباط سازمان تامین اجتماعی از اواخر سال 1393 تا کنون فعالیت های مختلفی به طور مستمر داشته است.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی درباره اجرای اقتصاد مقاومتی در سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت : سازمان تامین اجتماعی سازمانی اقتصادی – اجتماعی است و در ابعاد مختلف از جمله اجتماعی و اقتصادی در سطح ملی تاثیرگذار و تاثیرپذیر می‌باشد، لذا این سازمان نقش مهمی در ایجاد امنیت اجتماعی، اقتصادی کشور داشته و در عرصه اقتصاد مقاومتی نیز جایگاه ویژه ای دارد. ماهیت عملکردی سازمان‌های بیمه‌ای، مبتنی بر مدیریت ریسک می‌باشد ، برنامه‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی سازمان درسه محور مدیریت منابع  ، مدیریت مصارف و تاب آوری قابل بررسی است .
اعتصامی افزود :  جهت‌گیری در ایجاد شرکت‌های دانش بنیان از عوامل ایجاد اقتصاد مقاومتی است. در حوزه مدیریت مصارف به مواردی مانند جلوگیری از هزینه های غیر ضروری و کنترل هزینه‌های عمومی  ،تدوین نقشه درمانی سازمان ، تدوین نظام اطلاعاتی سلامت HIS و استفاده از IT  در کنترل هزینه‌ها و شفاف‌سازی و  استفاده حداکثری از فناوری اطلاعات قابل اشاره است .  درمدیریت تاب آوری نیز به  موضوعاتی مانند  جلوگیری از تحمیل بار مالی و سیاستی در حوزه‌های بیمه، درمان و سرمایه‌گذاری فرهنگ‌سازی سازمانی در حوزه‌های صرفه جویی و بهره‌برداری بهینه از منابع سازمان محور کار
می باشد.
وی یادآورشد : بررسی و تحلیل محتوی کتب درسی اول تا نهم و بازدید دانش آموزان از مراکز بیمه ای و درمانی ، ارتباط گسترده با نهادهای فرهنگی – اجتماعی کشور ، جامعه پذیری مفاهیم اقتصاد مقاومتی در بین منابع انسانی سازمان بخشی از جهت گیریها متناسب با شعار سال است . 
دکتر اعتصامی خاطر نشان کرد : به نظر می رسد با طراحی برنامه های عملیاتی در حوزه اقتصاد مقاومتی ضمن اصلاح شرائط اقتصادی کشوردر سطح ملی و سازمان تأمین اجتماعی به عنوان یک نهاد فعال در زمینه ارائه خدمات اجتماعی، بطور نسبی بتوان رضایت ذی‌نفعان، شرکاء اجتماعی و ملت شریف ایران اسلامی را بدست آورد.
- بررسی و تحلیل اقتصاد مقاومتی با رویکرد بیمه تأمین اجتماعی
در بخش دیگری از این کارگاه آموزشی دکتر کاظم یاوری اقتصاددان برجسته کشور ، با اشاره به موضوع چگونگی تبدیل خواسته ها به سیاست های اجرایی در اقتصاد مقاومتی اظهار داشت : خواسته های مندرج در گفتمان اقتصادی که باید مورد توجه قرار گیرد از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی استخراج گردیده و مواردی مانند رقابت پذیری ،بکار گیری ظرفیت ها ،افزایش تولید کالا و خدمات راهبردی ، تنوع گرایی در تولید ، جایگزینی واردات ، توسعه صادرات ، شفاف سازی ، کاهش شدت انرژی ، ثبات مالی ، گسترش زیرساخت های ترانزیت کالا، تسهیل مقررات تجاری ، روزآمد کردن نظام توزیع و مبارزه با فساد را در بر می گیرد . 
وی درباره اقدامات عملی که در این راستا باید صورت بگیرد گفت : برای اجرایی نمودن خواسته ها باید به مواردی  مانند هدایت توسعه و تخصیص منابع ، محدودیت ابزارهای سیاستی ، اصل تقابل در اقتصاد،  توجه به زمانبندی ، توجه به هزینه ، ارزیابی وضعیت اقتصادی وانضباط مالی توجه شود.
دکتر یاوری افزود : یکی از مشکلات اصلی وابستگی اقتصاد کشور به قیمت نفت است که در این مورد دولت
می تواند میانگین یک مقطع زمانی 10 تا 15 ساله را مبنای تعیین بودجه و برنامه های اجرایی خود قرار دهد.
وی شوک درمانی رابرای درمان معضل افزایش قیمت ارز نا مناسب دانست و گفت : برای حل معضل قیمت ارز باید سیاست رشد مستمر را اجرا نمود تا جامعه دچار شوک نشود . در موردانضباط مالی نیز با شفاف سازی و ساده سازی پیچید گی ها می توان موفق شد.
در قسمت دیگری از این نشست آموزشی دکتر نادر مهرگان اقتصاددان و استاد دانشگاه طی سخنانی به چرایی اهمیت توجه به اقتصادمقاومتی در جهان امروز پرداخت و گفت : با توجه به اینکه رشد اقتصادی شاخص توسعه کشورها است سرلوحه اهداف اقتصاد مقاومتی موضوع رشد و توسعه کشور است .
وی با تشریح وضعیت کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از نظر رشد و روکود اقتصادی گفت : وابستگی اقتصاد کشور به پول نفت کماکان در پیدایش مشکلات اقتصادی کشور سهم زیادی دارد . وآنچه می تواند باعث رفع این مشکلات شود حکمرانی خوب است که با اجرایی شدن آن می توان به رشد اقتصادی دست یافت .
دکتر مهرگان شاخص های حکمرانی خوب را شامل حق اظهار نظر ، پاسخگویی ،ثبات سیاسی و پرهیز از خشونت عنوان کرد و اظهار داشت : با کنترل فساد ، افزایش کیفیت قوانین و مقررات ، حاکمیت قانون و افزایش اثر بخشی و کارایی دولت می توان به مرور از این مشکلات گذر کرد.
دکترلطفعلی عاقلی اقتصاددان و استاد دانشگاه دیگر سخنران این نشست بود که به تشریح جایگاه بیمه های اجتماعی در الگوی اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت : یکی از مباحث مهم در بحث اقتصاد مقاومتی ،  تطبیق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی با آنچه هم اکنون در دنیا وجود دارد می باشد و در این بحث موضوع تعادل منابع و مصارف بسیار مهم است .
وی درباره اثرات بیمه های اجتماعی در جامعه اظهار داشت : مزایای تأمین اجتماعی می تواند باعث تحرک بازار کار و تولید شود و بر جریان مصرف و تقاضا، پس انداز ، سرمایه گذاری ، رشد اقتصادی ، توزیع درآمد ، نابرابری اجتماعی و... تأثیر بگذارد .
دکتر عاقلی اظهار داشت : برای رفع مشکلات توصیه می شود توجه بیشتری به پوشش همگانی بیمه ای و حمایتی شود، اشتغال مجدد بازنشستگان محدود شود ، تلاش شود کشور به رشد اقتصادی و پایداری سیاسی برسد ، تغییر نرخ گذاری بیمه ها ی اجتماعی با احتیاط و با هدف پایداری منابع صورت گیرد وبه موضوع افزایش امید به زندگی و افزیش مخارخ تأمین اجتماعی توجه شود .
در پایان این کارگاه آموزشی جلسه پرسش و پاسخ با حضور استادان سخنران و شرکت کنندگان در این نشست برگزار گردید .
در بخشی از این نشست دکتر خالق کریمی معاون اداری مالی اداره کل درمان تهران با تشریح اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی پرداخت و اظهار داشت : تأمین اجتماعی دومین تولید کننده درمان کشور است و در حوزه اجرایی باید تلاش شود با افزایش ضریب پوشش بیمه ای ، جلوگیری از فرار
بیمه ای ، عملیاتی کردن وصولی ، تصویب نظام کنترل –پایش و انگیزش در کلیه سطوح سازمانی وپیاده سازی نظام ارجاع داخلی به موفقیت دست یافت .
وی با اشاره به تدوین برنامه عملیاتی در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت : تلاش شده با یکسان سازی قرارداد های خرید ، مشاوره ،تعمیرو نگهداری ،پیمانکاری ، یکسان سازی خرید کلای مصرفی اداری ، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی  در مراکز تابعه ، ثبت و صدور الکترونیکی شوراهای پزشکی و اتصال به سیستم اتوماسیون و... هزینه ها شکاهش یابد .
در پایان این کارگاه آموزشی جلسه پرسش و پاسخ با حضور استادان سخنران و شرکت کنندگان در این نشست برگزار گردید .آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha