زمان انتشار: ۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند ساعت 12:54 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۵/۱۲/۸ ساعت 12:57    تعداد بازدید: 185202    کد مطلب: 28650

تعهدات کوتاه مدت سازمان تامین اجتماعی :
کمک هزینه ازدواج
با توجه به اخبار نادرست از نحوه دریافت کمک هزینه ازدواج در روزهای گذشته در فضای مجازی، جهت آشنایی هر چه بیشتر مخاطبان سازمان تامین اجتماعی ، شرایط و مدارک لازم جهت بهره مندی از این تعهد کوتاه مدت به تفصیل ارایه می گردد.


قابل توجه بیمه شدگان محترم سازمان تامین اجتماعی :

کمک هزینه بلا عوض ازدواج مربوط به زوجینی که صرفا در دوره زمانی خاصی عقد دائم نموده اند نمی باشد و به کلیه بیمه شدگانی که شرایط دریافت این کمک هزینه را که در ذیل آمده استداشته باشند تعلق می گیرد.

 

حمایت‌هایی که با عنوان کلی تامین اجتماعی از آن‌ها نام برده می‌شود در کنار تلاش برای تامین آرامش خاطر نیروهای شاغل در عرصه‌های کار و تولید نسبت به آینده گاهی اوقات جنبه‌های عاطفی از زندگی اجتماعی اقشار تحت پوشش را نیز مورد توجه قرار می‌دهند.

یکی از این موارد خاص پرداخت کمک هزینه ازدواج بوده که هدف از پرداخت آن ترغیب بیمه شدگان به ازدواج است.

کمک هزینه ازدواج که از سوی سازمان تامین اجتماعی به بیمه شدگان واجد شرایط پرداخت می‌شود، هدیه و شادباشی است که این سازمان به بیمه‌شدگانی که تشکیل خانواده جدید می‌دهند، می‌پردازد.

این کمک هزینه به بیمه شدگانی که برای اولین بار ازدواج می‌کنند، پرداخت می‌شود و میزان آن معادل یک ماه متوسط مزد یا حقوق بیمه شده است.

مزد یا حقوق متوسط هر بیمه شده از تقسیم کردن مجموع حقوق دریافتی در دو سال قبل از ازدواج که بر مبنای آن از وی حق بیمه کسر شده است بر عدد ۲۴ به دست می‌آید.

سوالات رایج در مورد کمک هزینه ازدواج

برای دریافت کمک هزینه ازدواج چه شرایطی لازم است؟

- بیمه شده باید ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج، حداقل حق بیمه ۷۲۰ روز رابه سازمان پرداخته باشد.
- در تاریخ ازدواج رابطه استخدامی بیمه شده با کارفرما قطع نشده باشد
- ازدواج اول باشد
- عقد ازدواج دائم بوده و در دفتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد

برای دریافت کمک هزینه ازدواج چه مدارکی لازم است؟

- تصویر و اصل سند ازدواج و اصل وتصویر شناسنامه زن و شوهر(تمامی صفحات شناسنامه زوجین )
- تعهد کتبی بیمه شده مبنی بر اینکه برای اولین بار ازدواج کرده است.
- دفترچه بیمه

مبلغ کمک هزینه ازدواج چقدر است؟

برابر با یکماه متوسط حقوق یا مزد بیمه شده است. یعنی جمع دریافتی مشمول کسر حق بیمه ظرف دوسال قبل ازازدواج تقسیم بر عدد ۲۴. درصورتیکه حاصل کمتر از حداقل دستمزد عادی در زمان عقد ازدواج باشد مبلغ قابل پرداخت معادل حداقل مذکور خواهد بود. نکته در صورتیکه طرفین عقد ازدواج، هر دو واجد شرایط یاد شده، باشند کمک هزینه ازدواج به هر دو نفرتعلق خواهد گرفت.

برای دریافت کمک هزینه ازدواج آیا مدت خدمت سربازی هم به حساب می‌آید؟

خیر، طبق بند ۲ ماده ۸۵ قانون تامین اجتماعی بیمه شده بایستی ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج حداقل حق بیمه ۷۲۰ روز کار را به سازمان پرداخته باشد تا مشمول استفاده از کمک هزینه ازدواج گردد و سابقه خدمت سربازی ملاک محاسبه این مدت نمی‌باشد.

فردی که در زمان ازدواج اول، شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه ازدواج را نداشت آیا برای ازدواج دوم خود می‌تواند از این کمک هزینه برخوردار شود؟

خیر، کمک هزینه ازدواج فقط به ازدواج اول تعلق می‌گیرد.

با توجه به شایعات اخیر در فضای مجازی مبنی بر دریافت کمک هزینه ازدواج زوجینی که در سالهایی خاص ( دروه زمانی مشخص ) عقد دائم نموده اند آیا این امر صحت دارد یا خیر ؟

خیر ، دریافت کمک هزینه ازدواج توسط بیمه شدگانی که دارای شرایط فوق الذکر هستند محدود به دوره زمانی خاص نبوده و کلیه بیمه شدگان که شرایط مذکور را دارا می باشند می توانند از این تعهدات کوتاه مدت استفاده نمایند ، اما بیمه شدگانی که در سالهای گذشته عقد دائم نموده اند و سایر شرایط را دارا می باشند مبلغ دریافتی کمک هزینه ازدواج آنها مطابق با مجموع میانگین دستمزد همان سال عقد آنها خواهد بود .

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha