زمان انتشار: ۱۳۹۵ سه شنبه ۷ ارديبهشت ساعت 16:25 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۵/۲/۷ ساعت 16:22    تعداد بازدید: 624    کد مطلب: 26689

وصیت نامه و زندگی نامه شهید دکتر مرتضی لبافی نژاد


شهید دکتر مرتضی لبافی نژاد

تاریخ تولد: 30 /9 /1323
محل تولد: شاهرود
تاریخ شهادت: 4 /11 /54
محل شهادت: زندان ساواک
نام پدر: عباسعلی
نام همسر: پروین سلیمی
نام فرزند: یاسر
محل اشتغال: شعبه تأمین اجتماعی

زندگی نامه: شهید دکتر مرتضی لبّافی نژاد در روز 14 آذر سال 1323 همزمان با عید سعید غدیر در خانواده ای مذهبی در شاهرود متولد شد. پدرش کارمند راه آهن بود و هنگام تولد مرتضی در شاهرود مأموریت داشت. وی که از استعداد قابل توجهی برخوردار بود، پس از تحصیلات ابتدایی در دبیرستان البرز تهران پذیرفته شد.
وی فعالیّت های سیاسی خود را از همان اوان جوانی آغاز کرد پس از قبولی در رشته پزشکی با موفقیت تحصیلات خود را پشت سرگذاشت و در سال 1349 فارغ التحصیل شد و به سربازی رفت. در این مدت به عنوان پزشک در روستاهای اطراف نهاوند به خدمت به محرومین شتافت. تدیّن و خلق و خوی مرتضی به زودی آوازه او را در میان روستائیان پراکنده ساخت.
اولین سفر خارجی او حج بیت الله الحرام بود و پس از آن به استخدام سازمان تأمین اجتماعی درآمد و به قزوین منتقل گردید. مرتضی لبّافی نژاد در 16 شهریور 1351 با پروین سلیمی که از خانواده ای متدیّن و مذهبی بود ازدواج کرد. مرتضی در سال 1350 با سازمان مجاهدین خلق ایران آشنا شد و به عضویت تیم پزشکی درآمد. وی در تمام مدت عضویّت در سازمان بر اعتقادات مذهبی خود پایدار ماند و در برابر تغییر ایدئولوژی قاطعانه مقاومت نمود. و پس از اطلاع از ماهیّت و عملکرد مرکزیت سازمان، همکاری قبلی خود را راه خطا توصیف کرد و از آن ابراز پشیمانی نمود.
شهید لبافی نژاد 11 مرداد 1354 در تبریز بازداشت و به تهران منتقل می شود. در تهران نیز با وانمود کردن اینکه در تهران قراری دارد به همراه مأمورین به منطقه مورد نظر وارد می شود و در یک فرصت فرار می کند. اما موفق نمی شود و با تیراندازی مأموران از ناحیه شانه و بازو مجروح و مجدداً دستگیر می‌شود. شهید لبافی نژاد در زندان ساواک تحت شکنجه های طاقت فرسا قرار گرفت، با این حال بنا به نقل شاهدان، در طول دوران زندان و بازجویی که مدت 6 ماه در سلول انفرادی بود، غالباً روزه دار بود.
سرانجام در چهارم بهمن 1354 مرتضی لبّافی نژاد اعدام گردید و به درجه رفیع شهادت نائل آمد. در حال حاضر یکی از بیمارستان‌های سازمان تأمین اجتماعی در تهران مزین به نام این شهید والامقام است.


فرازی از وصیت نامه شهید: بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین. سلام و درود گرم من به پدر و مادر عزیزم. پدر و مادر مهربانم. پدر و مادری که هیچ چیز را از من دریغ نکردند. سلام من به همسر مهربان و فداکارم. همسر متقی و پرهیزکارم. سلام من بر یکایک فامیل عزیز و مهربانم که متاسفانه فرصت نام بردن یکایک آنها را ندارم. برای من نگران نباشید که خداوند فرموده است ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. وقتی پای چوبه ‌دار بروم، سرم را در برابر خداوند با افتخار بلند می‌کنم؛ به دلیل اینکه همیشه کاری را انجام دادم که فکر می‌کردم درست بوده و خدا نیز از آن راضی است.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha