شناسه خبر: 19757
تاریخ انتشار:۱۳۹۴ سه شنبه ۳ شهريور، ساعت 10:58

 پزشک فرانسوی در محضر امام رضا (علیه السلام)

امام رضا (علیه السلام) شخصیت ممتازی است که اگر بگوییم در جهان اسلام ایرانی ها را با امام رضا (علیه السلام)  می شناسند سخن گزافی نگفته ایم. کیست که از خوان کرم او بهره ای نبرده باشد؟ پناه بردن به امام رضا (علیه السلام)  و طلب یاری از وی در انحصار هیچ کسی نیست. گاهی غیر شیعیان، گاهی غیر مسلمانان و حتی گاهی غیر انسانها مانند آهو و ... به این امام مهربان پناهنده می شوند. او امام و پناه همه است.
  یکی از حکایات میهمان نوازی این امام مهربان مربوط می شود به سفر پزشکی مسیحی از اروپا به مشهد مقدس و زندگی 15 ساله وی در سالهای 1334 تا 1348 در این شهر و در نهایت مرگ و خاکسپاری وی در مشهد.
  پرفسور روش بولون (Roch Boulvin  ) متولد 1912 میلادی در یکی از مستعمرات فرانسه بود که تحصیلات خود در رشته پزشکی را از 1936 در دانشگاه بروکسل بلژیک آغاز نمود. وی در سال 1955 بنا بر دعوت وزارت دربار ایران به مشهد آمد و با توجه به قرارداد آستان قدس رضوی با ایشان از مردادماه 1334 با مبلغ 1000 دلار به مدت 3 سال در بیمارستان امام رضا (علیه السلام) بعنون رئیس بخش جراحی مشغول خدمت شد که این قرارداد بعدها تمدید شد بطوری که 15سال ریاست بخش جراحی بیمارستان امام رضا (علیه السلام) را برعهده داشت. مطالعات عمده بولون درباره کیست هیداتیک، سل اعضای مختلف، بیماری کیسه صفرا و مجاری صفرا و زخمهای معده و اثنی عشر بود. از شاگردانی که جراحی عمومی را در نزد پرفسور بولون فرا گرفته اند می  توان به دکتر یوسف اهرابی نژاد، پروفسور مهدی بنایی، دکتراحمد اصفهانی زاده، دکترمهدی لطفی، دکتر امیرشیبانی، دکتراکبر رفیعی، دکتر یغمایی، دکتر حسین شاهوردیانی، دکتر توحیدی، دکتر افشین، دکتر توکلی زاده، دکتر ابطحی، دکتر خسرو آروند، دکتر عظیمی، دکتر نصیری، دکتر صدری، دکتر عامریون و دکتر محمد شاهین فر اشاره کرد. حضور پروفسور بولون در بیمارستان امام رضا (علیه السلام)  از این جهت مهم و حائز اهمیت بود که  جراحی نوین برای  نخستین بار در ایران انجام می شد.
بولون بارها در بیمارستان محل کارش و بویژه در بخش مسلولین، شاهد شفا گرفتن بیماران سل از دست مبارک امام رضا (علیه السلام)  بود. در یک نوبت پرستاری می گفت : بیماری در رویا به محضر امام رضا (علیه السلام)  شرفیاب شده و شفا یافته بود، پرفسور بولون همراه با بیمار شفا یافته منقلب شده بود و می گریست. تکرار اینگونه موارد و فضای معنوی مشهد مقدس باعث انقلاب روحی پرفسور بولون و تشرف وی به دین مبین اسلام شد. این اتفاق در اواخر عمر وی واقع شد و نام  عبدالله را برای خود انتخاب کرد. وی سرانجام در 14 مرداد ماه  1348 بر اثر سکته قلبی درگذشت و در ضلع شرقی آرامگاه خواجه ربیع به خاک سپرده شد.
همانگونه که مشاهده می شود گاهی امام رضا (علیه السلام) ارادتمندان خود را از هزاران کیلومتر آن طرف تر فرا می خواند، پذیرایی می کند و در پایان هم کنار خود نگه میدارد. امید که ما نیز با توجه به اینکه در کنار این قبله حاجات هستیم از این فرصت بزرگ الهی بی بهره نمانیم.

والسلام

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha