زمان انتشار: ۱۳۹۸ جمعه ۳ خرداد ساعت 08:00 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۳/۲ ساعت 07:37    تعداد بازدید: 276    کد مطلب: 15687

در استقبال از سالروز فتح خرمشهر؛
خرمشهر سرزمین«محمد جهان ‏آرا»است و«جهان ‏آرا» سردار فاتح کربلای ایران
"فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهای اسلامی است. خرمشهر شهر لاله های خونین است. خرمشهر را خدا آزاد کرد." (امام خمینی ره)


آزادسازی خرمشهر
در ساعت دو بعد از ظهر روز سوم خرداد 1361، پس از 24 روز رزم بی امان، خرمشهر به طور کامل آزاد شد و پرچم پرافتخار اللّه‏ اکبر، بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد.
خرمشهر، این شهر مقاوم که پس از 35 روز پایداری و مقاومت، در چهارم آبان ماه 1359، به اشغال دشمن درآمده بود، پس از 578 روز (نوزده ماه) اسارت، بار دیگر به آغوش گرم میهن اسلامی بازگشت.
رزمندگان اسلام در اولین اقدام، نماز شکر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه کردند.

خبر آزادسازی خرمشهر، به سرعت در همه جا طنین افکند و ملت مسلمان ایران را که مدت‏ها در آرزوی شنیدن چنین خبر مسرت بخشی بودند، غرق شادی و سرور کرد.
مردم به خیابان‏ها ریختند و با پخش شیرینی، به جشن و شادی پرداختند. و با فرارسیدن شب، بر پشت بام‏ها ندای اللّه‏ اکبر سر دادند.
اهمیت فتح خرمشهر
بی تردید فتح خرمشهر، از دو جهت بسیارحایز اهمیت بود.
نخست این که، با این پیروزی بزرگ، جنگ وارد مرحله نوینی شد و قوای اسلام با حمله‏ های کوبنده خود، مرحله به مرحله پیروزی‏ های تازه ‏ای را به ارمغان می‏ آوردند؛
دوم این که این فتح باعث شد که آمریکا و سایر قدرت‏های استعماری، حساب کار خود را بکنند و از موضع تهاجم و حمله، به موضع دفاع بیفتند.

آنان پیش از این، می‏ پنداشتند که عراق خواهد توانست پس از پیروزی بر ایران، جای‏گزین رژیم دست نشانده سابق و ژاندارم منطقه که با انقلاب اسلامی از میان رفته بود، گردد تا حافظ و نگهبان منافع آنان در منطقه شود، اما پس از فتح خرمشهر نه تنها اندیشه تصرف ایران غیرممکن شد؛ بلکه ترس و وحشت سقوط صدام وجودشان را فرا گرفت و آن‏ها را وادار کرد که صدام را از سقوط نجات دهند.
پیام امام خمینی ره
حضرت امام خمینی رحمه‏ الله به مناسبت فتح خرمشهر، پیام رسا و متینی را به این شرح صادر فرمودند:

«این جانب، با یقین به آن که «ما النصر الا من عنداللّه‏» از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیة‏اللّه‏ الاعظم ارواحنا لمقدمه الفدا را از چنگ گرگان آدم خوار که آلت‏هایی در دست ابرقدرتان، خصوصا آمریکای جهان خوارند، بیرون آورد و ندای اللّه‏ اکبر را در خرمشهر عزیز طنین انداز کرد و پرچم پرافتخار لااله الا اللّه‏ رابر فراز آن شهر خرم که با دست پلید جنایتکاران غرب به خون کشیده شده و خونین شهرنام گرفت، به اهتزاز در آورد، تشکر می‏کنم و آنان، فوق تشکر امثال من هستند. آنان به یقین مورد تقدیر ناجی بشریت و بر پاکننده عدل الهی در سراسر گیتی روحی لتراب مقدمه الفدا می‏باشند». 
قطعه های ادبی
- خرمشهر سرزمین خرمی است که سرچشمه طراوت همیشگی ‏اش، سرخی شبنم ‏گونه قطرات خون است.
- خرمشهر سرزمین صبوری است که سنگفرش خیابان‏هایش به سرخی خون سرو قامتان دلیر میهن رنگین شده است.
- خرمشهر دروازه عبور سفیران عابدی است که با قطرات خون، وضوی عشق ساختند و به ملکوت پیوستند.
- خرمشهر مقر شاهدان شاهدی است که گواهشان ذکر یا حسین علیه ‏السلام بود و حضور جاویدانشان تجلی کربلایی دیگر.
- خرمشهر سرزمینی به وسعت آسمان است که سینه ‏های سوخته ‏ای را در آغوش گرم و سوزان خویش گرفته است که هر کدامشان در جوار قرب الهی مأوی گرفته ‏اند.
- خرمشهر، سرزمین « محمد جهان ‏آرا » است و « جهان ‏آرا »، سردار فاتح کربلای ایران.
- خرمشهر، سرزمین دروازه ‏های آسمانی است که از بی‏کرانه افق به سمت و سوی زمین گشوده شد و امواج گلوله و آتش خمپاره، مردان مرد را با خود به بی‏کران ابدیت روانه کرد.
- خرمشهر سرزمینی است که هر کوچه ‏اش، همچون شقایقی داغدار، قصه داغی بر سینه دارد؛ قصه شرحه شرحه فراق، قصه مظلومیت، قصه تجاوز و قصه ...
- خرمشهر، معبر آسمانی مردان خداست؛ مردانی که در آرزوی همراهی قافله کربلائیان، آرام و قرار نداشتند.
- خرمشهر مقر شیردلانی است که جنگاور عرصه جهاد بودند و لبیک‏ گوی ندای لبیک.
- سلام و درودت باد، خرمشهر! آزادیت مبارک و آزادگیت جاویدان باد!

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha