• ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۷ آذر
  • اِثَّلاثا ٩ ربيع الثاني ١٤٤۰
  • Tuesday, December 18, 2018

 

ریاست بخش : دکتر حمید غلامی

سرپرستار : مریم لرنی

جانشین سرپرستار : مریم خلیلی

گروه پرستاران/پزشکان بیهوشی مقیم  در سه شیفت صبح /عصر/شب در بخش ICU به خدمت رسانی به مراجعه کنندگان مشغول هستند .             در این بخش 6 تخت برقی موجود است.که یک تخت آن جهت بیماران ایزوله دراتاق مجزا  نظر گرفته شده است.

دستورالعمل کاری پزشکان :

ویزیت روزانه توسط پزشک بیهوشی مقیم ساعت 8 تا 9 صبح صورت می گیرد.کلیه مشاوره های درخواستی بین ساعت 9 تا 11 صورت می گیرد و بیماران بهبود یافته  با نظر بیهوشی مقیم و مشاوران و نظر پزشک معالج به بخش مورد نظر منتقل می شوند .
کلیه دستورات پزشکی با قید تاریخ/ساعت/مهر پزشک ثبت می گردد.سرپرستار بخش با چک دستورات و اجرای آنها همراه مراقبت پرستاری توسط پرسنل به روش کیس متد  صورت می گیرد.
خدمات پرستاری و پزشکی  همراه خدمات پاراکلنیکی رادیولوژی و دارویی و آزمایشات در 24 ساعت شبانه روزی برقرار است.طبق برنامه از پیش تعیین شده در هر ماه دسترسي مستمر به پزشکان متخصص براي بيماران حاد فراهم شده است .
بیمارانی در این بخش بستری می گردند که دارای شکستگی در استخوانها بزرگ  مثل لگن /ران /یا شکستگی در چند نقطه یا پارگی تاندون ها به همراه بیماریهای زمینه ای کنترل شده مثل دیابت /تشنج/فشارخون باشند که پس از جراحی در اتاق عمل با دستور پزشک بیهوشی به بخش ICU منتقل می شوند و پس از بهبودی (1 تا 2 روز بعد) به بخش مربوطه باز می گردند.                                                                   

تمامی بيماران حاد توسط پزشک بيهوشي مقيم ويزيت گرديده و دستور انتقال به بخش ويژه داده می شود.بیماران با اندیکاسیون بستری بيمار همراه بيماربر با برانکارد ايمن و در صورت نياز به بخش ويژه منتقل مي شود. پرستار با همراهی با بيمار بر پرونده بستري و توضيح اقدامات انجام شده در بخش مبدا به پرسنل بخش ويژه تحويل مي دهد .

توسط بيماربر به تخت منتقل و بلافاصله خدمات اوليه تعويض لباس و پوزيشن مناسب ارايه می گردد .

پرستار ادميت کننده همزمان با معرفي خود به بيمار بلافاصله مانيتورينگ قلبيعلايم  حياتي(فشارخون-حرارت-نبض-تنفس),سچوريشن ،  هوشياري بيمار ، مقدار درد ,ارزيابي اوليه ريسک سقوط ، زخم بستر و اتصالات و داروها و خون همراه بيمار و در حال تزريقرا بررسی می کند .

دستورات پزشک توسط سرشيفت کاردکس مي گردد.

به بيمار در طول انجام اقدامات اموزشهاي مربوط به پوزيشن/محدوده حرکت/داروهاي تزريقي/اقدامات تشخيصي داده می شود.

پرستار و پزشک جهت کليه مراقبتهاي فيزيولوژي و مانيتورينگ بيمار برنامه ريزي مي کنند .( مانيتورينگ قلبي و تنفسي و اکسيژن تراپي - پوزيشن مناسب -مراقبت از چشم-مراقبت از پوست-مراقبت از تنفس -تغذيه و رژيم مناسب بيمار-کنترل درد – کنترل جذب و دفع -مراقبت از اتصالات و پروتزهاي بيمار-انجام آزمايشات –کنترل بیمار در زمان فیزیوتراپی ، رادیولوژی و سونوگرافی – انجام ABG )

در صورت هر نوع اختلال در وضعيت فيزيولوژي و مانيتورينگ بيمار ، توسط پرستار به پزشک اطلاع رساني مي شود.
ويزيت مجدد بيمار در شرايط اورژانسي توسط متخصص بيهوشي مقيم در کمتر از 15 دقيقه صورت مي گيرد و با بررسي بالين بيمار ، دستورات گذاشته و اجرا می شود.
داروهاي حياتي و ترالي کد و تيم CPR الکتروشوک و ونتيلاتور از قبل پيش بيني شده است.آماده بودن آنها هر شيفت چک مي گردد.

تمامي اقدامات در گزارش پرستاري ثبت مي شود.

تمامی این گردش کاری /تجهیزات/تحت نظارت سرپرستار بخش می باشد و کاستی ها و نواقص را با درایت و مدیریت  برطرف می نماید.

امکانات رفاهی :
یخچال/توالت فرنگی/واکر/ویلچر/جعبه عبادت و کتابهای مذهبی/ظروف یکبار مصرف/تلفن پرتابل /پرده های جداکننده حریم بیمار/صبحانه ، ناهار شام  ، چای  ، میان وعده/صندلی تخت خواب شو جهت همراه کودکان

اندیکاسیونهای بستری:

بيماراني که از اورژانس به بخش ICU منتقل مي شوند.

الف- بيماراني که مشکل ارتوپدي داشته اند و در اين مرکز قبلاً خدماتي به آنها ارائه شده است و ناشي از همان مشکل ارتوپدي ، دچار عارضه شده اند. مانندDVT - سندرم کمپارتمان - آمبولي ريه

ب- بيماراني که همزمان با مشکلات ارتوپدي مراجعه نموده اند و دراين مرکز امکان ارائه خدمات ارتوپدي داريم ولي همزمان بيماري زمينه اي غير قابل کنترلي پيش آمده است : مثل کاهش يا فازايش ناگهاني فشارخون يا قند خون - دردهاي قفسه سينه - تنگي نفس - کاهش سطح هوشياري و آگاهي و يا گيجي و خواب آلودگي - تغيير ات دماي بدن - تغييرات بريت - ريتم قلبي

بيماراني که از اتاق عمل در ICU بستري مي گردند .

الف - اعمال جراحي ماژور: تعويض مفصل زانو - تعويض مفصل هيپ - آرتروسکوپي هاي شانه - ترميم شکستگي هاي هيپ - سن بالاي 70 سال ب- بيماراني که اعمال جراحي مينور يا ماژور دارند .

ج- هر بيماري که در اتاق عمل در حين عمل يا ريکاوري دچار مشکلات پيش بيني نشده گردد و به اصطلاح بيمار بدحال بيماريهاي زمينه اي مثل تشنج - ديابت - آسم - سابقه ناراحتي هاي قلبي با مصرف دارو - مشکلات کبدي يا کليوي کنترل شده دارند گردد . 

بيماراني که از بخشهاي بستري منتقل می گردند.

الف- هر بيماري که قبل يا بعد عمل بدحال شده است. 

ب- بيماري که بعد عمل دچار خونريزي شديد غير قابل کنترل يا دچار اختلال حس و حرکت و تنفس N.V و )

طیف سنی بستری از کودک تا سالمند است.

در این بخش جهت حفظ سکوت و ایجاد آرامش بیماران ,استفاده از موبایل جهت پرسنل و بیماران ممنوع است و تردد همراهان بجز در ساعت ملاقات ( ساعت3-4 هرروز ) ممنوع است مگر اینکه دستور پزشک مبنی بر شرایط بیمار به نگه داشت همراه باشد.
ساعت شروع شیفتها صبح 7:30 تا 14  ،  عصر 13:30 تا 20 و شب 19:30 تا 8 صبح فردا می باشد.
پرستاران با تحویل شیفت بر بالین بیماران با کاردکس و سرپرستار و بررسی شرایط بالینی بیمار با تحویل گرفتن تجهیزات پزشکی ضروری به مراقبت پرستاری بر اساس کیس متد اقدام می کنند.

 

Page Generated in 0/0236 sec