زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۳ آبان ساعت 16:22 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۸/۱۳ ساعت 16:22    تعداد بازدید: 202    کد مطلب: 68294

دکترمحمدرضا جعفریان، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی
فرهنگ عمومی، فراتر از اقشار خاص


14 آبان روز فرهنگ عمومی نام گذاری شده است. فرهنگ عمومی، فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در جامعه رواج دارد و حوزه های عقاید،‌ ارزشها، جلوه‌های احساسی و هنجارها را در بر‌می‌گیرد و فراتر از گروهها و اقشار خاص، و مورد قبول عموم جامعه است. این فرهنگ شامل دو بخش محسوس و غیرمحسوس است، بخش محسوس مانند شکل لباس و شکل معماری و بخش نامحسوس، همچون اخلاقیات فردی و اجتماعی مردم، وقت‌شناسی، وجدان کاری، مهمان دوستی و احترام به بزرگترها. تأثیرات آن عام و فراگیرست و عامه مردم در کیفیت آن نقش دارند. در حقیقت، رفتارهای اجتماعی آحاد جامعه، چیزی جز فرهنگ عمومی نیست. آنچه جامعه را دلچسب یا غیر قابل تحمل می نماید، همین فرهنگ است. با کندی و تأنی شکل میگیرد و به همین منوال هم منسوخ می‌شود. در شکل گیری آن، کسانی که بیشتر دیده می شوند، و امروزه به سلبریتی ها مشهور شده اند، بیش از دیگران در آن تاثیر می گذارند.
محیطهای اداری، آموزشی، ورزشی، تفریحی و ... مشحون از این نوع فرهنگ است و متولیان فرهنگی جامعه بخش قابل ملاحظه ای از انرژی خود را صرف اصلاح آن می نمایند. جوامع پیشرفته، بیش از دیگر جوامع به اصلاح فرهنگ عمومی اقدام می نمایند و آن را جدی تر می گیرند. چنانچه در یکی از مکانهای عمومی آن جوامع قرار بگیرید، معمولا همه رفتارها را مشابه هم می بینید، در حالیکه در دیگر جوامع، معمولا هر کس، ساز خود را می زند و رفتارهای مشابه، کمتر مشاهده می‌شود. به همین لحاظ است که نظم و انضباط در اماکن عمومی آن جوامع، مشهودتر است. این امر در حالیست که امیرالمومنین (ع) در نامه 47 نهج البلاغه، مسلمانان را به تقوای الهی و نظم و انضباط در امور سفارش کرده است. اگر سفارش ایشان به کار بسته شده بود، جوامع مسلمان امروز هزینه های کمتری در جهت ایجاد نظم متحمل می شد.آری یکی از نگرانیهای متولیان امور جامعه، بویژه مسئولین فرهنگی، باید اصلاح فرهنگ عمومی و حرکت بسوی ایجاد نظم و انضباط، رعایت حقوق شهروندی و حریم خصوصی افراد، تقویت اعتماد عمومی و اخلاق اجتماعی باشد. بدون تردید، حرکت صحیح در این مسیر، به انباشت سرمایه اجتماعی منتهی خواهد شد.
از سوی دیگر، آنچه امروزه، از همه پدیده های اجتماعی از جمله "فرهنگ عمومی" انتظار می رود، این است که باید بتوانند در شرایط کنونی و فشارها و تحریمهای اقتصادی، نقش و رسالت مهم خود را ایفاء نمایند. با اصلاح فرهنگ عمومی، تاب آوری ساختار اقتصادی و اجتماعی کشور افزایش چشمگیری یافته و این مهم، تنها با اصلاح و ترویج فرهنگ کار، مصرف، نظم و انضباط، پاسخگویی، امانتداری، پاکدستی و ... که از زیر مجموعه های فرهنگ عمومی هستند، تحقق پیدا خواهد نمود.
در سازمان تامین اجتماعی بخش قابل ملاحظه ای از قوانین و دستورالعملها در جهت اصلاح فرهنگ عمومی به نگارش در می آیند و با این حال، شایسته است بیش از این مورد توجه قرار گیرد و دست‌اندرکاران امر، در دستورالعملهای خود، اهتمام بیشتری در جهت بهبود فرهنگ عمومی بنمایند. معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان نیز در همین راستا و به عنوان وظیفه ای تشکیلاتی، آمادگی خود را برای اصلاح و بهبود فرهنگ عمومی، از طریق همکاری در نگارش قوانین و دستورالعملها اعلام می دارد. 

ارتباط مستقیم در فضای مجازی با سرپرست سازمان تامین اجتماعی
به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha