زمان انتشار: ۱۳۹۷ جمعه ۲۲ تير ساعت 09:10 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۲۰ ساعت 16:42    تعداد بازدید: 134    کد مطلب: 62143

تامین اجتماعی تکیه گاه فرد و خانواده و پشتوانه توسعه پایدار
سیدصلاح قریشی، مدیرکل تامین اجتماعی کردستان


نقش تامین اجتماعی در احقاق  امنیت جسمی، معیشتی و روانی افراد آن را تبدیل به نخستین اولویت زندگی افراد در زندگی نموده است زیرا در سخت ترین دورانهای افراد مثل بیماری، بیکاری، از کارافتادگی در کنار افراد بوده و آینده خانواده را بعد از مرگ نیز تضمین میکند.
بر این اساس اولین شاخص مد نظر افراد برای استخدام بهره مندی از بیمه تامین اجتماعی است اما در کنار این موضوع نقش بی بدیل دیگری در توسعه اقتصادی بر عهده دارد زیرا بخش کوچکی از درآمد افراد را در یک پروسه فراگیر و همهگانی تجمیع نموده و آن را به عرصه سرمایه گذاری و اشتغال می آورد و امروز همه شاهدیم که بزرگترین تشکیلات فعالیت اقتصادی ایران به این سازمان تعلق داشته و هزاران نفر در این دایره مشغول کار هستند.
یکی دیگر از کاراییهای این سازمان تامین حقوق افراد بعد از بازنشستگی و معیشت خانواده بعد از فوت بدون نیاز به منابع مالی دولتی و بیت المال بوده و با تامین این مبالغ از درآمدهای ناشی از سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی بار سنگینی را از دوش دولت برمی دارد.
پس باید این واقعیت را پذیرفت که سازمان تامین اجتماعی علاوه بر خدماتی که به بیمه شده ارایه می دهد نقش بزرگی در روند توسعه و کمک به پایداری آن می کند بر این مبنا باید در صدر برنامه ریزی‌های استراتژیک اقتصادی و اجتماعی قرار گیرد.
نگاهی به رویکرد مدیریتی مقام معظم رهبری و دقت در دستورات معظم له که تماما در راستای گسترش کمی و کیفی توسعه همه جانبه و متوازن اقتصادیست، این واقعیت را آشکار میکند که همگی در راستای رونق اقتصادی، کاهش فاصله طبقاتی و اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی گام برداریم و این تنها در گرو تکیه به منابع داخلی و بی نیازی از خارج تحقق می یابد که سازمان تامین اجتماعی موثرترین عامل احقاق این رویکرد حکیمانه می باشد.
در سالی که از سوی رهبر معظم و فرزانه انقلاب اسلامی به عنوان «سال حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شده، سازمان تأمین‌اجتماعی تلاش برای اجرایی کردن سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی را وجه همت خود قرار داده است و تأمین‌اجتماعی از جمله ارگان‌هایی است که در اجرایی شدن این سیاست‌ها نقشی محوری و ممتاز دارد.
اکنون که کشور درگیر توطئه های خارجی بوده و اقتصاد را با تمام توان نشانه گرفته اند اقتصاد مقاومتی به عنوان راهکار حکیمانه مقام معظم رهبری تنها راه گذر از این توطئه هاست و بسیج توانایی های سازمان تامین اجتماعی می تواند کشور را از این شرایط سخت عبور داده و ضریب آسیب پذیری اقتصاد را به حداقل برساند.
در کشور ما، سازمان تأمین‌اجتماعی، مهم‌ترین متولی بخش بیمه‌های اجتماعی و درمانی است که به موجب جدیدترین آمار و ارقام از جمعیت تحت پوشش این سازمان، بیش از نیمی از مردم کشور به عنوان بیمه‌شده اصلی یا افراد خانواده بیمه‌شدگان اصلی، از خدمات متنوع بیمه‌ای و درمانی این سازمان استفاده می‌کنند.
سازمان تأمین‌اجتماعی و منابع و خدمات آن، امروزه نقطه اتکاء و خانه امید مولدترین و زحمتکش‌ترین اقشار جامعه محسوب می‌شود و شرکای اجتماعی آن، به‌ویژه کارگران و نیز مستمری‌بگیران، آینده خویش را در گرو تدبیر این سازمان خدمات‌رسان اجتماعی می‌بینند که طیف وسیع و گستره دامنه‌داری از خدمات اجتماعی را در دایره زمانی قبل از تولد تا پس از مرگ بیمه‌شده به او و بازماندگانش ارائه می‌کند.
سازمان تامین اجتماعی سازمانی عمومی غیر دولتی می باشد که تمام توان خود را معطوف به ارائه خدمت در جهت تحقق امنیت اجتماعی و توسعه پایدار صرف می نماید که در این مسیر تلاش خود را به ارائه خدمات حرفه ای و کاهش فاصله طبقاتی و رفع محرومیت در جامعه متمرکز نموده است.
با وجود آنکه عواملی خارج از اراده سازمان مانند بحران بیکاری، افزایش نرخ سالمندی، فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه، سبب کاهش درآمدها و منابع سازمان و همزمان، افزایش مصارف آن شده و توازن منطقی میان منابع و مصارف جاری و تعهدات آتی سازمان را بر هم زده است؛ اما با نگاه علمی و منطقی دولت تدبیر و امید به تفکیک حوزه‌های حمایت اجتماعی و بیمه اجتماعی و پرهیز از تحمیل مأموریت‌های حمایتی به این سازمان، برای غلبه بر این چالش‌ها، برنامه‌های مختلفی در سازمان تأمین‌اجتماعی آغاز شده است.
می‌دانیم که راه دشواری برای بازسازی این سازمان و غلبه بر چالش‌های موجود، پیش‌رو داریم؛ اما به مناسبت هفته تأمین‌اجتماعی از همه بیمه‌شدگان، کارفرمایان و مستمری‌بگیران و نیز کارکنان سازمان درخواست می‌کنم به آینده بیاندیشند؛ آینده‌ای که مطمئن هستیم با حمایت دولت و مجلس و تلاش و سختکوشی کارکنان و مدیران و همراهی و مشارکت همیشگی شرکای اجتماعی، روشن و امیدبخش خواهد بود.
ساختار تامین اجتماعی از سه رکن اصلی کارفرما، کارگر و دولت تشکیل شده است. ما باید در جهت حفظ و پویایی این سه رکن اصلی تلاش کنیم. تامین اجتماعی باعث امید و کرامت افراد تحت پوشش است و با توجه به ضریب نفوذ این سازمان، اهمیت حمایت از این سازمان، به معنای حمایت از نیمی از هم‌میهنان به خصوص اقشار زحمتکش، قشر کارگر و به نوعی پشتیبانی از کار و اشتغال و تولید است.

ارتباط مستقیم در فضای مجازی با سرپرست سازمان تامین اجتماعی
به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha