زمان انتشار: ۱۳۹۷ جمعه ۲۲ تير ساعت 09:05 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۲۰ ساعت 16:43    تعداد بازدید: 107    کد مطلب: 62140

ساختار اقتصادی سازمان تامین اجتماعی در بستر اقتصاد سالم و پویا
سیدمحسن نظام خیرآبادی، مدیرکل تامین اجتماعی خراسان رضوی


امروزه و در شرایط کنونی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی در فضایی قرار گرفته که با یکی از سخت ترین و حساس ترین آزمون های خود مواجه گردیده است. ساختار اقتصادی سازمان که بر مبنای محاسبات پیچیده و دقیق اکچواری بنا نهاده شده در بستر اقتصاد سالم و پویا تعریف گردیده در حالیکه که تنگناهای اقتصادی که محور فشارهای بین المللی دشمنان انقلاب و نظام است، عمیقاً سازمان را درگیر بحران نموده است. گرچه مردم ایران بارها نشان داده اند که در شرایط سخت و دشوار مقاوم تر و پایدارترند، لکن ایستادگی در این شرایط، مستلزم خرد جمعی و بهره مندی از سازوکارهای عالمانه و هوشمندانه مدیران، همکاران سازمان و حمایتهای دولت می باشد.
تأمین اجتماعی در استان خراسان رضوی به یمن همجواری با امام رحمت و مهربانی، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و تعهد و تخصص همکاران دلسوز و ساعی، همچون گذشته به عنوان یکی از ارکان تأثیرگذار در ایجاد آرامش اجتماعی و رفع دغدغه های شرکای اجتماعی، منشا اثر بوده و می باشد.
نگاه عمیق و درک صحیح از شریط، الزامات باید و نبایدها و افق ترسیمی سازمان موجب گردیده تا در این استان، علی رغم گستردگی و پراکندگی جغرافیایی و شرایط استراتژیک اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آن ، جوی آرام و معتدل در بستر تعامل با شرکای اجتماعی و مخاطبین شریف سازمان، جاری و ساری باشد.
اداره کل تأمین اجتماعی مبنای عملکرد خود را در دو حوزه اصلی 1‏- ارائه مطلوب، با کیفیت و قانونمند خدمات کوتاه مدت و بلند مدت مبتنی بر رضایتمندی حداکثری و 2‏- گسترش چتر پوشش بیمه ای در اقشار مختلف بویژه بیمه های خاص، اختیاری و زنان خانه دار، ترسیم نموده است.
اعتقاد و باورمان این است که سازمان تأمین اجتماعی با ارائه خدمات به موقع و با کیفیت و همچنین حفظ شأن، منزلت و کرامت مخاطبین، اثر بخشی بسزایی در ایجاد امنیت روانی جامعه به عنوان یک الزام حیاتی و یکی از ارکان امنیت عمومی، برعهده دارد. این نقش توانسته به عنوان نقش حمایتی از تولید و اشتغال نیز برجسته گردیده که خود زائیده امنیت روانی قشر مولد جامعه می باشد .البته در این نقش قوانین حمایتی از جمله بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان بدهکار نیز قابل توجه است.
اصل 29 قانون اساسی تأکید به تحت پوشش قرار گرفتن اقشار مختلف جامعه دارد که در همین راستا سیاستهای سازمان نیز به گونه ای ترسیم و تنظیم گردیده که گروههای مختلف را زیر چتر حمایت خود قرار دهد. به همین منظور بیمه های خاص با سرفصل های گوناگون تعریف گردیده که این استان با تمرکز بر بیمه اختیاری و زنان خانه دار تصمیم دارد سطح پوشش بیمه ای را در استان به میزان قابل توجهی افزایش دهد.
نکته آخر اینکه به نظر می رسد هنوز عزم عمومی در سازمان جهت گسترش بیمه های خاص به عنوان یکی از مهترین ارکان دوام و قوام وضعیت درآمدی، شکل نگرفته و می باید با نگاه واحد، برنامه ریزی جامع و بهره مندی از سخت افزار و نرم افزار های لازم، عزم جدی در این خصوص ایجاد گردیده و به مرحله اجرا درآید و در این راستا هفته تأمین اجتماعی به عنوان یک نقطه عطف می تواند فرصت و بهانه مناسبی جهت همت، عزم و اراده مورد نیاز برای تحقق این هدف مهم و اساسی باشد.

 

ارتباط مستقیم در فضای مجازی با سرپرست سازمان تامین اجتماعی
به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha