زمان انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۰ تير ساعت 08:43 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۲۰ ساعت 08:42    تعداد بازدید: 121    کد مطلب: 62092

سازمان تامین اجتماعی، تجلی بخش آرمان های دولت در عرصه عدالت گستری
دکتر علی محمدی، مدیر درمان تامین اجتماعی زنجان


سازمان تامین اجتماعی بعنوان تجلی بخش آرمانهای دولت در عرصه عدالت گستری و مهر ورزی، ماموریت حفظ و اعتلای شان و کرامت انسانی را از طریق ارتقاء کیفیت زندگی و بهبود سطح معیشت بیمه شدگان برعهده دارد، برای نیل به این اهداف راهبردی ، اتکا به اصل سه جانبه گرایی از طریق تقویت تعاملات با شرکای اجتماعی در قالب مشارکت سه جانبه بیمه شدگان، کارفرمایان و دولت، توسعه سرمایه گذاریها درجهت پایداری و صیانت ذخایر بیمه شدگان و بهبود کمی و کیفی و اثربخش خدمات و حمایتهای بیمه ای و درمانی از طریق استقرار نظام کارآمد مدیریت کیفی و بهره مندی از نیروهای انسانی متعهد از جمله رویکردهای سازمان محسوب میگردد
ارائه خدمات درمانی از جمله حمایتهایی است که به لحاظ ارتباط با سلامت بیمه شدگان و خانواده آنان و استمرار آن در طول مدت بیمه بودن هر فرد، از اهمیت بسیاری هم برای بیمه شدگان و هم برای سازمان تأمین اجتماعی برخوردار است.
خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی از طریق دفترچه های خدمات درمانی که از سال قبل این فرایند با ارائه کدملی در مراکز درمانی تامین اجتماعی به بیمه شدگان تحت پوشش این سازمان و افراد تحت تکفل آنان ارائه می شود.  بیمه شده و افراد خانواده وی، با این دفترچه ها می توانند به مراکز درمانی و بیمارستانهای اختصاصی سازمان تامین اجتماعی مراجعه و به طور رایگان از خدمات درمانی بهره مند شوند
فعالیتها و برداشتن گامهای بلند علی الخصوص تحول نظام IT و حوزه خدمات الکترونیکی و دیجیتالی، نوید بخش  روز‌های خوشی برای سازمان تأمین‌اجتماعی و مخاطبان این سازمان بین النسلی و همچنین افراد جامعه است که بنحوی تحت پوشش این سازمان قرار دارند و انواع خدمات بلند مدت و کوتاه مدت را دریافت می‌کنند.
طبیعی است سرنوشت این انسان‌ها به سرنوشت این سازمان گره خورده است، که این امر وظیفه مدیران سازمان و مسئولان تصمیم‌گیر جامعه را دو‌چندان می‌کند و نشان می‌دهد سازمان تأمین‌اجتماعی، سازمانی بزرگ، خطیر و فوق حساس برای بقای کشور است که نیازمند تدبیر و درایت جدی‌تر است.

در حال حاضر جمعیت استان بالغ بر یک میلیون نفر و جمعیت بیمه شده تحت پوشش سازمان در استان اعم از اصلی و تبعی بالغ بر 530 هزار نفر میباشد که رسالت اصلی مدیریت درمان استان ، ارائه خدمات درمانی به این بیمه شدگان عزیز می باشد.
مدیریت درمان استان زنجان به عنوان بالاترین مقام اجرایی درمان استان، تحت نظارت معاونت محترم درمان مدیرعامل و مدیرعامل محترم سازمان و یا مقام مجاز از سوی وی، واحدهای اجرایی تابعه را راهبری و مسئولیت حسن اجرای تمامی امور اجرایی مربوط به تعهدات مندرج در قانون الزام، وظایف اداری و مالی واحدهای درمانی (مستقیم و غیرمستقیم) تابعه استان و از طریق تنظیم صحیح روابط و حفظ مناسبات منطقی در سطح مقامات صالح دولتی و سایر مقامات دستگاه ها و مؤسسات ارائه دهنده خدمات پزشکی، سازمان نظام پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و .... در حوزه مدیریت مربوطه به منظور پیشبرد اهداف و سیاست های تعیین شده از سوی سازمان را عهده دار می باشد.
این مدیریت با تکیه بر توان و قوت های درونی، به عنوان یکی از اهداف راهبردی که در چارچوب برنامه استراتژیک سازمان پی ریزی شده، دستیابی به این هدف به منزله رسیدن به سازمانی دانش مدار و متکی بر ارتباطات فرآیندی و نظام مند و تأمین رضایت مخاطبان درونی و برونی سازمان است. در این چارچوب مدیریت درمان استان زنجان طی سالهای اخیر در جهت تسهیل و ارتقای سطح کیفی خدمات با رعایت اصول شهروند مداری و ارتقاء خدمات الکترونیکی و دیجیتالی، خط مشی ها و جهت گیری نوینی را در پیش گرفته است. توجه به تعاملات و جلب مشارکت مخاطبان، اطلاع رسانی همگانی، روانسازی و اصلاح فرایند خدمات با استفاده از فناوری روز، ارتباط گسترده و مستمر با تشکلها و نهادهای مرتبط با مخاطبان و بهره گیری از راهکاری مبتنی بر اقناع و استدلال، استفاده از حداکثر توان و دانش سازمانی و توسعه کیفی سرمایه انسانی از طریق برنامه ریزی و مدیریت منابع انسانی از جمله مهمترین رویکردهای جدید این مدیریت است.
در استان زنجان خدمات بخش درمان مستقیم در قالب دو بیمارستان با بیش از 210 تخت فعال در شهرهای زنجان و ابهر به بیماران بستری ارائه میگردد همچنین خدمات درمانی سرپایی نیز در یک پلی کلینیک تخصصی بنام حکیم هیدجی و 4 مرکز درمانی سرپایی در شهرهای زنجان، ابهر، خرمدره و خدابنده به بیمه شدگان، با کیفیت مطلوب و در شان و منزلت آنان ارائه می گردد.
درمانگاههای سرپایی تحت پوشش این مدیریت، عبارتند از درمانگاههای روزبه در زنجان و درمانگاه سهروردی در شهرستان خدابنده بصورت (تک  شیفت)، درمانگاه شهدای خرمدره بصورت (شبانه روزی)  و درمانگاه شفای ابهر نیز بصورت (دو شیفته صبح و عصر) خدمات درمانی مورد نیاز را به بیمه شدگان سازمان ارائه می نمایند.
با توجه به افزایش بیمه شدگان استان و کثرت مراجعین، برخی از واحدهای تابعه با حداکثر ظرفیت در خدمت رسانی به بیماران در حال فعالیت هستند.
در سال 96 بیش از یک میلیون و 43 هزار مورد مراجعه ویزیت پزشکان در مجموعه مراکز درمانی سازمان در استان انجام شده است، بیش از 20 هزار بیمار در دو بیمارستان سازمان بستری شده و  9666 مورد از بستری شدگان تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.
مجموع مراجعین خدمات تشخیصی درمانی در بخش های سرپایی و بستری در سال گذشته بالغ بر یک میلیون و 443 هزار مورد بوده که در مقایسه با سال 95، 8.11  رشد را نشان میدهد.
در اجرای طرح تکریم سالمندان و پیشکسوتان نیز بیش از 148 هزار بیمار سالمند در سال 96 خدمات درمانی خود را بدون نوبت از مجموعه مراکز درمانی سازمان در استان دریافت نموده اند.
درصد اشغال تخت این بیمارستانها در سال گذشته 78.72  به ثبت رسیده  و با رشد 8.5 درصدی زایمان های طبیعی و کاهش سزارین، تعداد موالید دو بیمارستان 5500 مورد گزارش شده است.
در بخش درمان غیر مستقیم نیز دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی که از واحدهای زیر مجموعه مدیریت درمان تامین اجتماعی استان میباشد موظف به فراهم نمودن امکان استفاده ازخدمات تشخیصی و درمانی سطح استان جهت بیمه شدگان محترم سازمان می باشد که این مهم را از طریق عقد قرارداد های خرید خدمت انجام داده و از طریق نظارت و پایش مداوم توسط تیم بازرسی، سعی در ارزیابی موسسات طرف قرارداد و خفظ کیفیت ارائه خدمات به بیمه شدگان عزیر را دارد.
استان زنجان به مرکزیت شهر زنجان و 6 شهرستان تابعه؛ دارای 530 هزار بیمه شده اصلی و تبعی می باشد. دفتر اسناد پزشکی این مدیریت با 440 مرکز درمانی بتفکیک با 234 پزشک اعم از عمومی و متخصص، 20 دندانپزشک، 89 داروخانه، 53 مرکز پاراکلینیک، 28 درمانگاه و 12 بیمارستان در سطح استان جهت ارائه خدمات تشخیصی و درمانی مورد نیاز جمعیت بیمه شده استان عقد قرارداد نموده است.


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha