زمان انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ فروردين ساعت 11:04 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۱/۲۷ ساعت 11:03    تعداد بازدید: 215    کد مطلب: 58066

حمایت از کالای ایرانی از حرف تا عمل
منوچهر توسطی، رئیس اتاق بازرگانی اراک


نام‌گذاری سال جدید تحت‌عنوان «حمایت از کالای ایرانی» در شرایطی که چرخ‌های تولید در کشور در سایه قاچاق کالاهای وارادتی به سختی می‌چرخیدند، نور امید را در دل تولیدکنندگان، زنده کرد. این نام‌گذاری حکایت از عزم جدی نظام در حمایت از بخش تولید داخلی و تقویت این بخش در تحقق اهداف اقتصادی کشور دارد. شعاری که گرچه در قدوقامت یک شعار اقتصادی مطرح شد، اما تحقق آن به باور کارشناسان اقتصادی، در گرو ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و تغییر نگاه مردم به کالاهای تولید داخل است. دور از انصاف نیست اگر بگوییم شعار حمایت از کالای داخل برای تحقق اهدافش نیازمند یک تعصب ملی است؛ تعصبی که در نهایت منجر به استقبال مردم از کالای ایرانی و بی‌توجهی به کالاهای قاچاق مشابه خواهد شد. حمایت از تولید ملی هدف بزرگی است که برای تحقق آن، نیازمند عزم جدی همه بخش‌های ذی‌ربط هستیم؛ از دولت گرفته تا صنعتگران و مردم. هر چند در میان این نقش‌ها نمی‌توان نقش رسانه‌های جمعی را نادیده گرفت؛ رسانه‌هایی که باید با توجه به خط‌مشی تعریف شده به سمت تبلیغ و ترویج مصرف کالای ایرانی حرکت کنند. بعد از ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی برای تحقق اهداف شعار امسال، نوبت به بخش‌های مختلف برای رونق بازار تولیدات ملی می‌رسد؛ بخشی که در آن دولت باید با ایجاد زیرساخت‌های تولید ارزان و باکیفیت راه را برای تولیدکنندگان ملی در عرصه رقابت جهانی باز کند و این میسر نمی‌شود مگر با رفع موانع تولید با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به تولید‌کنندگان، کاهش تعرفه‌های مالیاتی و فراهم‌کردن بستر تامین مواداولیه از خارج کشور.
یکی دیگر از وظایف مهم دولت در عرصه حمایت از صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی، بهبود روابط بین‌المللی کشور در عرصه سیاسی و اقتصادی است، موضوعی که اگر بدان توجه شود صنعتگران نه در بخش نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات مشکلی خواهند داشت نه در زمینه تامین مواد اولیه؛ کاستی‌هایی که در سال‌های اخیر باعث شد تولیدات خارجی از محصولات داخلی پیشی گیرد و اعتماد مردم روزبه‌روز نسبت به تولیدات داخلی کمتر شود. صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی امروز در کنار همه مشکلات اقتصادی که نوسانات قیمت ارز از مهم‌ترین آن‌هاست، باید با موانع دیگری چون تسهیلات گران‌قیمت و مالیات بر ارزش افزوده دست‌وپنجه نرم کنند. این در حالی است که با ساماندهی روابط بین‌المللی و تقویت همکاری میان سیستم بانکی و بخش صنعت می‌توانیم شاهد رفع این مشکلات و فراهم‌شدن بستر تحقق شعار سال باشیم.
از نقش دولت در این مسیر که بگذریم، نوبت به مردم می‌رسد، کسانی که باید با توجه به تبلیغات خوش‌رنگ و لعاب کالاهای خارجی با تمرکز بر بازار داخلی، بستر رشد تولیدات بومی و ملی را فراهم کنند و به این مهم واقف باشند تا وقتی آن‌ها از بازار داخلی حمایت نکنند و تولیدات داخلی را به خارجی ترجیح ندهند، صنعت کشور فرصت رشد و ارتقا پیدا نمی‌کند، بنابراین در کنار تلاش‌های دولت، امروز نیازمند ایجاد تفکر خرید کالای ایرانی در میان مردم کشور هستیم. آخرین نکته درباره ملزومات حمایت از تولیدات ایرانی، نظارت دقیق بر روند فعالیت‌های تعریف شده در این مسیر است.  زیرا عدم‌نظارت‌ باعث شده با وجود اقدامات خوب، اهداف تعریف شده برای سال‌های گذشته آنچنان که باید و شاید محقق نشود، بنابراین جا دارد شعار امسال با توجه به حساسیتی که دارد از سوی نمایندگان مجلس تبدیل به قانون شود، چراکه تنها در این صورت است که می‌توان امید داشت بر روند تحقق آن نظارتی دقیق صورت گیرد. 

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 147


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha
Page Generated in 0/2230 sec