زمان انتشار: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ فروردين ساعت 09:49 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ ساعت 11:17    تعداد بازدید: 352    کد مطلب: 57231

عضو شورای عالی میراث فرهنگی وگردشگری و مدیرعامل هلدینگ گردشگری تأمین اجتماعی (هگتا) تأکید کرد:
ضرورت عرضه محوری در صنعت گردشگری ایران


درآمد زایی، اشتغالزایی، فقرزدایی، عدالت گستری، پایداری و. . . ازمهمترین کارکردهای صنعت گردشگری است، دکتر «غلام حیدر ابراهیمبای سلامی» مدیرعامل هلدینگ گردشگری تأمین اجتماعی (هگتا)می گوید این صنعت به طور جدی در دستور کار همه دولتهای جهان قرار گرفته و می‌تواند بعنوان یک صنعت پر منفعت و پر سود موجب تحول ساختار نظام اجتماعی شود. به باور او که بارویکرد یک جامعه شناس کار‌های مطالعاتی زیادی انجام داده، ایران بعنوان یک «کشورموزه» هنوز نتوانسته جایگاه مناسب خود را در سطح بین‌المللی پیدا کند و در واقع دربازاریابی جهانی برای صنعت گردشگری فعلا محلی از اعراب ندارد. حالا او عزم براینً کرده تا در هلدینگ گردشگری، با ارائه و اجرای طرح «صد‌هتل -صد کسب وکار» ایران را بعنوان یک مقصد معتبر در بازاریابی جهانی معرفی کند تااین صنعت را از وضعیت سنتی و تقاضا محوری به سمت عرضه محوری سوق دهد. گفت و گوی ما با ابراهیمبای سلامی را درادامه می‌خوانید:

 

 با توجه به اینکه گردشگری بعنوان یک صنعت تلقی می‌شود در حال حاضر جایگاه این صنعت را در مقایسه با کشورهای دیگر چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گردشگری اکنون به مهم‌ترین صنعت جهان تبدیل شده و ازموجبات تحول ساختار نظام اجتماعی در فرایند «جهانی شدن» است بنابراین در ابعاد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی واجتماعی بسیار پراهمیت است. دردو دهه اخیر به دلیل کار کردهای مفید این صنعت از جمله درآمد زایی، اشتغالزایی، فقر زدایی، عدالت گستری، پایداری و حفظ محیط زیست گردشگری در دستور کار همه دولتهای دنیا قرار گرفته است و مهم تر اینکه اغلب کشورها، استراتژی ملی و بین‌المللی خود را برمبنای توسعه صنعت گردشگری بنا نهادند و در برنامه‌های ملی خود، صنعت گردشگری را بعنوان یک صنعت مهم به ویژه از دیدگاه اشتغالزایی وحفظ محیط زیست مورد توجه قرار می‌دهند، از طرف دیگر اقتصاد شهری، اقتصاد بومی و محلی در صنعت گردشگری به نحو مطلوبی تعریف شده و فرآیند میزبانی و میهمانی، به یکی از سیاست‌گذاریهای اصلی تبدیل می‌شود که در برنامه و هم در اجرا مورد توجه اکثر کشورهاست. در ایران هم مسئولان عالی‌رتبه مثل مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری در خصوص سیاست‌گذاری‌های خود در صنعت گردشگری اظهار نظر‌های مفید و مؤثری را بیان داشتند بطوریکه در بند 50 سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، توسعه صنعت ایرانگردی و 5 برابر شدن گردشگران خارجی در ایران مورد تأکید مقام رهبری قرار گرفت، رئیس‌جمهوری جناب دکتر روحانی نیز در برنامه‌ها و سخنرانی‌های خود بر توسعه صنعت گردشگری و توجه به این صنعت بارها تأکید کردند. اما متأسفانه به نظر می‌رسد دولت و وتیم اقتصادی آن به توسعه صنعت گردشگری خیلی باور ندارند چراکه تاکنون هیچ برنامه جدی برای توسعه صنعت گردشگری ایران ازسوی بخش اقتصادی دولت ارائه نشده است در لایحه برنامه ششم توسعه که مهم‌ترین سندی بودصنعت گردشگری حتی یک عبارت جدی نداشت ولی در مجلس تا حدودی جبران شد. یعنی هم درسیاست وهم درراهبرد و تدوین برنامه، دولت درزمینه توسعه گردشگری تاخیروتعلل داشته است، چرا که هنوز نتوانسته اولویت‌های این صنعت را در کشور مشخص کند، از این رو ایران دربرنامه ریزی برای توسعه گردشکری دچار مشکل جدی است. بخش خصوصی و جامعه جلوتر از دولت در این صنعت حرکت می‌کنند، امروز شاهد هستیم که گروههای کار آفرین، سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی به این صنعت حساس تر شدند و بیشتر تلاش می‌کنند، ولی متأسفانه زمینه حمایت ازسرمایه گذاری دراین صنعت هنوز بوجود نیامده است، تا آنجا که رئیس مجلس شورای اسلامی، در سخنرانی خود در باره موضوع بررسی تشکیل کمیسیون ویژه اظهار کرده‌اندکه «صنعت گردشگری در ایران هنوز از اهمیت بالایی برخوردار نیست» و این برخلاف تصورات مردم و سیاست‌های مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور است. ما از دولت می‌خواهیم تا برنامه‌ها و اولویت‌های خود را در این صنعت اعلام کند.

 اگر بخواهیم کشور را از نظر صنعت گردشگری باکشور‌های دیگر مقایسه کنیم جایگاه ایران در چه رتبه‌ای قرار دارد ؟

باید گفت که ما در رتبه پایین قرار داریم، در بحث اقامت وهتل وضعیت خوبی نداریم و در بحث ورودی‌ها هم نسبت به کشور‌های دیگر از وضعیت مناسبی بر خوردار نیستیم. ببینید وقتی ترکیه بیش از 35 میلیون گردشگر دارد وامارات میزبان بیش از17 میلیون گردشگر است تعدادواقعی گردشگران ایران به 5 میلیون نفر هم در سال نمی‌رسد پس در وضعیت مناسبی قرار نداریم از طرفی باید توجه داشت که مادارای یک کشور موزه هستیم و «شهر موزه»‌هایی مثل اصفهان، یزد، مشهد. همدان، اهواز، کرمانشاه، شیراز و. . . داریم که مورد توجه گردشگران بین‌المللی هستند و مردم جهان علاقمند هستند از جاذبه‌های گردشگری فاخردیدن کنند و درجاذبه‌های خدماتی همانند گردشگری پزشکی منابع و استعداد بالایی داریم که متأسفانه برای بهره برداری آمادگی لازم را بویژه از نظر اقامت مناسب وحمل ونقل نداریم به عبارتی در حال حاضر صنعت گردشگری در ایران سنتی، محدود و پراکنده است وهنوز وارد مرحله توسعه صنعت گردشگری به شکل معنا دار و جدی نشده، به همین خاطر فعالان صنعت، هم در هتل‌ها و هم در مجتمع‌های توریستی به ویژه در شرکت‌های تور گردانی با مشکلات زیادی روبروهستند.

 به گردشگری پزشکی اشاره کردید، در این خصوص چه کردید؟

یکی از جاذبه‌های خدماتی در ایران که به شکل فاخر و تخصصی وجود دارد گردشگری پزشکی است که یک شاخه از گردشگری سلامت هست، در واقع ما در گردشگری پزشکی دو صنعت مهم و استراتژیک را داریم یکی صنعت پزشکی است که ارائه خدمات پزشکی به شکل تخصصی مبتنی بر بیمارستان و نسخه پزشکی دارد و یکی هم صنعت گردشگری است که به اندازه کافی پیچیده و تخصصی هست. ما درصنعت گردشگری تقریباً یک کشور عقب افتاده هستیم چون از صنعت هتلداری و از میهمانداری مناسب برخوردار نیستیم.

 یعنی وضعیت ما در این حوزه گردشگری وضعیت نگران کننده است ؟

تا زمانی‌که ما متکی به فروش منابع خام هستیم، درآمدهای نفتی داریم و بایک اقتصاد رانتی ومدیران نفتی مواجه هستیم طبیعی است که این مشکلات باقی است. به هر حال صنعت نفت صنعت درآمدزایی است اما فرق درآمد در صنعت نفت با صنعت گردشگری در این است که درآمد صنعت گردشگری مستقیم به دست خود مردم می‌رسد یعنی از ابتدا که آژانس‌ها درمبدا تورهارا تعریف می‌کنند، در ایران هم آژانس‌های گردشگری وتورگردانان و آژانس‌ها ومؤسسات میزبان پول را دریافت می‌کنند پول ودرامد دردست مردم است. از وقتی که گردشگر وارد کشور می‌شود به راننده، هتل، رستوران ومغازه دار پول می‌دهد در واقع مستقیم درآمد به مردم می‌رسد و به نوعی پول در بین مردم توزیع می‌شود به همین دلیل اشتغال زایی و تأثیر درآمد صنعت گردشگری مستقیم است و باعث می‌شود جریان اقتصادی جدیدی در بازارهای محلی و ملی و در شهرهای مختلف که گردشگران وارد آنها می‌شوند ایجاد شود به عبارت دیگراثرتکاثری وضریب تاثیرومشارکت اقشار مختلف در صنعت گردشگری گسترده وفزاینده است اما در صنعت نفت، پول ابتدابه دست دولت می‌رسد و این مردم هستند که باید از دولت پول بگیرند به همین دلیل است که دنیا از صنعت گردشگری استقبال می‌کند چون این صنعت عدالت گستر، فقر زداومشارکت‌آفرین است و به حفظ محیط زیست نسبت به دیگر صنایع کمک می‌کند. یکی از مشکلات عمده این است که درسطوح بالاعمدتاً دولت‌ها افرادی رابراین صنعت می‌گمارند که دراین امر مطلع ومتخصص نیستند و در واقع با این صنعت نا آشنا هستند وفرصت‌های بسیاری ازدست می‌رود. گردشگری نیاز به افراد کارشناس و متخصص دارد و مدیران این صنعت بایدبامبانی والفبای این صنعت آشنا باشند درغیراین صورت زمان طولانی را از ملت، دولت خواهند گرفت تا بتوانند تصمیم بگیرند.

 برای کوتاه کردن دست دلالان و قاچاقچیان انسان در بحث گردشگری سلامت چه کردید؟

در این بخش با ورود هلدینگ گردشگری تأمین اجتماعی «هکتا» به گردشگری سلامت موجب شد که گردشگری پزشکی وتخصصی بعنوان برند اصلی و هدف مورد توجه قرار گیرد به دلیل اینکه سازمان تأمین اجتماعی دومین ارائه‌دهنده خدمات درمان در سطح کشورواولین ارائه‌کننده خدمات دارویی است. این سازمان دارای 400کلینیک و 70بیمارستان است ودر بیشتر نقاط کشور مراکز درمانی مناسب دارد، بنابراین گردشگری پزشکی یکی از اولویت‌های ما بود که بعنوان یک شاخه از گردشگری سلامت تعریف کردیم و توانستیم به ساماندهی تخصصی آن اقدام کنیم. از طرفی به کمک 15 بیمارستان سازمان و 7 بیمارستان بخش خصوصی با 44 کشور خارجی در این زمینه تفاهم نامه امضا کردیم، در این زمینه مطالعات خیلی وسیعی انجام شد. با رویکرد تخصصی که در تفکیک گردشگری پزشکی از گردشگری درمانی و تندرستی و پیشگیرانه اعمال شد هگتا توانست یک رویکرد تخصصی نو و کارشناسی شده ارائه دهد که الان در مرحله اجرای قرار دارد و امیدواریم بتوانیم این گردشگری را ساماندهی کنیم تااین امر از دست قاچاقچیان و دلالان خارج شود.

 برنامه‌های بلند مدت شما به ویژه برای جذب سرمایه گذاران خارجی در این صنعت چیست؟

براساس مطالعات ملی و بین‌المللی استراتژی این هلدینگ را تعریف و مدلهای کسب وکار دنیا به ویژه کشورهای غرب آسیا، آسیای جنوب شرقی و حتی مدلهای گردشگری در کشورهای اروپایی و امریکایی را هم مطالعه کردیم وراهبرد اصلی را براساس توسعه گردشگری پایدار مناسب ایران ترسیم کردیم. در جهت هم افزایی و استفاده از امکانات موجوددر سازمان تأمین اجتماعی برنامه ریزی شد، درپی دستور مدیرعامل محترم سازمان اداره سهام و مدیریت شرکتهای مربوط به هلدینگ گردشگری تأمین اجتماعی «هکتا» سپرده شد به همین دلیل، استفاده از ظرفیت‌های موجود را در اولویت و دستور کار خود قرار دادیم تا برای توسعه بر مبنای مدلهای جدید مبتنی بر مطالعات بین‌المللی حرکت کنیم، برای بازسازی در همین راستا بازسازی «هتل همای یک» مشهد را داشتیم که کار نمونه‌ای است که در حال حاضر، کشورهای اروپایی و عربی از طرح اتاقهای آن الگو برداری می‌کنند. سبک این هتل براساس مدلهای 2017 بوده آنهم کمتراز نصف هزینه وزمان نسبت به امور مشابه توانستیم بالاتر از استانداردهای اروپایی کار بازسازی آن را انجام دهیم، در بحث طرحهای توسعه نیز مطالعات ملی و بین‌المللی را جمع کردیم، مسائل و مشکلات ایران و مقتضیات فرهنگی و ارزشی ایران را مد نظر قرار دادیم و طرحی را با‌عنوان «صد‌هتل، صد کسب و کار» ارائه کردیم که این طرح، تنها طرحی است که دارای بیانیه مشخص است از طرفی مهم‌ترین طرح گردشگری در ده سال اخیر کشوراست که ارائه شده این طرح توان این را دارد که ما را از حالت سنتی و تقاضا محوری به سمت عرضه محوری سوق دهد، اگر این طرح در کشور اجرا شود باتوسعه مقاصد در٣١ استان کشورما در گردشگری به سمت عرضه محوری حرکت خواهیم کرد و امکان بازاریانی ملی و بین‌المللی برای گردشگری ایران بوجود می‌آید، مطلع هستید که براساس آخرین مطالعات بین‌المللی ایران به بیش از 770 هتل سه ستاره، چهار ستاره و پنج ستاره در ده سال آینده نیاز دارد که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مجموع آمادگی خود را در مدیریت قبلی برای ساخت حدود 500 هتل توسط بخش خصوصی اعلام کرده است، ما هم در «هکتا « طرح «صد هتل صد کسب و کار» را برمبنای آمایش سرزمین، گسترش عدالت اجتماعی، رفاه مردم و منافع سازمان تأمین اجتماعی ارائه دادیم که این طرح علاوه بر اینکه امکان هم افزایی و تشکیل زنجیره ملی صنعت هتل که الان در کشور مفقود هست را ایجاد می‌کند، با ایجاد هتل‌های چند کار کردی ما را به سمتی می‌برد که مورد توجه شرکت‌های بین‌المللی قرار بگیریم تا برحسب آمایش سرزمین و توسعه گردشگری در 31 استان زمینه تحقق عدالت اجتماعی و ایجاد درآمد برای کل کشور را فراهم کنیم البته باید پشت سر این طرح حمایت‌های لازم انجام شود تا ایران بعنوان یک مقصد معتبر در بازاریابی جهانی قرار داشته باشد. فراموش نکنیم که ما در بازاریابی جهانی فعلا محلی از اعراب نداریم چون اقامتگاههای مناسب وجود ندارد و در نتیجه شرکت‌های بین‌المللی نمی‌توانند ایران را بعنوان مقصد مناسب وبا استاندارد اقامتی مورتوجه قرار دهند، اشتباه فاحشی که الان در صنعت گردشگری در ایران هست این است که صرفا دراین صنعت برای توسعه بوم گردی تأکید شده است اگرچه بوم گردی کار مناسبی است امالازم است بدانیم حدود یک درصد از حجم صنعت گردشگری است و این سو تفاهم بوجود آمده است که بوم گردی می‌تواند پاسخگوی نیاز گردشگران انبوه باشد، در حالیکه براساس جمع بندیهای صورت گرفته، کمتر از 8 درصد ازصنعت گردشگری در امر اکو توریسم مشغول است. اینکه سازمان میراث فرهنگی اعلام می‌کند که گردشگری کودک، غذا و گل را بعنوان محور قرار داده است ناشی از عدم اطلاع آنها از صنعت گردشگری ایران، منطقه و سطح بین‌الملل هست در حالیکه ما باید به سمت گردشگری انبوه براساس مقتضیات معماری، تاریخی و میراثی ایران حرکت کنیم تا بتوانیم از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این کشور موزه استفاده کنیم. به طور کلی باید گفت، چشم اندازکنونی دولت در صنعت گردشگری مبهم است چون راهبرد و برنامه مشخصی نداردو نقشه راه وآدرس مشخصی ارائه نشده است.

 در حال حاضر چند هتل در ایران وجود دارد ؟

در حال حاضر بیش از هزار و 100 هتل در ایران داریم که متأسفانه کمتر از 35 هتل از این تعداد، 5 ستاره هستند در حالیکه ما به 770 هتل جدید سه، چهار و پنج ستاره نیاز داریم، امروز درکشور دبی بیش از 250 هتل 5 ستاره وجود دارد یا در ترکیه نزدیک به دوهزار هتل 4و5 ستاره وجود دارد. از طرفی باید توجه داشت که متأسفانه از 5میلیون گردشگری که وارد ایران می‌شوند تنها 300 هزار نفر آنها ارز آور هستند و حضور بقیه آنها از رویکرد اقتصادی به زیان کشور است این بدان معنا است که میزبان هزینه میهمان را تقبل می‌کند. تا ما برنامه ریزی نکنیم و گروههای هدف و گردشگران خاص را مد نظر قرار ندهیم نمی‌توانیم در صنعت گردشگری حرفی برای گفتن داشته باشیم. امروز بیش از 50 درصد از گردشگران ما گردشگران زیارتی و عمدتاً از کشورهای فقیر هستند که صرفاً جهت استفاده ازامکانات ایران می‌آیند اگر چه بحث فرهنگی و مذهبی در جای خود در اولویت است ولی وقتی سخن از صنعت گردشگری به میان می‌آید باید مبتنی بر درآمد و ایجاد اشتغال باشد تا هم بتوان در آن سرمایه‌گذاری کرد و هم بخش خصوصی را تشویق به سرمایه‌گذاری بیشتر کرد تا این صنعت مثل کشورهای دیگر رونق پیدا کند.

 با توجه به اینکه مشهد بعنوان پایتخت فرهنگ جهان اسلام شناخته شده است پس لازم است سرمایه‌گذاری بیشتر هم از جهت امکانات و هم جذب گردشگر در این شهر داشته باشیم چه برنامه‌هایی در این خصوص داشتید؟

مشهد در سال 2017 بعنوان پایتخت فرهنگ جهان اسلام معرفی شد، ببینید ما یک بحث تخصصی در گردشگری داریم آنهم گردشگری رویدادهاست، این نامگذاریها که حتی برای تبریز در سال 2018 در نظر گرفته شده است بعنوان گردشگری جهان اسلام رویدادهای مناسب برای توسعه گردشگری هستند اما در ایران چون برنامه ریزی مشخصی وجود ندارد تقریباً جز اسم و هزینه هیچ فایده‌ای ندارد. در سال گذشته که مشهد بعنوان پایتخت فرهنگ جهان اسلام شناخته شد هیچ پژوهش و مطالعاتی انجام نشد وگمان نمی کنیم که تأثیری در توسعه گردشگری داشته باشد تنها تأثیری که می‌توانست داشته باشد شناخته شدن شهر زیارتی در بین کشورهای اسلامی آنهم برای ایجاد وحدت اسلام بود.

گردشگری رشته بسیار سیاسی و وابسته به سیاست‌های عمومی و مدیریتی کشور است. علاوه براینکه ما باید در جذب گردشگران ارزان و زیارتی تلاش کنیم باید برای جذب گردشگران ثروتمند نیز برنامه داشته باشیم چون هستند گردشگرانی که بیشتر هزینه را می‌کنند وزمینه توسعه و رونق اقتصادی را فراهم می‌کنند.

 پس از برجام در بسیاری از صنعت‌ها موانع برداشته شد در حوزه گردشگری هم موانع موجود رفع شد ؟

بله داستان برجام تأثیر بسیار مثبتی در استقبال گردشگران و سرمایه گذاران از صنعت گردشگری داشت و در واقع کار بی نظیری بود. شاهد هجوم سرمایه‌گذاران بودیم طوری‌که در «هکتا» از حضور 100 شرکت وبرند معتبراستقبال و با آنها گفت‌وگوکردیم که الان گزارش آن برای انتشار آماده است واز همه برای سرمایه‌گذاری دعوت شد. حتی در طرح «صد هتل، صد کسب کار» خیلی از برندهای معتبر جهان در ایران حضور پیدا کردند حتی ما پیشنهاد‌هایی از 200 میلیون دلار تا 2 میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری صنعت گردشگری داشتیم ولی متأسفانه عدم آمادگی اداری، سیاسی و بانکی ایران و پرملاحظه بودن مدیران ما، موجب شد تا نتوانیم در این صنعت سرمایه گذاران خارجی را جذب کنیم. مشکل سرمایه‌گذاری در ایران بیشتر به این نکته بر می‌گردد که ما باید این سرمایه‌گذاری را با ایجاد یک سیستم اداری مدیریتی مناسب و برخورد ویژه از سوی نظام بانکی انجام دهیم به همین دلیل ما در هکتا طرح “TIPU “یعنی واحد ارتقا وترویج سرمایه‌گذاری خارجی درصنعت توریسم را به بانک مرکزی اعلام کردیم و با چند بانک دیگر هم وارد گفت و گو شدیم تا بتوانیم سرمایه‌گذاری صنعت گردشگری را در ایران محقق کنیم. اما رویدادهای سیاسی کلان به ویژه بعد از حضور ترامپ باعث شد که بسیاری از شرکت‌های سرمایه گذار احتیاط بیشتری برای سرمایه‌گذاری در ایران کنند. با این حال پروژه‌های ما هم از نظر راهبرد و برنامه کاملا مشخص و اعلام شده است و همه زیرساخت‌ها برای انجام آنها آماده است.

 اگر بخواهید برنامه‌های خود را چه در امرهتل و چه در خطوط ریلی اولویت‌بندی کنید، چه برنامه‌هایی در اولویت کاری شما قرار دارند؟

راهبرد وبرنامه‌های ما کاملاً مشخص است، اولین برنامه ما استفاده از سرمایه‌های موجود است در حال حاضر 5 هتل پنج ستاره هما، قطارهای رجا، 50 درصد شرکت ایرانگردی و جهانگردی، مجتمع توریستی آباد گران، شرکت رفاه گستر وآژانس بین المللی تأمین را داریم، در واقع بزرگترین هلدینگ کشور هستیم که حدود 10 هزار میلیارد تومان دارایی دارد، بنابراین ابتدا استفاده از ظرفیت‌های موجود، بازسازی آنها در جهت احیا، احصا و طبقه‌بندی امکانات موجود را محور کارهایمان قرار دادیم چون هدف اصلی سازمان تأمین اجتماعی از تشکیل این هلدینگ افزایش ثروت و درآمد سازمان و همچنین افزایش منزلت بین‌المللی سازمان با استفاده از صنعت گردشگری است که خوشبختانه در این زمینه موفقیت‌های خوبی حاصل شد.

در باره خطوط ریلی که در حیطه کاری ماست باید گفت موفقیت‌های خوبی بدست آمده است می‌دانید که در زمان حضور دولت نهم و دهم، حتی یک واگن به ناوگان مسابری ایران اضافه نشدوطول عمرناوگان ما به بیش از 32 سال رسید و اما خوشبختانه ما در دو سال اخیر موفق شدیم برای خرید حدود 180 واگن جدید از شرکت‌های داخلی قرارداد ببندیم که درمجموع 70 واگن تا پایان سال به ناوگان ما اضافه خواهد شد و میانگین عمر ناوگان به 28 سال کاهش یافت، توان شرکت‌های واگن سازداخل مثل واگن پارس، پلور سبز ودیگر شرکتها وپیمانکاران را بکار گرفتیم ومشکلات گارگری را کاهش دادیم وهمین‌طور زمینه اشتغال صدها نفر را فراهم آوردیم در واقع شرکت رجا از سقوط به سمت صعود حرکت کرد وبزودی شرکت رجا به عنوان بزرگترین ناوگان ریلی مسافری چابک، مؤثر واقتصادی خواهد شد. وبااجرای راهبرد وبرنامه‌های معیین هگتا پس از افزایش سرمایه پیشران توسعه صنعت گردشگری کشور خواهدبود ومنافع سازمان تأمین اجتماعی با ساماندهی شرکتهاازنظر کسب ثروت ومنزلت ملی وبین المللی حداکثری خواهد شد.

منبع: ویژه نامه نوروزی روزنامه ایران


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha
Page Generated in 0/6685 sec