زمان انتشار: ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۴ آذر ساعت 09:01 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۹/۱۴ ساعت 09:01    تعداد بازدید: 148    کد مطلب: 51853

تشکل‌ها را به کمک فرا بخوانید
حمیدرضا سیفی، عضو هیئت‌مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران


حضور تشکل‌های مختلف در میدان تصمیم‌گیری بر سر صندوق‌های بیمه و حل بحران آن‌ها، مسئله‌ای اجتناب‌ناپذیر است که می‌تواند به رفع بحران‌ها کمک کند.
بخش عمده‌ای از مدیریت اقتصادی و سیاستگذاری در این حوزه، باید در دست بخش خصوصی باشد تا اقتصاد جان بگیرد و اوضاع صندوق‌ها نیز مطلوب شود. در غیراین صورت، دولت و تصمیماتش، با شکست سنگینی مواجه خواهند شد. دولت باید به بخش خصوصی اعتماد کند تا چرخه اقتصاد، به روال طبیعی و مطلوب خود برسد.  شرکای اجتماعی فعال، همان بخش خصوصی هستند. به عقیده من، حل این بحران که سال‌ها ریشه دوانده است، تنها به دست همین شرکای اجتماعی و حضور فعال‌تر بخش خصوصی میسر خواهد شد. متاسفانه سال‌ها بود که حوزه اقتصادی تامین‌اجتماعی، به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شده بود. البته اگر نگاهی گذرا به وضعیت مدیریت فعلی تامین‌اجتماعی بیندازیم، می‌بینیم که کمبود حضور نمایندگان تشکل‌ها، کارفرمایان و کارآفرینان، کاملا احساس می‌شود؛ درحالی‌که حضور گسترده آنها می‌تواند راهگشای حل بحران‌های تامین‌اجتماعی باشد.  سازمان تامین‌اجتماعی، ذاتا متعلق به کارفرما و کارگر است، اما این دو قشر، در مدیریت این سازمان، نقش تعیین‌کننده‌ای ندارند. سازمان تامین‌اجتماعی و وزارت کار، بایستی سه‌جانبه مدیریت شوند و این حرف نیز نباید فقط در حد شعار باقی بماند.  نمایندگان مجلس، به مسئله بحران صندوق‌ها پی برده‌اند و برای حل فوریتی این بحران، مطالبات تامین‌اجتماعی را به دولت گوشزد کرده‌اند. در عین حال، اگر نمایندگان مجلس تحقیقات کاملی از تشکل‌ها و بخش خصوصی واقعی نداشته باشند، هر تصمیم و برنامه‌ای برای حل بحران تامین‌اجتماعی که در این زمینه اتخاذ شود، بی‌فایده خواهد بود. باید دید زمانی که نمایندگان در حال طرح‌ریزی برای حل این بحران هستند، از کجا اطلاعات کسب می‌کنند؟ آیا از یک کارآفرین وضعیت را جویا شده‌اند؟ آیا اشکالات را از شرکای اجتماعی پرسیده‌اند؟ یا صرفا طبق شنیده‌های همیشگی، به وضع قانون اقدام می‌کنند؟ تشکل‌ها و شرکای اجتماعی، همواره در صحنه بوده‌اند و برای احقاق حقوق خود تلاش کرده‌اند. آنها سال‌هاست که زنگ خطر بحران صندوق‌ها و سازمان تامین‌اجتماعی را شنیده‌اند و آن را گوشزد کرده‌اند، اما کمتر کسی به آن توجه کرده است. حوزه تامین‌اجتماعی، از جمله حوزه‌هایی است که تسلط به تمام جوانب آن، کار آسانی نیست و قطعا این انتظار هم نمی‌رود کسانی که خارج از این گود هستند، به طور کامل با زیروبم‌های تامین‌اجتماعی آشنا باشند. امیدوارم نتیجه‌گیری نمایندگان از تحقیقات و مطالعاتی که  در این مدت انجام داده‌اند، این باشد که حرف‌ها و مسائلی را که شرکای اجتماعی مطرح کرده‌اند، عملی و اجرایی شوند و با پرداخت مطالبات از سوی دولت، تامین‌اجتماعی نیز جان تازه‌ای بگیرد.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 131


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha
Page Generated in 1/6622 sec