زمان انتشار: ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۲ آذر ساعت 09:32 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۹/۱۲ ساعت 10:26    تعداد بازدید: 375    کد مطلب: 51722

شماره 131 هفته نامه آتیه نو منتشر شد
یکصد و سی و یکمین شماره هفته نامه «آتیه نو»، نشریه تخصصی حوزه رفاه و تامین اجتماعی، صبح امروز، یکشنبه 12 آذر ۱۳۹۶ توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد.


عنوان «تکانه های اقتصاد زیر پای صندوق ها» به همراه تصویری پاییزی و باران زده از خیابان «ملل متحد» روی جلد این شماره هفته نامه آتیه نو نشسته است. این هفته نامه مانند شماره پیشین، در گزارش برتر خود «به متغیرها و شوک‌های اقتصادی که در کنار عوامل دیگر وضعیت صندوق‌های بیمه‌ای را بحرانی کرده‌اند» نگاهی انداخته است.
آتیه نو در بخشی از مطلع این مطلب نوشته است: «شوک‌های سیاسی و اقتصادی، صندوق‌ها را به مرز بحران رسانده است. برخی موارد فساد و ناکارآمدی در مدیریت منابع و مصارف، قوت‌نداشتن نهادهای کارگری و کارفرمایی میانجی، نبود شفافیت و ناتوانی در سودآورکردن، دارایی‌های هنگفت در اختیار از مشترکان صندوق‌ها را تضعیف کرده است. حالا کمی از تیرگی فضا کاسته شده و همه از اصلاحات در سه سطح حکمرانی، ساختاری و مدیریتی صحبت می‌کنند، مدیریت کلان کشور مسئله صندوق‌ها را هم‌تراز با دیگر ابربحران‌های کشور قرار داده و هر سه گروه دولت، کارگران و کارفرمایان به دنبال بازیابی جایگاه خود در معادله‌ای پیچیده‌شده می‌گردند تا بار دیگر رونق را به صندوق‌ها و چه بسا اقتصاد کشور برگردانند. در چنین شرایطی، بحث این است که نظام تصمیم‌گیری چطور باید خود را به اعتبار وجود ذی‌نفعان فراوان از پس کسری‌های رو به فزونی صندوق‌ها برهاند و اصلاح‌پذیر شود؟ آیا چنین باوری شکل گرفته و اگر چنین است در عمل، چه باید کرد؟ در پرونده‌ آتیه نو به همین مناسبت، محمدرضا واعظ‌مهدوی، معاون سابق وزارت رفاه، منوچهر مشتاقی، مشاور سابق معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی، و جمعی از کارشناسان حوزه رفاه و فعالان کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی به تحلیل این موضوع پرداخته‌اند.»

بیلان 100 روزه
«تلاش 100روزه برای عقب راندن رکود و بیکاری» دومین عنوان بازتاب یافته در صفحه نخست هفته نامه آتیه نو است. در این مطلب، عملکرد اقتصادی دولت دوزادهم در 100 روز نخست کاری آن بررسی شده است. در بخشی از این مطلب از «اجرای طرح کارانه اشتغال جوانان (کاج)» به عنوان یکی از دستاوردها دولت در این مدت یاد شده است. به نوشته آتیه نو،«طرح کاج از طرح‌های ویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مسیر اشتغال‌زایی است. این طرح در بعد خرد اقتصاد ایران برنامه‌ریزی شده و قرار است زمینه اشتغال جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها را فراهم کند. مزیت این اشتغال، بعد تخصصی فرد فارغ‌التحصیل است که باعث می‌شود او در همان حوزه‌ای صاحب شغل شود که درس آن را خوانده است. این طرح، در خرداد امسال به‌طور کامل و جامع به رشته تحریر درآمد و انتظارات لازم از این طرح و افق آن ترسیم شد. اما اجرای آن، مصادف با تمدید عمر کابینه حسن روحانی و وزارت علی ربیعی شد. این طرح در حال حاضر در مسیر اجرا قرار دارد. انتظار می‌رود تا پایان سال جاری، تعداد 150 هزار شغل از مسیر اجرای طرح کاج تولید شود. در این طرح، مشوق‌هایی برای کارفرمایان پیش‌بینی‌ شده که بر اساس آن، در صورت جذب و به‌کارگیری جوانان دانش‌آموخته دانشگاهی از بین گروه هدف این طرح برای مدت یک‌سال، مشمول بهره‌مندی از مزایای مشوق بیمه‌ای کارفرمایی می‌شوند و سهم بیمه مذکور توسط دولت پرداخت می‌شود. کارورز نیز در این طرح، مشمول امتیازاتی است. در این طرح، جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی‌ای که تمایل دارند برای کسب مهارت‌های لازم فنی و کارآفرینی و شناساندن توانایی خود به کارفرمایان در دوره‌های کارورزی وارد شوند، از کمک‌هزینه آموزشی بهره‌مند می‌شوند. این اعتبار به‌صورت میانگین معادل 310 هزار تومان برای هر نفر خواهد بود.»

آیا می‌توان مهریه را از مستمری برداشت کرد؟
در این شماره از آتیه نو هم همانند شماره های پیشین، محمد حسین قشقایی، کارشناس تامین اجتماعی به سوالات بیمه ای خوانندگان و مخاطبان پاسخ گفته است. او به سئوالاتی درباره مهریه و مستمری بازنشستگی پاسخ گفته است. در یک رشته سئوال مرتبط، با بیان این که «بازنشسته مذکری فوت کرده و یک همسر دائمی دارد و از زن موقت دیگرش، دارای دو دختر -مطلقه و بالای ۲۵ سال- است، ولی این دو دختر، تحت تکفل پدر نبوده‌اند» از کارشناس تامین اجتماعی پرسش شده است:
۱- مستمری به چه صورتی بین آنها تقسیم‌ می‌شود؟
۲-آیا شخص بازنشسته می‌تواند قبل از فوت، مشخص کند که مستمری به چه کسانی پرداخت شود؟
۳-راهی وجود دارد که به دو دختر مبلغی نرسد؟
4-آیا همسر دائمی متوفی می‌تواند درخواست مهریه کند و مهریه‌اش به‌صورت ماه‌به‌ماه و قسطی از مستمری پرداخت شود؟»
عنوان برخی دیگر از مطالب شماره 131 هفته نامه آتیه نو
تب بالای صندوق های بازنشستگی!
زندگی بازنشستگان متاثر از ناکارآمدی مستمری‌ها
نقش رکود در تضعیف منابع تامین اجتماعی
بالارفتن از نردبان تامین‌اجتماعی، ممنوع!
توسعه، محدود به تولید پتروشیمی و فولادنیست
130 هفته هشدار رسانه ای!
خطر بیخ گوش بیمارستان‌های پلاسکویی!
آینده از آن گردشگری است
آدم‌های زندگی‌تان را روی کاغذ بیاورید
زیاد کار می‌کنند، خوب بیمه می‌شوند!

برای مشاهده آرشیو هفته نامه آتیه نو کلیک نمایید


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha
Page Generated in 1/6734 sec