زمان انتشار: ۱۳۹۶ يکشنبه ۵ آذر ساعت 08:30 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۹/۵ ساعت 08:42    تعداد بازدید: 383    کد مطلب: 51418

تنظیم: هنگامه محب ربانی
60سال طبابت ساده و بی آلایش
60 سال می شود که بی‌هیچ چشمداشت و ادعایی، صادقانه و عاشقانه در حوزه طب عفونی ایران کار می‌کند. چه امروز که پروفسور علیرضا یلداست با کلی عناوین ارزشمند پزشکی و چه دیروزها که دانشجوی ممتاز دانشکده پزشکی بود. ساده و بی‌آلایش و صادقانه کار می‌کند و هنوز هم مثل دیروزها اخلاق و پایبندی به موازین اخلاقی و انسانی برایش اولویتی مهم است. او بیش از نیم‌قرن از زندگی‌اش را صرف تحقیقات در حوزه بیماری‌های عفونی کرده است و امروز به حق او را پدر طب عفونی ایران می دانند. پروفسور علیرضا یلدا علاوه بر نیم قرن تحقیق و تدریس، الگویی از پایبندی به اخلاق و ساده زیستی است. نیم قرن تلاش از سر صدق و راستی که از او چهره ای مهربان و دلسوز ساخته است. مردی که تمام این سال ها اخلاق حرفه ای برایش حرف اول بود. دغدغه‌ای که باعث شد در تمام دوران زندگی حرفه ‌ای اش در قیدوبند مادیات و مطب و بیمارستان خصوصی نباشد. دکتر یلدا از سال1336 که از دانشکده پزشکی فارغ‌التحصیل شد تا امروز در بخش بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می‌کند. عشق به تحقیقات و پایبندی به اصولی که هیچ‌گاه او را وارد کارهای اجرایی و مناصب دولتی نکرد. او همیشه محققی بی‌ادعا ماند. با پیشکسوت علم بیماری های عفونی ایران در خصوص اجرای طرح استوارد شیپ در سازمان تامین اجتماعی به گفتگو نشستیم. ایشان نقطه نظرات مثبتی در این خصوص دارند که به اتفاق می خوانیم.


پروفسور یلدا می گوید: طرح استوارد شیپ، طرحی مشترک با استادان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران است که از ابتدای مهر ماه در سه بیمارستان سازمان تامین اجتماعی راه اندازی شده است و امیدواریم این طرح گامی مثبت در جهت مصرف بهینه آنتی بیوتیک در کل کشور باشد و بحث مقاومتها را کمتر کند.
وی از این طرح استقبال می کند و می گوید: یکی از معیارهای ارزیابی فرهنگ پزشکی یک کشور، این است که مصرف دارو در آن کشور چقدر است و هر چقدر این میزان مصرف در کشوری بیشتر باشد، فرهنگ پزشکی آن جامعه پایین تر است.
دکتر یلدا اضافه کرد: متاسفانه برخی از پزشکان تب را به غلط مترادف با عفونت و عفونت را مترادف با تجویز آنتی بیوتیک می دانند. در حالیکه این تفکر صحیح نیست و چه بسا عفونت های ویروسی وجود دارند که اصلا بیمار نیازی به آنتی بیوتیک ندارد. به عنوان مثال یکسری از عفونت های ویروسی هستند که دو تا سه هفته طول می کشد تا بیمار بهبودی کامل حاصل کند و به هیچ وجه نیازی به آنتی بیوتیک ندارد. چه بسا تجویز آنتی بیوتیک در این مواقع، باعث صدمه به بیمار می شود تا اینکه بخواهد فایده ای داشته باشد.
این پیشکسوت عفونی می گوید: در آمریکا یک سوم بیمارانی که به کلینیک ها و درمانگاه ها مراجعه می کنند، دارای عوارض دارویی هستند و از این میان یک تعداد قابل ملاحظه ای ملزم به بستری می شوند و حتی از بین بستری شدگان، تعدادی نیز فوت می کنند.
وی به خاطره ای از دوران دانشجویی خود اشاره می کند و می گوید: از جلوی داروخانه ای که در مسیر همیشگی ام بود رد می شدم. نوشته ای پشت ویترین داروخانه تحت عنوان "داروها اگر سم نباشند، غذا نیستند"، توجهم را جلب کرد و این برای همیشه در ذهنم باقی ماند و همواره به دانشجویانم آموزش داده ام. چرا که فرهنگ صحیح مصرف دارو و بخصوص آنتی بیوتیک ها را پزشکان باید به مردم بیاموزند.
پروفسور یلدا معتقد است؛ مهم نیست که صرفا به بیمار دارو تجویز کنیم. مهم این است که کار صحیح انجام دهیم و اگر بیماری اصلا به دارو نیازی ندارد، دارو تجویز نکنیم. یکی از عوارض بی رویه مصرف آنتی بیوتیک ها، مقاوم شدن میکروبها به آنتی بیوتیک هاست و شرکت های دارویی هم آنقدر توانایی ندارند که مدام داروی جدید تولید کنند و غیر ممکن است که بشود بی نهایت دارو پیدا کرد و تمام میکروب های مقاوم را از بین برد. به همین جهت در نهایت این پزشکان و بیماران هستند که صدمه می بینند. پس تنها راهش پیشگیری است به نحوی که نگذاریم میکروبها مقاوم شوند و این امر با مصرف به جای دارو میسر می شود.
دکتر یلدا ادامه می دهد: اینکه چطور دارو را بجا مصرف کنیم، مستلزم این است که دارو و نوع بیماری را تشخیص دهیم. یکی از اساتید، مثال بسیار زیبایی می زد و  می گفت: وقتی در داخل اتاقی نشسته اید و بیرون را نمی بینید، چطور می خواهید با تفنگ یک گنجشک را بزنید؟ باید ابتدا گنجشک را دید، بعد نشانه گرفت و سپس شلیک کرد. وضعیت درمان بیماران هم دقیقا به همین شکل است. وقتی پزشک، میکروب و محل آن را نشناسد، حتی تشخیص ندهد که نوع بیماری عفونت است یا خیر؟ چطور می تواند داروی درست تجویز کند؟ و اینها نکات اولیه بسیار مهمی است که پزشکان باید بدانند.
وی می گوید: من همواره به دانشجوهایم تاکید می‌کنم که شیطان همیشه در کمین است و تلاش می‌کند آدم‌ها را اغوا کند. باید مراقب باشید که تحت تأثیر قرار نگیرید. وقتی می‌خواهید یک بیماری را تشخیص بدهید، سعی کنید شیطان را از خودتان دور کنید. با تعصب به بیمار نگاه کنید، به کتابها و مجلات علمی مراجعه کنید، مشورت کنید وجلوی وسوسه شیطان را بگیرید.
پروفسور یلدا به مشورت گرفتن از همکاران پزشک در خصوص درمان بیماران بسیار معتقد است و می گوید: اگر ما پزشکان درباره هر بیماری با پزشکان دیگر مشاوره کنیم، میزان مصرف دارو و عوارض دارویی کاهش می یابد و مقاومت های میکروبی به شدت پیشرفت نمی کند و این "ایده آل" ما در آینده است.
وی تاکید زیادی بر پیشگیری دارد و معتقد است حتی از دوران کودکی باید این موضوع را به کودکان آموخت و مدام تکرار کرد که پیشگیری بهتر از درمان است. اگر این فرهنگ جا بیفتد و هر روز گامی فراتر بگذاریم، شرایط خوب می‌شود. هرکسی به سهم خودش باید برای این مساله تلاش کند.
پدر علم بیماری های عفونی در ایران تاکید می کند: اجرای طرح استوارد شیپ در سازمان تامین اجتماعی بسیار مفید و موثر است و به نفع پزشک و بیماران است. انشالله که بتوانیم با ادامه این طرح، گام های بسیار موثری در تغییر مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در سازمان تامین اجتماعی داشته باشیم.

 


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha
Page Generated in 1/6734 sec