زمان انتشار: ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۶ آبان ساعت 09:30 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۸/۱۵ ساعت 09:05    تعداد بازدید: 98    کد مطلب: 50439

اربعین، شکوهمندترین راهپیمایی
فضل الله آشوری


اربعین یادآور بازگشت پیروزمندانه اسرای کربلا پس از 40 روز سفر اسارت به کربلا و زیارت شهدای به خون تپیده عاشورای 61 هجری است. به فاصله این چهل روز اسرای کربلا به ویژه حضرت زینب(س) و حضرت امام زین العابدین(ع) با سخنان کوبنده و روشنگرانه خود در کوفه و شام و در کاخ‌های ظلم و ستم امویان  حقانیت نهضت حسینی  را به گوش وجدان‌های خفته رساندند و ماهیت پلید امویان و در رأس آن یزیدبن معاویه را برملا کردند. در حقیقت سفر اسارت تکمیل کننده  نهضت حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع)بود که کاروان اسارت با وجود رنج‌ها و مرارت‌های فراوان از این سفر پیروز و سربلند خود را به کربلا رساندند و بر سر مزار پاک شهدای به خون خفته کربلا به ماتم و نوحه سرایی پرداختند.
اربعین، گذر چهل روز از یک فاجعه تاریخی است و پاسداشت آن، تا ابدالدهر همچون تلاءلویی بر تارک تاریخ خواهد درخشید و نام حسین(ع ) جاودانه خواهد ماند.
در فرهنگ دینی ما، عزاداری در ایام اربعین حسینی نشان‌دهنده پیوند دوستی شیعه با اولیای دین و امامان معصوم است. یاد شهادت امام حسین(ع) و یارانش را گرامی‌داشتن، در سوگ آنان ماتم به پا کردن و در عزای ایشان گریستن، توصیه و تأکید خود پیامبر و دیگر امامان معصوم بوده است. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «همانا برای شهادت حسین (ع)حرارت و گرمایی در دل‌های مؤمنان است که هرگز به سردی و خاموشی نمی گراید.». بی شک، آثار و برکات این احیاگری و تعظیم شعایر نیز به خود امت اسلام برمی‌گردد. از این رهگذر، پیوندها و پیمان های دینی و عاطفی با اولیای دین استوارتر و دین داری و پاک زیستی شیعیان تقویت می شود.
در هرحال بزرگداشت اربعین حسینی که یادآور چهلمین روز شهادت امام حسین (ع)و یاران گرانقدر آن حضرت است و قلب‌های میلیون‌ها انسان مؤمنان را از سراسر گیتی به یاد کوی دوست و زیارت قبر شش‌گوشه او پرواز می‌دهد، و آنها را با پای پیاده به سمت کربلا می‌کشاند، اهمیتی ویژه و تأملی ژرف می‌طلبد.
پیاده روی و زیارت حرم مطهر امام حسین(ع) در روز اربعین ریشه تاریخی دارد؛ چرا که جابر بن عبدالله انصاری صحابه گرانقدر رسول خدا(ص) و عطیه عوفی با پای پیاده از مدینه حرکت کردند و در صبح اولین اربعینی که از شهادت حضرت سیدالشهدا(ع) می‌گذشت، به کربلا رسیدند و طبق آنچه که در منابع شیعه معتبر مشهود است، در روز اربعین حضرت زینب کبری(س) و امام سجاد(ع) همراه با 84 نفر وارد کربلا شدند و پس از گفت‌وگو با جابربن عبدالله انصاری، قبر مطهر امام(ع) را زیارت کردند و از آنجا زیارت اربعین آغاز شد.

منبع: هفته نامه تامین شماره 926


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha
Page Generated in 1/1651 sec