• ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير
  • اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
  • Wednesday, July 18, 2018
زمان انتشار: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۹ مهر ساعت 13:58 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۷/۱۹ ساعت 13:58 | تعداد بازدید: 670 | کد مطلب: 49214
چتر گسترده تامین اجتماعی برای بازماندگان

محمدعلی پرند، کارشناس متخصص اداره کل امور فنی مستمری ها

محمدعلی پرند، کارشناس متخصص اداره کل امور فنی مستمری ها

مواد 80 تا 84 قانون تامین اجتماعی در خصوص فوت بیمه شدگان و مستمری بگیران سازمان است. در  این مواد که به موضوعاتی مانند  نحوه بررسی و احراز شرایط  برقراری مستمری، بازماندگان واجد شرایط، تقسیم سهام مستمری و غیره  اشاره شده، شروط لازم و یا به عبارتی وجوه مختلف برقراری مستمری بازماندگان بیان گردیده که این موارد  به اختصار توضیح داده می شود:
1- فوت مستمری بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی
2- فوت بیمه شده با شرط داشتن 3 ماه سابقه در یکسال منتهی به فوت و داشتن یکسال سابقه در 10 سال منتهی به فوت و یا دارا بودن بیش از 20 سال سابقه
3- فوت بیمه شده بر اثر حادثه ناشی از کار صرف نظر از میزان سابقه
- همچنین بازماندگان  بیمه شده مرحومی که  شرایط اشاره شده در بند 2 را نداشته و بین 10 تا 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته  باشد، می توانند از مبلغی تحت عنوان غرامت فوت  به صورت یکجا بهره مند گردند.
این شرایط در مواد اصلی قانون تامین اجتماعی و اصلاحیه  های  آن  عنوان شده  و سالیان درازی  است که در کلیه واحدهای اجرائی سازمان مبنای بررسی پرونده های بیمه شدگان متوفی است.
لیکن موارد دیگری نیز در سالهای گذشته به این شرایط اضافه گردید و یا برخی از شروط قبلی  اصلاح شدکه نتیجه آن افزایش شمولیت بازماندگان از حمایت های بیمه ای سازمان است. این که این شرایط جدید و تغییرات به وجود آمده چگونه به قوانین سازمان اضافه گردید ، هر کدام جای نقد و بررسی مبسوط و مفصل دارد، ولی آنچه مهم است گسترده شدن  چتر حمایتی سازمان بر سر خانواده هائی است که سرپرست خود را از دست داده اند.همسرانی که دیگر نان آور زندگی خود را نمی بینند، کودکانی که علاوه برحمایت های عاطفی و خانوادگی، حمایت های مالی سرپرست خود  را از دست داده اند و پدر و مادران تحت تکفلی که نه تنها داغدار فرزند شده اند، بلکه معاش آنان نیز در معرض  خطر قرار گرفته  است. بدون شک این شرایط جدید، باید رضایت بیشتری بین بیمه شدگان ایجاد می نمود و نگرانی های آنان را بابت آینده خانواده خود برطرف می نمود. همین گونه شد و قوانینی به ترتیبی که در زیر آمده  به تصویب رسید و وجوه دیگری را برای برقراری مستمری بازماندگان ترسیم نمود:
الف) در صورت نداشتن رابطه بیمه ای مصرح در قانون (داشتن 3 ماه سابقه ظرف یکسال و یکسال سابقه ظرف 10 سال منتهی به فوت)، بازماندگان بیمه شده ای که بین 10 تا 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، می توانند از مستمری مرحوم به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه  بهره مند شده و از خدمات درمانی نیز استفاده نمایند.
ب) شرایط بند فوق در خصوص بازماندگان بیمه شده مرحومی که بین 1 تا 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند نیز جاری شده  و آنان  می تواند طبق قانون (تعیین تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که 10 سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند) مستمری جزئی به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه دریافت نمایند، با این تفاوت که در این قانون خدمات درمانی شامل حال بازماندگان نمی گردد.
ج) همسران بیمه شدگان متوفی که تا پیش از این نمی توانستند پس از ازدواج مجدد، از مستمری بازماندگان استفاده کنند، با تصویب قانون حمایت از خانواده می توانند پس از ازدواج نیز، دریافت  مستمری بازماندگان خود را ادامه دهند.
د) همچنین فرزندانی که هم پدر و هم مادر آنها در ردیف بیمه شدگان متوفی باشند می توانند در صورت احراز شرایط از هر دو مستمری بهره مند گردند.
با عنایت به وضع این قوانین، می توان به جرأت اشاره نمود که افراد تحت کفالت فوت شدگان به ندرت از حمایت های بلندمدت سازمان بی بهره می مانند و اکثریت قریب به اتفاق بازماندگان بیمه شدگان متوفی، در زیر این چتر حمایت سازمان قرار گرفته اند.با در نظر گرفتن  این موضوع که سازمان تامین اجتماعی بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خود قرار داده، می توان به اهمیت و تاثیر فوق العاده ای که سازمان بابت فقط یکی از تعهدات بلندمدت  خود بر احساس امنیت اجتماعی در لایه های مختلف جامعه می گذارد، پی برد. به نظر می رسددر این حوزه، سازمان تامین اجتماعی ایران یکی از مطرح ترین سازمان های بیمه گر دنیا  بوده و قوانین مرتبط با آن از مترقی ترین  قوانین موجود در نوع خود باشد.
با این اوصاف  نگاه ویژه ای از سوی دولتمردان و مسئولان می طلبد تا سازمان بتواند بدون هیچ گونه مانعی تعهدات این چنینی خود را به خوبی ارائه دهد. نگاهی توام با درک صحیح و مسئولانه که پایداری منابع و اندوخته های سازمان تامین اجتماعی را به همراه داشته باشد و آینده این مجموعه را با تصویر زیبایی از پیشرفت و بالندگی ترسیم نماید.

 

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
سروش سراسری - سایت اصلی آپارات سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۹ مهر ساعت 13:58 | تعداد بازدید: 670 | کد مطلب: 49214
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانPage Generated in 1/1064 sec