• ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير
  • اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
  • Wednesday, July 18, 2018
زمان انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۷ مهر ساعت 11:54 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۷/۱۷ ساعت 12:12 | تعداد بازدید: 232 | کد مطلب: 49128
رابطه برد - برد تامین‌اجتماعی و پیمانکاران

سعید مسعودی، عضو هیئت‌مدیره سندیکای شرکت‌های تاسیساتی و صنعتی ایران

سعید مسعودی، عضو هیئت‌مدیره سندیکای شرکت‌های تاسیساتی و صنعتی ایران

واقعیت این است که روند تعامل و همکاری سازمان تامین‌اجتماعی و تشکل‌هایی چون سندیکای شرکت‌های تاسیساتی و ساختمانی هم‌اینک وارد مرحله‌ای تازه شده و با استناد به ‌آنچه در این حوزه می‌گذرد با اطمینان بیشتری می‌توان گفت مشکلات از ‌پیش‌پا برداشته می‌شود. اگر می‌بینیم نمایندگان سازمان‌تامین‌اجتماعی با پیمانکاران هم‌صحبت شده‌اند، نشان از عزم و اراده‌ راسخ این سازمان برای تغییر و اصلاح فرآیندهای اجرایی و تکریم بیشتر کارفرمایان می‌دهد.کارفرمایان نیز چنین تلاش‌هایی را نشان از بهبود روندها می‌دادند که باید با دیده مثبت به آن نگریسته شود. مسئولان و کارشناسان سازمان‌تامین‌اجتماعی به‌طورقطع با قوانین‌ومقررات جامعه کار و تولید آشنایی کافی دارند، اما ازآنجاکه کارفرمایان و نحوه حضور، ماهیت و عملکردشان باید در پیوند با اثرات این قوانین و همین‌طور دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها تحلیل شود، می‌توان گفت که کافرمایان داوران بهتری برای ضعف‌ها و ایرادهای قانون به‌شمار می‌روند. کارویژه حضور و همفکری در جلسات مباحثه و کارشناسی همین است که امیدواریم با حداقل اراده‌ای همراه شود و با اصلاحیه‌هایی که در قوانین و به‌خصوص در فرآیندها صورت می‌گیرد، زمینه حل مشکلات را فراهم کند. دراین‌صورت است که رابطه‌ای برد-برد میان کارفرما، پیمانکار و سازمان تامین‌اجتماعی شکل می‌گیرد و سازمان تامین‌اجتماعی که با فشارهایی از ناحیه کمبود منابع و افزایش مصارف درگیر است، راحت‌تر از گذشته می‌تواند مطالبات خود را دریافت کند که دراین‌صورت کیفیت عرضه خدمات بیمه‌ای و درمانی دریافتی ذی‌نفعان نیز بالاتر می‌رود.
در اینجا بحث بر سر قوانین‌ومقررات و اجرای آنها در شعب و واحدهای اجرایی بوده و لازم است با همفکری و هم‌اندیشی و اراده‌ای که طرفین دارند، موانع را از پیش‌پا بردارند تا پیمانکاران نیز احساس تعلق بیشتری به سازمان تامین‌اجتماعی داشته باشند. درنتیجه روشن‌شدن قوانین‌و‌مقررات و اصلاح موارد اختلاف، پیمانکاران به پرداخت حق‌بیمه‌‌های خود به تامین‌اجتماعی ترغیب می‌شوند و از آن‌سو نیز بهره‌وری و راندمان اقتصادی بالاتر خواهد رفت، برای مثال بخشنامه 14درآمد سازمان تامین‌اجتماعی ایرادهای اساسی دارد و مشکلاتی برای برخی پیمانکاران ایجاد کرده که لازم است، اصلاح شود. هم‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پیمانکاران در ارتباط با دو ضلع دیگر یعنی تامین‌اجتماعی و کارفرمایان دریافت مفاصاحساب بیمه‌ای است. کارفرما به تعهدات خود عمل نمی‌کند و در درجه دوم نیز بیشترین فشار کار نیز بر روی پیمانکار است. برخی اوقات این فشار به‌اندازه‌ای زیاد است که توان انجام تعهد را از پیمانکار سلب می‌کند. کارفرما 5درصد از پول پیمانکار را بلوکه می‌کند و چون در زمان لازم نسبت به پرداخت آن اقدام نمی‌کند، پیمانکار دچار مشکل می‌شود و ازسویی‌هم باتوجه به ناتوانی پیمانکار در پرداخت حق‌بیمه‌ها، سازمان تامین‌اجتماعی به منابع مالی برای پاسخ‌دادن به تعهدات خود که ماهیانه رقم سنگینی است، دست پیدا نمی‌کند.  به باور ما قوانین باید به‌گونه‌ای تغییر و اصلاح شوند که مسئولیت کارفرمایان بیشتر شود و ازطرفی‌هم سازمان تامین‌اجتماعی که کارکردهایی مشخص و پذیرفته شده در محافظت از امروز و فردای کارگر و تولیدکننده دارد، به حق‌و‌حقوق مصرحه در قانون دست یابد. حقوقی که البته در یکی‌دو سال گذشته برخلاف برداشت‌های اولیه ناشی از سوءمدیریت‌هایی که در برهه‌هایی در این سازمان صورت می‌گرفت، امیدواری ما را بسیار بیشتر کرده است. بدون‌تردید اگر همین روند ادامه یابد مزیت و اثرگذاری آن روشن‌‌تر خواهد شد. می‌توان مکانیزم‌هایی تعریف کرد که این روابط را اصلاح یا تسهیل کرد و امکان پرداخت را برای پیمانکاران ایجاد کرد، بنابراین باید به راهگشا بودن تعامل دو یا چندجانبه و اقدامات مقتضی باور داشت.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 123

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
سروش سراسری - سایت اصلی آپارات سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۷ مهر ساعت 11:54 | تعداد بازدید: 232 | کد مطلب: 49128
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانPage Generated in 1/0882 sec