شناسه خبر: 47300
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۵ شهريور، ساعت 08:29

سوابق  دوران سربازی را چگونه می توان خریداری کرد. حق بیمه دوره مذکور چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟ بعضی ها برای این مدت پولی پرداخت نکرده اند، ولی سازمان از بعضی ها مبلغی را می گیرد. چرا در این موضوع دوگانگی و تبعیض وجود دارد. لطفاً توضیح دهید؟

دوران خدمت سربازی کلیه بیمه شدگان جزء سوابق  بیمه ای آنان محسوب می شود، مشروط بر اینکه:

     -رابطه بیمه ای فرد با سازمان برقرار باشد؛

     -حق بیمه دوران مذکور پرداخت شده باشد؛

     -بیمه شده قبل ازتاریخ تقاضاحداقل «2» سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد؛

     -درخواست توسط متقاضی ارائه شده باشد.


وضعیت سربازی افراد طبق قوانین و مقررات موجود و در حال اجرا به دوشکل زیر است:


1-کسانی که مدت سربازی آنها قبل از تاریخ 1383/01/30 بوده است. این افراد چنانچه قبل از اعزام به خدمت سربازی در کارگاههای مشمول قانون کار سابقه داشته و حق بیمه آن را نیز به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده باشند، طبق ماده 95 قانون تامین اجتماعی که «مدت خدمت وظیفه مشمولین قانون تامین اجتماعی پس از پایان خدمت و اشتغال مجدد در موسسات مشمول قانون مذکور را جزو سابقه پرداخت حق بیمه آنها منظور کرده است» مدت خدمت نظام وظیفه آنها جزء سابقه اشان محسوب شده و از این بابت مبلغی از آنها دریافت نمی شود.
2-کسانی که خدمت سربازی آنها پس از تاریخ 1383/01/30 بوده است. این افراد طبق قانون اصلاح تبصره ماده 14 قانون کار و الحاق یک تبصره به آن مصوب تاریخ مذکور ، دوران خدمتشان به عنوان سابقه در صندوق های بازنشستگی از جمله سازمان تامین اجتماعی منظور می شود ولی حق بیمه مدت مذکور را باید پرداخت کنند. این مبلغ 30 درصد میانگین دستمزد دو سال پرداخت حق بیمه قبل از درخواست می باشد که 7 درصد آنرا بیمه شده و 23 درصد آن را دولت پرداخت می کند.


فرمول و نحوه محاسبه حق بیمه خدمت سربازی عبارتست از:
مبلغ حق بیمه=30/7×مدت خدمت×میانگین دستمزد و مزایای مشمول 24 ماه کسر حق بیمه قبل از درخواست


به بیمه شدگان توصیه می شود زمانی که دو سال سابقه لازم برای در خواست محاسبه دوران سربازی کامل شد،  نسبت به ارائه درخواست خود به سازمان تامین اجتماعی اقدام کنند،زیرا با توجه به نحوه محاسبه حق بیمه که با توجه به دستمزد مبنای کسر حق بیمه دوسال قبل از درخواست محاسبه می شود حق بیمه پرداختی آنها کمتر خواهد بود. قطعا با افزایش سابقه کاری افراد و افزایش حقوق آنها مبنای محاسبه حق بیمه دوره سربازی نیز افزایش می یابد و باید مبلغ بیشتری را به صندوق تامین اجتماعی پرداخت کنند.

 

می خواهم خود را بیمه اختیاری کنم ولی هیچ گونه سابقه ای ندارم. با توجه به این که برای بیمه اختیاری نیاز به 30 روز سابقه قبلی است آیا خدمت سربازی اینجانب می تواند به عنوان سابقه لازم برای این منظور استفاده شود؟
بله، اگرچه برای احتساب مدت سربازی به عنوان سابقه طی مراحلی لازم است که در سئوال قبلی به آن اشاره شد. ولی به منظور کمک به افرادی که می خواهند خود را بیمه اختیاری کنند انجام خدمت سربازی کفایت می کند و شعب سازمان در این خصوص زیاد سخت گیری نمی کنند.
 

آیا امکان تقسیط حق بیمه خرید دوره سربازی وجود دارد و حداکثر تا چند ماه می توان آنرا تقسیط نمود؟
بله، امکان تقسیط حق بیمه سربازی تا حداکثر 12 ماه وجود دارد.

 

محمد حسین قشقایی: کارشناس معاونت فرهنگی و اجتماعی

 

تلگرام سراسری - استان ها
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 9/5490 sec