کلیک کنید
  • ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر
  • اِلخَميس ٤ ربيع الاول ١٤٣٩
  • Thursday, November 23, 2017
زمان انتشار: ۱۳۹۶ شنبه ۱۷ تير ساعت 15:33 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۴/۱۷ ساعت 16:06 | تعداد بازدید: 2126 | کد مطلب: 43272
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در نشست خبری آغاز هفته تامین اجتماعی خبر داد:

بهره برداری از 58 پروژه تأمین اجتماعی در 17 استان/ پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان در 30 تیر/ به تمامی تعهدات خود در دولت تدبیر و امید عمل کردیم

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن هفته تامین اجتماعی گفت: در هفته تأمین اجتماعی 58 پروژه مختلف بیمه ای، درمانی و سرمایه گذاری در 17 استان کشور افتتاح می شود.
بهره برداری از 58 پروژه تأمین اجتماعی در 17 استان/ پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان در 30 تیر/ به تمامی تعهدات خود در دولت تدبیر و امید عمل کردیم

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، دکتر سیدتقی نوربخش افتتاح 5 شعبه جدید تأمین اجتماعی در شهر های اهواز، سمنان، بندر کیاشهر، سنگر و شعب اقماری موچش در استان کردستان و همچنین 5 مرکز درمانی جدید تأمین اجتماعی در شهر های، اصفهان، گزوبرخوار، آران و بیدگل، شهرکرد و تربت حیدریه را از جمله اقداماتی برشمرد که در هفته تأمین اجتماعی انجام می شود.
وی افزود: ارتقاء هتلینگ بیمارستان های تأمین اجتماعی در شهرهای نجف آباد، اسلامشهر، شهرقدس، ورامین، فارابی مشهد، سمنان و شهید بهشتی شیراز از دیگر برنامه های هفته تأمین اجتماعی است. علاوه بر اینها دستگاه های تصویر برداری سی تی اسکن، رادیولوژی، ماموگرافی و... نیز در بیمارستان های 29 بهمن و عالی نسب تبریز، البرز کرج، شهید فیاض بخش تهران، شهریار و امام علی(ع) زرند به بهره برداری می رسند.
مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی راه اندازی پروژه های مختلف نرم افزاری را از دیگر برنامه های حائز اهمیت در هفته تأمین اجتماعی عنوان کرد و گفت: پروژه اختصاص شماره تأمین اجتماعی واحد به همه افراد تحت پوشش، محاسبه و پرداخت متمرکز بیمه بیکاری، گسترش سیستم ارتباطات مردمی(CRM) به کل کشور و آغاز طرح حذف دفترچه در مراکز درمانی طرف قرارداد از شهر یزد از جمله برنامه هایی هستند که با محوریت استفاده از فن آوری اطلاعات در سازمان تأمین اجتماعی به نتیجه می رسند.
دکتر نوربخش به مصوبات مجلس شورای اسلامی درباره تامین اجتماعی در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: مصوب شد که هیچ تعهدی بدون درنظرگرفتن منابع اعتباری لازم برای تامین اجتماعی ایجاد نشود. همچنین پرداخت 5هزار میلیارد تومان بدهی دولت در بودجه سال 96 مصوب شد که در حال تدوین آیین نامه مربوطه در سازمان برنامه هستیم تا بتدریج بدهی دولت تسویه شود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: از زمان استقرار دولت تدبیر و امید به تعهدات خود در این مدت در قبال بیمه شدگان و بازنشستگان به طور کامل عمل کردیم و علی رغم مضیقه‌هایی که وجود داشت مستمری بیمه شدگان را افزایش دادیم و کف حقوق به یک میلیون و 100 هزار تومان رسید.
دکتر نوربخش افزود: در همه این سالها سعی کردیم که افزایش حقوق بازنشستگان را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهیم و در سال 96  نیز پس از ابلاغ مصوبه دولت در اردیبهشت ماه افزایش ها را اعمال کردیم و مابه التفاوت افزایش حقوق فروردین نیز در 30 تیرماه پرداخت می شود.

حذف دفترچه‌های کاغذی در مراکز ملکی
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه شماره اختصاصیsnn به هر فرد بیمه شده ایرانی اختصاص خواهد یافت گفت: مرکز ارتباط مردمی سازمان تامین اجتماعی به صورت یکپارچه در همین هفته افتتاح می‌شود و استفاده از نسخه الکترونیکی درمان در استان یزد با مشارکت 90 پزشک در مراکز غیرملکی شروع می‌شود.
دکترنوربخش ادامه داد: یک سوم خدمات درمانی تامین اجتماعی در مراکز ملکی انجام می شود. اکنون دفترچه های کاغذی در مراکز ملکی حذف شده و در حال تعمیم آن به مراکز غیرملکی هستیم.

مثبت شدن تراز صندوق بیمه بیکاری بعد از یک دهه
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه بیکاری و واگذاری این خدمت به دفاتر کاریابی گفت: در واگذاری فعالیت ها، اقدامات موثری انجام دادیم و در این دوره 30 درصد خدمات از طریق کارگزاریها انجام می‌شود. دفاتر کاریابی در حیطه تامین اجتماعی نیست و مربوط به وزارت کار است اما قطعا کمک خواهیم کرد.
دکتر نوربخش ادامه داد: بعد از 10 سال در سال 93 تراز صندوق بیمه بیکاری مثبت شد و به دلیل کنترل هایی بوده که طبق قانون انجام دادیم طی سالهای 93 و 94 تراز مثبت بود و در سال 95 سربه سر شد.

تعهدات به کارگران ساختمانی را کاهش نداده‌ایم
200 هزار نفر در قالب ثبت نام‌کنندگان سامانه خدمات رفاهی بیمه به زودی بیمه می‌شوند.
دکترنوربخش درباره آخرین روند پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی و علت ممانعت شعب تامین اجتماعی از بیمه جدید کارگران ساختمانی گفت: بیمه کارگران ساختمانی جزو تعهداتی است که منابع آن تامین نمی شود و برای پوشش آن باید از منابع بیمه‌ای سایر اقشار استفاده کنیم که خود محل اشکال است. در سال گذشته 600 میلیارد تومان منابع بیمه کارگران ساختمانی و 1600 میلیارد تومان مصارف آن بود و این به معنای آن است که 1000 میلیارد تومان تعهدات بدون منبع داشتیم اما با اینحال بیمه کارگران ساختمانی را می‌پردازیم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه این یک چالش جدی است اما تعهدات کارگران ساختمانی را کاهش ندادیم و یک میلیون و 100 هزار نفر را پوشش دادیم افزود: در حالی که منابع آن به سازمان تامین اجتماعی وارد نشده است. اخیرا هم 200 هزار نفر دیگر را در قالب ثبت نام‌کنندگان سامانه خدمات رفاهی بیمه خواهیم کرد. امیدواریم در جهت اصلاح قانون حرکت کنیم.

پیش بینی اعتبار همسان‌سازی حقوق‌ها در برنامه ششم توسعه
وی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز گفت: معمولا کسی که بازنشسته می‌شود و حداقلی بگیر نیست؛ نسبت به حداقلی بگیران کمتر مشمول افزایش حقوق می‌شود. افزایش بیشتر حقوق حداقلی بگیران، برای نزدیک شدن حداقل و حداکثر حقوق صورت می گیرد اما باعث می‌شود پس از گذشت زمان این فاصله کم شود و نارضایتی غیر حداقلی بگیران را موجب شود.
وی ادامه داد: هرچندسال یکبار افزایشی برای غیرحداقلی بگیران اعمال می شود. معتقدیم باید عدالت نسبی وجود داشته باشد. افزایش حقوق ها به دو ماده 111 و 96 برمی‌گردد.
به گفته دکترنوربخش ماده 96 تاکید دارد که باید متناسب با هزینه های زندگی، حقوق سایر سطوح را افزایش دهیم که امسال برای شاغلان 12 درصد بود اما تامین اجتماعی 12.5 درصد افزایش داد لذا به تعهدات قانونی عمل کردیم. برای برقراری این توازن و همسان سازی6000 میلیارد اعتبار نیاز است که در برنامه ششم پیش بینی شده و به عنوان مطالبه به حق آن را قبول داریم و اگر منابع تامین شود آن را اجرا خواهیم کرد.

تامین اجتماعی بدنبال برگشت اموال از دست رفته
وی درباره آخرین وضعیت پرونده مرتضوی و سایر پرونده های حقوقی سازمان تامین اجتماعی توضیحاتی ارائه کرد و گفت:‌ رای دادگاه بدوی صادر شده اما مجددا تقاضای تجدیدنظر خواهی کردیم که در حال انجام است و هنوز رای نهایی تجدیدنظر صادر نشده است و ما حسب وظیفه قانونی پیگیری می کنیم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه برای بخشی احکام مربوط به شکایت سازمان در مواردی چون پرونده هتل هما رای صادر شده و اموال به ما برگشته است عنوان کرد: هتل هما به صورت نیمی نقد و نیمی بدهی دولت به سازمان داده شد. در کنار هتل زمینی به ارزش تقریبی 400 میلیارد تومان وجود داشت که جزئی از هتل بود و به فردی با مبلغ بسیار کمی فروخته شده بود که به دولت برگردانده شد و دولت مصوبه داد که زمین به تامین اجتماعی واگذار  و فروخته شود.
دکترنوربخش ادامه داد: زمینی در اصفهان نیز به ارزش 200 میلیارد تومان فروخته شده بود و 9 میلیارد تومان آن را به سازمان داده بودند که شکایت کردیم و دادگاه بدوی رای داده و اکنون در تجدید نظر است.
وی افزود: پرونده‌های متعدد دیگری درباره اموال سازمان داشتیم که برخی رای گرفته‌اند و برخی در محاکم و در جریان هستند. در مجموع از 1000 میلیارد تومان پرونده های مربوط به اموال سازمان، تا کنون 600 میلیارد تومان بازگشته است.

بیمه‌ها؛ ابرچالش‌ کشور  در سالهای‌ آتی
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بودجه سازمان در سال 96 گفت: سال گذشته بودجه ما 72هزار میلیارد تومان بود که 42 هزار میلیارد تومان آن صرف پرداخت مستمری شد. امسال بودجه سازمان 82 هزار میلیارد تومان است. چندین سال است که دچار چالش های اعتباری هستیم اما سعی کردیم به موقع به تعهدات عمل کنیم، حتی مستمری ها را طی چهار سال 81 درصد افزایش دادیم که 25 درصد بالای نرخ تورم بوده است. با این حال باید اصلاحات ساختاری صورت بگیرد، زیرا بیمه‌ها جزء ابرچالش های کشور در سالهای آتی خواهند بود.
دکتر نوربخش درباره جایگزینی دفترچه های بیمه درمانی با سیمکارت گفت: اکنون از طریق کدملی دریافت خدمات در مراکز ملکی قابل انجام است اما برای سیمکارت با مشکلات حقوقی مواجه شدیم زیرا تنها افراد باید یک کارت داشته باشند که مکاتباتی با ثبت احوال و بانک مرکزی در جریان است تا بتوانیم از یک کارت واحد استفاده کنیم.
وی درباره کسر حق بیمه از اضافه کار کارمندان دولت عنوان کرد: مشکلات حقوقی بین سازمان مدیریت و معاونت حقوقی دولت و مجلس وجود داشت اما خوشبختانه همگرایی در تفسیر این قانون ایجاد و منجر به صدور بخشنامه‌ای در این خصوص شد که آن را ابلاغ کردیم. اگر شعبه ای این مورد را اجرا نمی کند به ما گزارش دهید.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره سوددهی و فعالیت شرکت رایتل گفت: بخشی از پرداخت مطالبات تا سال91 دولت به تأمین اجتماعی از طریق واگذاری بنگاهها انجام می‌شد؛ رایتل یکی از این بنگاههاست که سودده هم نبود و به تامین اجتماعی واگذار شد، اما خوشبختانه با اقدامات مدیریتی تلکام از وضعیت گذشته اش خارج شده و شرکتی است که با پشتوانه تامین اجتماعی بزرگترین دستگاه تلکام در آینده نزدیک خواهد شد.

سالانه 20 هزار میلیارد تومان به بدهی دولت به تامین اجتماعی اضافه می‌شود
نوربخش درباره میزان بدهی دولت به تأمین اجتماعی نیز گفت: بدهی دولت به تأمین اجتماعی در سال84، 4200 میلیارد تومان بود که در انتهای دولت دهم به 60 هزار میلیارد تومان رسید و 14.5 برابر رشد کرد و علت آن ایجاد تعهدات بدون منبع بود که سال به سال افزایش پیدا کرد که تا پایان سال 93، 80هزار میلیارد تومان شد و هرسال 20هزار میلیارد تومان به آن افزوده می‌شود. در سال 95 دولت 9200 میلیارد تومان به سازمان پرداخت کرد. خوشبختانه در برنامه ششم تسویه تدریجی بدهی‌ها پیش بینی شده است و دولت باید سالانه 10 درصد بدهی‌هایش را بپردازد.

راه‌اندازی بازرسی دیجیتال به منظور کاهش تخلفات
نوربخش درباره بیمه کارگران معدن یورت که برای برخی از آنها بیمه غیرمرتبط چون آرایشگری رد می‌شده است عنوان کرد: متاسفانه نقیصه عدم درج عنوان شغلی در لیست کارفرمایان از سال های گذشته وجود داشته است. ما از روز اول ملزم کردیم که کارفرمایان عناوین شغلی را درج کنند. بازرسی دیجیتال را هم راه انداخته‌ایم و نظارت می کنیم تا چنین مشکلاتی رخ ندهد.

در پایان نشست خبری، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به همراه مدیران این سازمان و خبرنگاران از نمایشگاه دستاوردهای سازمان تامین اجتماعی در دولت تدبیر و امید بازدید کرد.

 

 

گزارش تصویری مصاحبه مطبوعاتی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و افتتاح نمایشگاه دستاوردهای این سازمان
 

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
تلگرام سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۶ شنبه ۱۷ تير ساعت 15:33 | تعداد بازدید: 2126 | کد مطلب: 43272
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانPage Generated in 0/6256 sec