کلیک کنید
  • ۱۳۹۶ سه شنبه ۲ آبان
  • اِثَّلاثا ٣ صفر ١٤٣٩
  • Tuesday, October 24, 2017
زمان انتشار: ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد ساعت 14:36 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۳/۲۸ ساعت 14:45 | تعداد بازدید: 278 | کد مطلب: 42514
معیشت بازنشستگان باید در اولویت دولت آینده باشد

محمد اسدی، دبیرکل کانون بازنشستگان استان قزوین

محمد اسدی، دبیرکل کانون بازنشستگان استان قزوین

اعتقاد دارم که به دو طریق می‌شود کیفیت زندگی بازنشستگان را بالا برد و سطح معیشت آنها را ارتقا داد، به طوری که حداقل‌های یک زندگی معمولی را داشته باشند و برای ادامه زندگی دچار مشکلات مالی حاد نشوند. راه اول این است که حقوق و دریافتی مستقیم بازنشستگان به میزان تورم واقعی و متناسب با هزینه‌های زندگی افزایش پیدا کند. تامین بی‌دغدغه نیازهای عمومی، ارائه خدمات غیرمستقیم به بازنشستگان مثل ایجاد امکان بهره‌مندی و استفاده از درمان رایگان برای همه بازنشستگان در تمام سطوح، توزیع بن و تامین کالاهای اضطراری می‌تواند سطح معیشت بازنشستگان را افزایش دهد.
باید شرایط به شکلی پیش برود که با توزیع این بن‌ها کالاهای مورد نیاز تامین شود، نه اینکه پول آن کالاها پرداخت شود، زیرا بسیاری از بازنشستگان به دلیل مشکلات مالی، نیاز مبرمی به پول نقد دارند و توزیع پول کالاهای ضروری ممکن است در بخش‌های دیگر هزینه شود. تامین مسکن برای بازنشستگان فاقد مسکن، ایجاد بستر استفاده رایگان از وسایل حمل‌ونقل عمومی دولتی مثل اتوبوس و مترو و قطار و همچنین فروش اقساطی سهام بعضی شرکت‌های سودده نیز می‌تواند گام مهمی در تامین معیشت بازنشستگان باشد. فروش اقساطی سهام شرکت‌های سودده می‌تواند پس‌انداز مهمی برای روزهای دوران بازنشستگی باشد.
سود سالانه سهام، کمکی برای مخارج جاری می‌شود و بازنشسته می‌تواند به‌عنوان ذخیره‌ای قابل‌اتکا در روزهای سخت به آن تکیه کند. چنانچه این بسترهای رفاهی فراهم شود، بی‌گمان اغلب بازنشستگان می‌توانند زندگی معمولی و کم‌دغدغه‌ای داشته باشند و دیگر مجبور نمی‌شوند پس از 30 سال کار، در دوران بازنشستگی به دنبال شغل مجدد باشند، یا با مسافرکشی و وام گرفتن امور روزمره زندگی خود را بگذرانند.  بخش دیگری که می‌تواند مسائل معیشتی بازنشستگان را تحت‌الشعاع قرار دهد، مسائل مربوط به هزینه‌های فرزندان آنهاست. هزینه‌های تحصیل و ازدواج فرزندان خارج از توان مالی بسیاری از بازنشستگان است، به طوری که گاه برای تامین این هزینه‌ها، مجبور به دریافت وام یا قرض گرفتن از دیگران می‌شوند. با وجود تمام این مشکلات و دغدغه‌های رایج در بین گروه‌های بازنشسته، امیدوارم قدرت خرید بازنشستگان به حالت معمولی و طبیعی برگردد. انتظار داریم در دولت دوازدهم مسائل معیشتی بازنشستگان در اولویت قرار بگیرد.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 107

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
تلگرام سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد ساعت 14:36 | تعداد بازدید: 278 | کد مطلب: 42514
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانPage Generated in 1/1800 sec