کلیک کنید
  • ۱۳۹۶ سه شنبه ۲ آبان
  • اِثَّلاثا ٣ صفر ١٤٣٩
  • Tuesday, October 24, 2017
زمان انتشار: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ خرداد ساعت 18:18 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۳/۲۴ ساعت 18:27 | تعداد بازدید: 141 | کد مطلب: 42388
امام علی(ع) اسوه عدالت و فضیلت

فضل‌الله آشوری

فضل‌الله آشوری

بیست ویکم ماه مبارک رمضان، سالروز شهادت پیشوای عدالت و فضیلت، اولین امام معصوم، حضرت علی‌بن‌ابیطالب(ع) است؛ امام بزرگواری که به گواهی تاریخ از نخستین گروندگان به پیامبر اسلام(ص)  بود و در راه حفظ و گسترش دین الهی همه جا تا پای جان کوشید؛ بزرگمردی که در زمان حیات رسول اکرم(ص) همراه و همگام با او در تمام غزوه‌ها و پیکارها شرکت داشت و برای استحکام و ثبات حکومت اسلامی مجاهدت‌های فراوان کرد و در طول 5 سال خلافت خود، در صدد استقرار یک حکومت اسلامی واقعی و عادلانه و بر مبنای قرآن و سنت پیامبر بود. همه تلاش آن حضرت استقرار عدالت اجتماعی بود، اما فتنه جریان‌های منحرف، پیمان شکنان و یاغیان باعث شد که پنج سال خلافت آن بزرگوار به مبارزه با آنها صرف شود.
علی‌بن‌ابیطالب (ع) باغبان درخت آزادی و عدالت بود. او در مدت 23 سال مجاهدت، رنج‌ها را بر خویش هموار ساخت و ذهن توانمند و بازوی قدرتمند خود را وقف دین رسول خدا(ص) کرد. او در طول همه مجاهدت‌های خویش بصیرت نافذ و روشن خود را بر تیغه شمشیر و طنین کلام ریخت. از این‌رو بود که رسول اکرم(ص) در تمجید او فرمود: «هیچ جوانمردی مثل علی و هیچ شمشیری مثل ذوالفقار نیست»
پس او را جوانمرد میدان مجاهدت، خطیب نام‌آور محراب و منبر و پیشوای بزرگ آزادی و عدالت خواندن گزافه نیست که عظمت روحی و معنوی او در حدی است که در کلام نمی‌گنجد. علی(ع) مظهر مظلومیت در طول تاریخ است. او یک تنه در مقابل دشمنان اسلام و ایمان ایستاد و آنها را که می‌خواستند نهال نورس اسلام را کج و منحرف کنند، از پای درآورد و در این راه، خود قربانی شد و خون پاکش این نهال نورسیده را آبیاری کرد.
او یکتاپرستی بود که ارابه خدایان دروغین را به دره نیستی افکند و مشعل توحید و شرافت انسانی را فروزان نگه داشت؛ زاهد عارفی که به سان شمع سوخت تا به جهان و جهانیان روشنی بخشد. تاریخ، گواه است که مولای متقیان علی(ع) مظلومانه در محراب نماز به شهادت رسید.شهادت مظلومانه ولی خدا، شهادت دردآلود پیروان ولایت است که نیم قرن پس از رحلت رسول خدا(ص) به زنده کردن میراث او قد علم کردند، و علی علیه‌السلام همچون مشتاقی که جان آرزومند خویش را در گلستان وصال می‌بیند، پس از فرود آمدن شمشیر آن مرد خوارجی فریاد برآورد که «به خدای کعبه که رستگار شدم»
سالروز شهادت مولای تقواپیشگان امام علی‌بن ابیطالب را به همه پیروان راستین آن حضرت تسلیت  می‌گوییم.
 

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
تلگرام سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ خرداد ساعت 18:18 | تعداد بازدید: 141 | کد مطلب: 42388
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانPage Generated in 1/1168 sec