کلیک کنید
  • ۱۳۹۶ سه شنبه ۲ آبان
  • اِثَّلاثا ٣ صفر ١٤٣٩
  • Tuesday, October 24, 2017
زمان انتشار: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ساعت 15:51 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۲/۲۰ ساعت 15:54 | تعداد بازدید: 287 | کد مطلب: 40656

میم مثل ماما/ دست هایی که مهربانی می کنند

ماما نقش قابل توجهی در ارتقای سلامت جامعه دارد و می تواند با مراقبت از مادران و کودکان حافظ جان آنها باشد.
میم مثل ماما/ دست هایی که مهربانی می کنند

پنجم ماه می مصادف از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی به نام «روز جهانی ماما» نامگذاری شده است، ماما وظیفه  مهمی در مشاوره و آموزش بهداشت نه تنها زنان بلکه خانواده و جامعه را دارد و علاوه بر این؛ وظیفه اصلی او آموزش دادن دوران بارداری و آماده کردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادری است.
وظیفه ماما می‌تواند به وظایف و مسؤولیت‌های بیشتری همچون تنظیم خانواده و مراقبت‌های کودک و در بعضی موارد به مشاوره در مورد بیماری‌های زنان نیز گسترش یابد.
ماما در تمام 9 ماه بارداری مادر، با حمایت‌های عاطفی، روانی و جسمی به پدر و مادر برای ایفای نقش خود کمک می‌کند، البته خدمات مامایی بسیار وسیع‌تر بوده به طوری که از ابتدای تولد تا انتهای عمر را شامل می‌شود، این خدمات ابعاد مختلف بهداشتی از جمله بهداشت باروری، مشاوره، آموزش و آگاهی در دوران بلوغ، ازدواج، بارداری و یائسگی را شامل می‌شود.
امروزه با ابلاغ سیاست افزایش جمعیت نقش ماماها نیز پررنگ‌تر از قبل شده و آنها نقش مهمی را در گرایش مادران به زایمان طبیعی و بی‌درد، به عنوان یک زایمان ایمن برعهده دارند.
طبق آمار موجود در دنیا روزانه یک‌هزار و 600 زن در اثر عوارض بارداری و زایمان جان خود را از دست می‌دهند که بیش از 99 درصد این مرگ‌ها در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد.
از آنجا که علت مرگ و میر مادران خونریزی، زایمان سخت، فشار خون بالا، عفونت و عوارض سقط‌های غیر بهداشتی و ... عنوان شده و بسیاری از این مرگ‌ها قابل پیشگیری است، با برنامه‌ریزی دقیق و انجام مراقبت‌های لازم در این دوران می‌توان به پیشگیری از مرگ مادران دست یافت که ماما به عنوان عضو اصلی در مراقبت از مادر نقش مهمی در این خصوص ایفا می‌کند.
بر آن شدیم به مناسبت روز ماما و یادآور اقدامات این قشر زحمتکش پای درد دل چند تن از این عزیزان بنشینیم.
نماینده ماماها در سازمان نظام پزشکی همدان در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه 25 سال سابقه کار در حرفه مامایی دارد، اظهار کرد: 14 سال است که بازنشست شده‌ام و اکنون سه دوره  می‌شود که به عنوان نماینده ماماها در نظام پزشکی مشغول فعالیت هستم.
ناهید نیک‌مهر با اشاره به اینکه فعالیت خود را در سال 57 از بیمارستان اکباتان همدان آغاز کردم و پس از یک سال به بیمارستان فاطمیه منتقل شدم، گفت: مهرماه سال 58 وارد  بیمارستان فاطمیه شدم و تا پایان بازنشستگی کارم را در این بیمارستان ادامه دادم.
وی افزود: البته از سال 72 تا 79 ماموریت یافتم به بیمارستان مهدیه برم و مدیر داخلی آنجا شدم و دوباره به بیمارستان فاطمیه برگشتم.
این پیشکسوت مامایی با بیان اینکه شغل مامایی را با آگاهی و علاقه انتخاب کردم چراکه حرفه بسیار مقدسی است، خاطرنشان کرد: هر روز تولد نوزادان برایم خاطره بود، روزی نبود که دو زایمان تکراری و شبیه هم باشد و پر از خاطره‌های خوش بودند.
وی با اشاره به خاطره‌ای خاص از دوران فعالیتش گفت: سال 59 مادری که پس از سال‌ها حامله نمی‌شد، فرزندش را به دنیا آورد اما نبض نوزاد نمی‌زد و پزشکش گفت که زنده نیست و او را به سردخانه منتقل دهید، من یک لحظه احساس کردم نبض گردن نوزاد می‌زند؛ به پزشک اطلاع دادم اما او گفت که دچار خطای دید شده‌ام، اعتنایی به حرفش نکرده و شروع کردم به تنفس مصنوعی دادن تا اینکه نوزاد زنده شد و گریه کرد.
نیک‌مهر با بیان اینکه در آن لحظه مادر که از مرگ نوزادش گریه می‌کرد، بار دیگر به خاطر زنده ماندنش گریه کرد و خدا را به خاطر این معجزه شکر گفت، اضافه کرد: همیشه فکر کردن به این خاطره خوشحالم می‌کند.
وی با بیان اینکه بدترین خاطره‌ها برای من مرگ نوزادان و مادران بود، گفت: خوشبختانه اکنون این وضعیت بهتر شده و می‌توان گفت کمتر شاهد مرگ و میر نوزادان و مادران هستیم.
نماینده ماماها در سازمان نظام پزشکی همدان با اشاره به مشکلات ماماها گفت: از گذشته عدم قرارداد بیمه‌ها با ماماها مشکلاتی را برای آنها به همراه داشته است چرا که سونوگرافی یکی از درخواست‌های اولیه بیمار بوده اما ما نمی‌توانیم در دفترچه آنها بنویسیم، در نتیجه مجبورند به پزشک مراجعه کرده و هزینه دیگری را بابت آن پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه 20 سال است که بازنشست شده‌ام اما حقوق 25 روزه از بیمه دریافت می‌کنم، افزود: برای ما سختی کار در نظر نمی‌گیرند و این مسئله کشوری است، باید بگویم مشکلات بسیار فراوان است.
نیک‌مهر بیان کرد: روز ماما فرصتی است تا گلایه‌های خود را بکنیم چرا که معتقدم به قشر ماما کمتر از سایر حرفه‌ها توجه می‌شود در صورتی که آنها مسوولیت زنده ماندن مادر و نوزاد را برعهده دارند.
وی با بیان اینکه حتی در تقویم نیز به این روز اشاره نشده و کمتر می‌بینیم رسانه‌ها و صدا و سیما و... در این روز به سراغ ما بیایند، افزود: در قدردانی از زحمات قشری که به نوعی زندگی خود را در این مسیر می‌گذارند، اجحاف می‌شود.
مامای پلی کلینیک شهید شهبازی سازمان تامین اجتماعی همدان نیز با بیان اینکه در سال 91 فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید بهشتی شده‌ام، اظهار کرد: اکنون دانشجوی دکتری بهداشت باروری هستم.
بیتا فریدونی با اشاره به اینکه 11 سال سابقه سوپروایزری آموزش بیمارستان آتیه همدان را دارم، گفت: پنج سال مسوولیت بخش زایمان بیمارستان آتیه همدان را داشتم و اکنون در  درمانگاه پلی‌کلینیک شهید شهبازی همدان مشغول فعالیت هستم.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته موفق شدم سه مقاله «ای اس آی » را ارائه دهم، در ادامه با اهمیت به شغل مامایی، خاطرنشان کرد: اکنون بیش از هر زمان دیگری به این قشر احتیاج است چرا که همواره بر فرزندآوری مادران تاکید می‌شود و ماما می‌تواند نقش قابل توجهی در این زمینه داشته باشد.
مامای پلی‌کلینیک شهید شهبازی سازمان تامین اجتماعی همدان با بیان اینکه مامایی شغلی است که می‌توان گفت قدمتش به خلق بشریت برمی‌گردد، افزود: با توجه به مشکلات جمعیتی و تاکیدی که مقام معظم رهبری به افزایش جمعیت دارند، باید بیش از هر دوره‌ای بستر مناسب برای فعالیت ماماها در جامعه فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه ایران جزو کشورهای نخست دنیا در افزایش زایمان سزارین مطرح شده است، گفت: ماما در حفظ سلامتی مادر و نوزاد و نیز بهبود شرایط اقتصادی نقش قابل توجهی دارند که باید به این موضوع توجه شود.
فریدونی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد عمل‌‎های سزارین مربوط به سزارین‌های انتخابی است،افزود: از آنجا که در مورد عوارض زایمان سزارین به مادر آگاهی داده نمی شود، به همین دلیل وی بر اساس رقابت، مقایسه، ترس از زایمان طبیعی و ... این نوع سزارین را برمی گزیند.
وی نقش ماماها را در مراقبت از مادر قبل، حین و پس از بارداری بسیار مهم دانست و گفت: ارتقای آموزشی ماماها از لحاظ علمی و عملی بسیار مهم بوده چراکه داشتن اطلاعات کافی به منظور فعالیت در سطح یک سیستم مراقبتی نکته قابل توجهی است.
مامای پلی‌کلینیک شهید شهبازی سازمان تامین اجتماعی همدان  با بیان اینکه عزم ملی در ارتقای سطح آموزشی ماماها می‌طلبد، گفت: ارتباط ماما با بیمار از لحاظ کلامی و روانی به انجام زایمان ایمن کمک می‌کند.
وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی ماما در بیمارستان‌ها، افزود: یک ماما چند بیمار را در بیمارستان مراقبت می‌کند و شاید از لحاظ زمانی نتواند آن طور که باید به بیمار برسد.
فریدونی با اشاره به اینکه متاسفانه درصد قابل توجهی از ماماها بیکار هستند و باید آنها را به کار گرفت، گفت: بیکاری در تمام رشته‌ها وجود دارد اما نباید طوری باشد که ماماهای مشغول به کار فراتر از وظایف خود فعالیت کنند.
وی با اهمیت به آموزش ماماها در ترویج زایمان فیزیولوژیک و بدون درد، خواستار ارتقای سطح علمی ماماها شد.
مسوول زایمان فیزیولوژیک بیمارستان فاطمیه همدان نیز  سخنان خود را این طور آغاز کرد: پروردگارا! تو قبل از یک مادر محبت و عشق را در دست‌های ما به ودیعه گذاشتی تا یک تولد را در آغوش بگیریم، ما به این عنایت در بین خود محتاجیم، آن را از ما دریغ مدار.
مرضیه اتوگرا با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت ماماها به منظور تحقق سیاست‌های جمعیتی و آموزش متمرکز نیروهای مامایی، گفت: توجه به جایگاه رشته مامایی باید وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر طرح تحول سلامت در حال اجراست و یکی از مهمترین بندهای آن ترویج زایمان طبیعی است، خاطرنشان کرد: در این زمینه ماماها فعالیت بسیاری داشته‌اند و سه سال بخشودگی در بازنشستگی به ماماها تعلق گرفته است اما جای سؤال است که آیا مامایی که در بیمارستان با آن همه استرس کار می‌کند با مامایی که در درمانگاه در شرایط استیبل کار می‌کند یکی است؟!.
مسوول زایمان فیزیولوژیک بیمارستان فاطمیه همدان بیان کرد: ای کاش بعد از 10 سال ماماهای درمانگاه و بیمارستان باهم جابه‌جا می‌شدند تا این تعادل برقرار می‌شد.
وی گفت: با وجود اینکه زایمان طبیعی در طرح تحول سلامت رایگان شده اما با خلأ نیروی انسانی ماما در زایشگاه‌ها مواجه هستیم وبه همین دلیل آن طور که باید خدمات ارائه نمی‌شود.
اتوگرا با اشاره به اینکه خصوصا فضای فیزیکی زایشگاه‌ها دیگر کفاف تعداد بالای زنان باردار را نمی‌دهد، افزود: بنابراین لازم است در این زمینه سرمایه‌گذاری قابل توجهی شود.
وی گفت: برای افزایش نرخ باروری لازم است در تقویت حرفه مامایی تلاش کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
تلگرام سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ساعت 15:51 | تعداد بازدید: 287 | کد مطلب: 40656
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانPage Generated in 1/0874 sec