کلیک کنید
  • ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
  • اِلأِثنين ٢٩ ربيع الاول ١٤٣٩
  • Monday, December 18, 2017
زمان انتشار: ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين ساعت 21:20 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۲/۱ ساعت 18:27 | تعداد بازدید: 755 | کد مطلب: 39292
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

بدون نظام تأمین اجتماعی پویا هر گونه اصلاحات اقتصادی و اجتماعی با شکست مواجه می شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نیاز به بازتعریف تفکر تأمین اجتماعی داریم، گفت: هنوز تأمین اجتماعی و ابعاد و نقش آن در قوام و دوام جامعه شناخته نشده است و من معتقدم بدون نظام تأمین اجتماعی پویا هر گونه اصلاحات اقتصادی و اجتماعی با شکست مواجه می شود و تصمیات سخت و ساختاری در سایه تأمین اجتماعی پویا قابل تحقق است .
بدون نظام تأمین اجتماعی پویا هر گونه اصلاحات اقتصادی و اجتماعی با شکست مواجه می شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، دکتر علی ربیعی در همایش سراسری مدیران سازمان تأمین اجتماعی که با عنوان تأمین اجتماعی برنامه محور، پشتوانه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال برگزار شد، اظهار داشت: اندیشه تأمین اجتماعی مسئله مهمی است و در جامعه ایران نیز امروزه الزاماتی برای شکل گیری گفتمان تأمین اجتماعی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در ابتدا و قبل از شکل گیری نظامات تأمین اجتماعی با سرمایه داری خشن مواجه بودیم که با عصر جدید و تبدیل انسان به ماشین شکل می گیرد، افزود: تأمین اجتماعی اقدامی برای ثبات اجتماعی است که برای رفاه و آرامش فکری کارگران ساختار های تأمین اجتماعی شکل می گیرد.

دکتر ربیعی گفت: با هر نگاهی که به مسئله تأمین اجتماعی بنگریم به نظر می رسد ما درباره نظریه و دیدگاه تأمین اجتماعی به کار بیشتری نیاز داریم.

وی افزود: تأمین اجتماعی به عنوان مهم ترین نهاد اجتماعی برای هر گونه نظریه رفاه باید مورد توجه قرار گیرد. نظریه رفاه معینی نیز برای کشور هایی شبیه به ما وجود دارد. در جوامع شبیه به ما که مسیری از توسعه را طی کرده اند و با 3 طبقه مواجه هستیم. طبقه ثروتمندان، طبقه محرومی که به کمک نیاز دارند و دیگری طبقه میانی که مثل طبقه متوسط در کشور های توسعه یافته نیست و با یک ریسک زندگی آنها به خطر می افتد.

دکتر ربیعی ادامه داد: ما به نظریه رفاهی نیاز داریم که ریسک زندگی طبقات میانی را کم کند و برای طبقات پایین تر نیز کرامت انسانی ایجاد کند و وضعیت این افراد تثبیت شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در کنار برنامه های توسعه که اجرا می شود قطعا ما به یک نظریه منسجم رفاه اجتماعی نیاز داریم تا ریسک زندگی طبقه متوسط را کم کنیم و سطحی از زندگی مناسب نیز برای طبقات پایین ایجاد کنیم.

دکتر ربیعی اظهار داشت: اینکه چه ابزاری برای بسط نظریه رفاه اجتماعی مناسب تر است نیاز به بحث دارد و ما نیازمند تأمین اجتماعی هستیم که به عنوان بنیادی ترین نهاد اجتماعی که گونه های مختلف ریسک را پوشش دهد و باید چنین ساختار تأمین اجتماعی را طراحی کنیم.

وی با اشاره به تجربه کشور سنگاپور در زمینه ساختار تأمین اجتماعی، گفت: در سنگاپور که نظام تأمین اجتماعی در این کشور نسبت ما جوانتر است، بیمه مسکن دارند و در نظام تأمین اجتماعی آنها با توجه به کمبود زمین و ریسک بالای مسکن، این موضوع در نظام تأمین اجتماعی آنها مورد توجه قرار گرفته است بنابراین تأمین اجتماعی ظرفیت پوشش ریسک های مختلف را دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در کشور ما صندوق های مختلف بیمه ای ایجاد شده است، اظهار داشت: ما می توانستیم در یک نظام تأمین اجتماعی واحد صندوق های مختلف ایجاد کنیم و ساختار تأمین اجتماعی ایجاد کنیم که برای افراد با توان مالی مختلف بتواند کارایی داشته باشد. اگر ما یک سازمان تأمین اجتماعی بزرگ را طراحی می کردیم می توانستیم به لایه های مختلف اجتماعی با سطوح پایه مختلف خروجی مناسبی ارائه دهیم و اگر این سامان ایجاد می شد ما تأمین اجتماعی پویا تر و فعال تری می توانستیم داشته باشیم.

دکتر ربیعی با تأکید بر اینکه ما نیاز به بازتعریف تفکر تأمین اجتماعی داریم، گفت: هنوز تأمین اجتماعی و ابعاد و نقش آن در قوام و دوام جامعه شناخته نشده است و من معتقدم بدون نظام تأمین اجتماعی پویا هر گونه اصلاحات اقتصادی و اجتماعی با شکست مواجه می شود و تصمیات سخت و ساختاری در سایه تأمین اجتماعی پویا قابل تحقق است.

وی افزود: ابعاد تأمین اجتماعی را باید شناسایی کنیم. با افزایش کار آمدی تأمین اجتماعی ابعاد تأمین اجتماعی را بیشتر بشناسانیم و مردم را از خدمات بهتری بهره مند کنیم.

دکتر ربیعی ادامه داد: اگر بتوانیم کار آمدی تأمین اجتماعی را افزایش داده و خدمات را ارتقا دهیم می توانیم درباره سیاست های تأمین اجتماعی بزرگ تر و گسترده تر بحث کنیم.

وی اظهار داشت: خوشحالم که نظام ارزیابی عملکرد تأمین اجتماعی چارچوب علمی دارد و بالا بردن کارایی تأمین اجتماعی شاید در این سامان قابل انجام نباشد. من یک شاخص مهم در ارزیابی عملکرد تأمین اجتماعی اعلام کردم و آن متناسب کردن روح تأمین اجتماعی با افرادی است که با این سازمان سرو کار دارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر لزوم ارتقاء رابطه عاطفی با خدمت گیرندگان گفت: لازم است که تأمین اجتماعی توام با مهربانی را مورد توجه قرار دهیم و برای تحقق این هدف باید رفتار سازمانی ما بار دیگر بازنگری شود.

دکتر ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود به مرور اجمالی بر فعالیت سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: ما در این سه سال نشان دادیم که می خواهیم کارها را با عقلانیت پیش ببریم تا جامعه ما توسعه پیدا کند و مردم برخوردارتر باشند.

وی افزود: من فکر می کنم امسال سال شکوفایی کشور است و می تواند سال جهش کشور ما باشد. در مجموع ما در این چند سال عملکرد قابل قبولی داشته ایم مبلغ مستمری که ما پرداخت کردیم از 18 به 42 هزار میلیارد تومان رسیده است.

دکتر ربیعی ادامه داد: ما در 4 تصمیم برای دستمزد در هر 4 سال سعی کرده ایم قدرت خرید را افزایش دهیم. در طرح تحول سلامت فشار زیادی به تأمین اجتماعی آمد ما برای عبور از وضعیت امروز به تداوم عقلانیت نیاز داریم و نمی توانیم عقب گرد کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گروه مدیریت کم حاشیه در سازمان تأمین اجتماعی به فعالیت پرداخته و می توانیم بگوییم که هیچ وقت تأمین اجتماعی اینگونه نبوده است. من شاهد بوده ام که دکتر نوربخش چگونه از مدیران سازمان دفاع کرده است و دوران باثباتی را در تأمین اجتماعی تجربه کرده ایم و خوبی این ثبات تداوم برنامه ها است.

 

دکتر نوربخش: در سازمان تأمین اجتماعی به کرامت مردم بیش از هر موضوعی توجه می شود

دکتر سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیز در این همایش گفت: همایش مدیران سازمان تأمین اجتماعی همه ساله در ابتدای سال به منظور تبیین برنامه و بودجه سالیانه تشکیل می شود و مدیران بیمه ای و درمانی در صف و ستاد سازمان برای اجرای برنامه های سال 96 همفکری می کنند.

وی افزود: در این 4 سال هر ساله قبل از شروع سال بودجه سازمان بررسی و تصویب شده در حالی که در سال 92 در مهر ماه بودجه ابلاغ شد و تا تصویب ضوابط اجرایی به بهمن ماه رسیدیم اما در سال 93 و بعد از آن در همه سالها همیشه در اسفند ماه بودجه سازمان تصویب شده است.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه با توجه به نام گذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، همایش سالیانه مدیران سازمان تأمین اجتماعی اهمیت بیشتری یافته است، گفت: سازمان تأمین اجتماعی از فضای کسب و کار تأثیرپذیر است و در سال تولید و اشتغال نیز این سازمان اهمیت بیشتری دارد.

دکتر نوربخش از حمایت های دکتر ربیعی از سازمان تأمین اجتماعی تشکر کرد و گفت: فضایی که بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی شکل گرفته فضایی بی بدیل است و پشتیبانی همراه با درک عمیق از سازمان صورت می گیرد و این حمایت ها راهگشای سازمان است.

وی افزود: در نتیجه ایجاد این فضای مناسب شاهد ارتقاء همکاری ها در حوزه مشاغل سخت و زیان آور، بیمه بیکاری و حوادث ناشی از کار به عنوان مهمترین حوزه های مشترک بین دو مجموعه هستیم و بسیاری از مسائل به صورت ریشه ای و اساسی حل شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تأمین اجتماعی در همه ابعاد زندگی مردم نقش کلیدی دارد و این نقش باعث توفیق و مسئولیت بیشتر مدیران و کارکنان است.

دکتر نوربخش با بیان اینکه خروجی این سازمان باید رضایتمندی مردم باشد، گفت: خدمات مطلوب باید با رضایتمندی مردم همراه باشد و علیرغم همه زحمات همکاران احترام به مخاطبان و کرامت مردم باید بیش از هر موضوعی توجه شود و باید برای کرامت مراجعه کنندگان تلاش کنیم و مکانیزم هایی برای افزایش رضایت مردم مورد توجه باشد.

وی افزود: با کنترل مصارف و خلق منابع جدید بدون وارد آوردن فشار بر دیگران و استفاده از ظرفیت های سازمان می توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم. ظرفیت های بسیار زیادی وجود دارد که در سازمان تأمین اجتماعی باید به آنها توجه شود.

دکتر نوربخش در ادامه به تأثیر متقابل فضای کسب و کار و سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: هر چه فضای کسب و کار رونق بیشتری داشته باشد به نفع سازمان تأمین اجتماعی است و بسیاری از برنامه هایی که در سالهای قبل زیر ساخت آنها انجام شده است در سال 96 به بهره برداری می رسد.

وی تأکید کرد: سال 96 انتظار تلاش مجدانه از مدیران و کارکنان داریم تا با ایجاد بهره وری بیشتر بر عزت این سازمان افزوده شود. 

گزارش تصویری همایش سراسری مدیران تامین اجتماعی 

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
تلگرام سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين ساعت 21:20 | تعداد بازدید: 755 | کد مطلب: 39292
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانبیمه شدگان محترم شما می توانید با مراجعه به سامانه سوابق بیمه شدگان از مجموع سوابق خود به تفکیک سال، ماه و روز مطلع شوید.
Page Generated in 0/5978 sec