کلیک کنید
  • ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۳ آذر
  • اِلخَميس ٢٥ ربيع الاول ١٤٣٩
  • Thursday, December 14, 2017
زمان انتشار: ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۷ فروردين ساعت 11:46 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱/۲۷ ساعت 14:40 | تعداد بازدید: 475 | کد مطلب: 39124
خلاقیت و نوآوری رمز توسعه و تعالی سازمانی

رضا کاشف مدیر کل امور بین الملل سازمان تامین اجتماعی

رضا کاشف مدیر کل امور بین الملل سازمان تامین اجتماعی

از زمانی که نخستین قانون جامع بیمه های کارگری در سال 1331 تصویب  شد و طی یک دوره تکامل 23ساله در سال 54 به قانون تامین اجتماعی تبدیل شد؛ بیش از 40 سال گذشته است. اجرای طرح های مختلف تامین اجتماعی با قوانین فعلی منطبق با آخرین مقاوله نامه سازمان بین المللی کار بوده و سازمان تامین اجتماعی ایران در سطح بین المللی یکی از جامع ترین سازمان هایی است که کلیه خدمات تامین اجتماعی شامل طرح های بازنشستگی، فوت، از کارافتادگی، حوادث و بیماری ها، بارداری، نقص عضو، بیکاری و ... را بصورت یکپارچه به افراد تحت پوشش خود ارایه می کند. در طول این سال ها ، تجربیات بین المللی در سایر کشورها و سازمان ها از تغییر و تحولات بسیاری نشانه دارند.از تغییرات سیستمی در برخی کشورهای آمریکای جنوبی تا تغییرات پارامتری در اغلب کشورهای اروپایی و آسیایی، همگی نشان از لزوم آمادگی طرح های تامین اجتماعی برای مقابله و مواجهه با تغییرات محیطی و دموگرافیک دارند. در طول این سال ها فناوری های تولید نیز دچار تغییرات عمده شده و در راستای بهبود کارایی و افزایش بازدهی از تولیدات کارگر محور به تولیدات ربات محور و از انرژی های فسیلی به انرژی های تجدید پذیر، سبز و دوستدار محیط زیست تبدیل شده اند. به عبارت دیگر افزایش بهره وری به معنی مصرف کمتر مواد اولیه و کاهش اتکا به نیروی کار بوده است. از طرف دیگر تغییر ماهیت اقتصاد ملی کشورها از جریان متعارف به سمت اقتصاد دانایی محور موجب تغییرات اساسی در ماهیت شغل، شاغل و کارفرما شده است و در عبور از عصر اقتصاد تولید به اقتصاد دیجیتال، مفاهیم بنیادی کار و کارگر دستخوش تغییر شده و سهم ارزش افزوده مشاغل دانش بنیان بصورت فزاینده و غیر قابل باوری در حال گسترش بوده و سهم ارزش افزوده مشاغل سنتی در حال کاهش است. تغییرات بسیار وسیع در ماهیت تولیدات از تولیدات کارخانه ای به تولیدات دانش محور، تغییر اقتصاد به اقتصاد دانش بنیان و ورود به مرحله اقتصاد دیجیتال از یک طرف و تجربه تغییرات وسیع در طرح های تامین اجتماعی در سایر کشورها از تغییرات سیستمی تا تغییرات ساختاری و یکپارچگی نظام های حمایتی و بیمه ای، همه و همه ما را به بازنگری و تحول در ساختار فکری و بهره گیری از خلاقیت های تک تک کارکنان سازمان رهنمون می شود. سوال واضح این است که آیا می توان با روش های مرسوم و موجود به استقبال از تغییرات گریز ناپذیر جهانی رفت ؟ آیا تداوم روندهای موجود تدارک خدمات بیمه ای و درمانی از طریق گسترش شعب و مراکز درمانی و جذب نیروی جدید، ما را به ارتقای بهره وری سازمانی رهنمون خواهد کرد؟ چطور می توان ادعای سازمان اطلاعات محور داشت اما هنوز روش اداره امور توسط برخی مدیران و روسای واحدهای آن بر اساس روش های سنتی و قدیمی باشد؟ چگونه می توان انتظارات رو به گسترش و به حق کارفرمایان ، بیمه شدگان و بازنشستگان را در ارایه به هنگام خدمات برآورده نمود؟ آیا قوانین و بخشنامه ها و آیین نامه های موجود در راستای تحرک و بالندگی اقتصاد و محیط کسب و کار تنظیم می شوند یا باید طرح جدیدی را در تنظیم آن ها در نظر گرفت؟ آیا قانون تامین اجتماعی بر اساس شرایط جدید نظام رفاه و تامین اجتماعی کشور قابلیت کافی دارد یا باید در برخی مفاهیم ، مواد و سر فصل ها دچار تغییرات شود؟ آیا ساختارهای موجود تشکیلاتی موجب انعطاف سازمان در پاسخ به تغییرات محیط داخلی و بین المللی و چابکی سازمانی می شود؟
این سوالات تنها بخشی از هزاران نوع مساله و سوال در زمینه لزوم به کارگیری خلاقیت و نوآوری در سازمان است که می تواند به عنوان پیشران سازمان برای حداقل 2دهه بعدی، دستمایه مدیران و سیاستگزاران سازمانی و کشوری قرار گیرد تا در چرخه سریع تحولات تکنولوژی و بنیان فکری جدید نظام رفاه و تامین اجتماعی کشور، نقش بایسته و تاثیر گذار سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه اجتماعی کشور را ارتقا ببخشیم. سیاستگزاران، مدیران و کارکنان سازمان تامین اجتماعی باید آمادگی و جسارت خداحافظی با روندها، روش ها و رویه های گذشته را در خود ایجاد نمایند تا سازمانی نو، چابک و بهنگام خلق شود و سال های بعد همانند صنعت خودرو سازی فعلی حسرت زمان های از دست رفته را نخوریم.


منبع: هفته نامه تامین

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
تلگرام سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۷ فروردين ساعت 11:46 | تعداد بازدید: 475 | کد مطلب: 39124
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانبیمه شدگان محترم شما می توانید با مراجعه به سامانه سوابق بیمه شدگان از مجموع سوابق خود به تفکیک سال، ماه و روز مطلع شوید.
Page Generated in 0/5716 sec