شناسه خبر: 35972
تاریخ انتشار:۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي، ساعت 08:03
وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِیمُ رَبِّ اجْعَلْ هَذَا الْبَلَدَ آمِنًا وَاجْنُبْنِی وَبَنِیَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنَامَ (ابراهیم/35) و (یاد کن) هنگامى را که ابراهیم گفت : پروردگارا این شهر را ایمن گردان و مرا و فرزندانم را از پرستیدن بتان دور دار.

عاقبت بخیری فرزندانمان را از خدا بخواهیم


وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِیمُ رَبِّ اجْعَلْ هَذَا الْبَلَدَ آمِنًا وَاجْنُبْنِی وَبَنِیَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنَامَ (ابراهیم/35)
و (یاد کن) هنگامى را که ابراهیم گفت : پروردگارا این شهر را ایمن گردان و مرا و فرزندانم را از پرستیدن بتان دور دار.


تفسیر
تفسیر المیزان - خلاصه

( و اذقال ابراهیم رب اجعل هذا البلد امنا و اجنبنی و بنی ان نعبدالاصنام ):(به یاد آور زمانی را که ابراهیم گفت : پروردگارا این شهر را امن گردان و من و فرزندانم را از عبادت بتها بر حذر بدار)،منظور از (هذا البلد) شهر مکه است و این آیه حکایت دعای ابراهیم (ع ) است که از خداوند درخواست کرد تاخداوند روز به روز بر شرافت و حرمت مکه بیافزاید و این امنیت در مورد مکه امنیت تشریعی است نه تکوینی ، یعنی مقصود این است که قانونی امنیت این شهر را تضمین کند و خداوند دعای او را اجابت نموده و مکه را حرم امن الهی قرار داد، و آنگاه در مقام دعا ازخدا خواست تا او و فرزندانش را از عبادت بتهادور کند، یعنی آنکه خداوند با هدایت خود و به رحمت واسعه اش آنها را ازعبادت بتها بر کنار دارد. و البته هدایت الهی فقط شامل کسانی می گردد که استعداد پذیرش آن را داشته باشند و هرگز شامل معاندان و مستکبران نمی شود و دعای او شامل خود و همه آل ابراهیم از فرزندان اسحاق و اسماعیل می گردد جز آنکه گفته شود به قرینه سیاق استفاده می گردد که تنها فرزندان اسماعیل که ساکن مکه بوده ، مورد نظرآنحضرت بوده اند و دعای ایشان شامل فرزندان اسحاق نمی شود. و منظور از اصنام فقط بتها نیستند بلکه اصنام پوششی بوده اند که همه طاغوتها و زورگویان در پناه آنها و به اسم ایشان مردم را به بندگی و عبادت خودوادار می کردند، یعنی خادمان یا کاهنان یا حاکمانی در ورای این بتها وجودداشتند و اگر آن بت سنگی یا چوبی نابود می شد، آن فردی که خود را در پناه آن مخفی نموده بود کماکان باقی می ماند و در هر مکان و زمان به گونه ای ظاهرمی گشت .
احادیث موضوعی
پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:
أکرِموا أولادَکُم وَأَحسِنوا آدابَهُم یُغفَرلَکُم؛
فرزندان خود را کرامت کنید و با آداب نیکو با آن ها معاشرت نمایید تا آمرزیده شوید. (کزالعمال-جلد 16- ص 456 )
مهر ورزی به فرزندان
امام صادق علیه السلام فرمود:
قال موسی: یا رَبِّ: اَیُّ الاَعمالِ اَفضل عِندَکَ؟ قال: حُبُّ الاَطفال؛ فَاِنّی فَطرَتَهُم عَلی توحیدی،فَاِن اَمَتُّهُم اَدخَلتُهُم بِرَحمَتی جَنَّتیموسی
موسی بن عمران عرض کرد:پرودگارا ! کدام عمل نزد تو برتر است؟ فرمود: دوست داشتن کودکان، زیرا فطرت آنان را بر توحید و یگانگی خود آفریدم و آگر آنان را بمیرانم با رحمتم داخل بهشت می گردانم.(مستدرک الوسائل- جلد 15)
دعایی از امام سجاد (علیه السلام) در این باره وارد شده است:
خدایا، بر من منّت گذار و فرزندانم را نگهداری کن و آنان را برای من شایسته گردان و مرا از ایشان بهره‌مندی ده. ای معبود من، به خاطر من، آنان را در زندگی کام‌یاب ساز و عمرشان را طولانی کن.
امام سجاد (علیه السلام):
واءما حق الولد فتعلم اءنه منک ومضاف الیک فى عاجل الدنیا بخیره و شره واءنک مسؤ ول عما ولیته من حسن الادب والدلالة على ربه والمعونة له على طاعته ...؛
حق فرزند این است که بدانى او از تو است در دنیا با هر خیر و شرى که دارد به تو منسوب است و تو مسئول تربیت نیکو و راهنمایى اش به سوى خدا و یاریش در اطاعت از پروردگارش هستى ...
تحف العقول ص 263.

 

تلگرام سراسری - استان ها
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 2/9858 sec