کلیک کنید
  • ۱۳۹۶ جمعه ۳ آذر
  • اِجُّمعَة ٥ ربيع الاول ١٤٣٩
  • Friday, November 24, 2017
زمان انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۰ دي ساعت 08:59 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ ساعت 08:39 | تعداد بازدید: 250 | کد مطلب: 35812
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی:

سازمان تامین اجتماعی متولی سلامت 42 میلیون بیمه شده است

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه این سازمان متولی سلامت 42 میلیون بیمه شده تامین اجتماعی است، گفت: ارائه خدمات درمانی در این سازمان از دو طریق مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود.
سازمان تامین اجتماعی متولی سلامت 42 میلیون بیمه شده است

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکتر محمدعلی همتی اظهار داشت: ارائه خدمات مستقیم تامین اجتماعی بخش مهمی از خدمات است که این سازمان ارائه می کند و در بیمارستانها، کلینیک ها و مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی انجام می شود.
وی با بیان اینکه در بیمارستانهای ملکی و مراکز درمانی تامین اجتماعی خدمات به صورت کاملا رایگان ارائه می شود، افزود: در حال حاضر 80 بیمارستان و 280 مرکز سرپایی، کلینیک و پلی کلینیک تخصصی در کشور داریم.
دکتر همتی ادامه داد: در بخش درمان غیر مستقیم نیز طرف قرارداد با بسیاری از مراکز در سراسر کشور هستیم و درحال حاضر با 46 هزار مرکز و جمعا 23 هزار پزشک در سراسر کشور طرف قرارداد هستیم.
وی تاکید کرد: هیچ بیمارستان خصوصی در کشور وجود ندارد که درخواست قرارداد با سازمان تامین اجتماعی داشته باشد و این سازمان مخالفت کند.
وی با بیان اینکه حدود 25 درصد بیمه شدگان تامین اجتماعی که نیاز به بستری دارند، در مراکز ملکی سازمان انجام می شود و حجم بار مراجعات سرپایی نیز به مراکز درمانی این سازمان زیاد است، تصریح کرد: این میزان مراجعه، موجب ازدحام می شود که برنامه های متعددی برای کاهش این ازدحام و نوبت دهی ایجاد کردیم.
وی ادامه داد: ارائه خدمات مطلوب سازمان به بیمه شدگان و رایگان بودن خدمات موجب ازدحام مراکز ملکی سازمان شده است که برای رفع این موضوع نوبت دهی متمرکز را در مراکز ایجاد کردیم تا زمان انتظار مراجعه کنندگان را کاهش دهیم.
وی در خصوص قرارداد با مراکز و موسسات تشخیصی و درمانی گفت: طی سه سال گذشته توسعه قابل توجهی در تعداد این مراکز انجام دادیم.
دکتر همتی اظهار داشت: برای ایجاد رضایتمندی در بیمه شدگان دسترسی مردم به خدمات را افزایش دادیم تا مدت زمان طولانی در صف انتظار نمانند و این امر با روش هایی از جمله توسعه مراکز ملکی امکان پذیر شد.
وی ادامه داد: طی سه سال اخیر اقدامات قابل توجهی در بخش سرپایی و بستری در مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی انجام شده است  و سعی در افزایش دسترسی مردم به خدمات را داشته ایم.
وی افزود: افزایش بسته خدمتی نیز از دیگر اقداماتی است که این سازمان به منظور افزایش رضایت مندی بیمه شدگان انجام داده است.
دکتر همتی اظهار داشت: با تصویب کتاب ارزش نسبی در شورای عالی بیمه، حدود 300 خدمت جدید در بحث داروها و خدمات درمانی که سازمان های بیمه گر نیز انجام می دهند، اضافه شده است.
وی در خصوص داروهای تحت پوشش این سازمان گفت: به دلیل اینکه مرتبا داروهای جدید در دنیا تولید می شود و این داروها باید ابتدا وارد فارماکوپه کشور شود و بعد تحت پوشش قرار گیرند، زمانبر می شود. سازمان های بیمه گر داروهایی که خارج از فارماکوپه باشند را پوشش نمی دهند.
دکتر همتی ادامه داد: وقتی دارویی وارد فارماکوپه شد، در شورای عالی نیز مطرح می شود و آن زمان سازمان های بیمه گر خدمات را ارائه می کنند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته سازمان تامین اجتماعی داروهای سرطان را نیز تحت پوشش قرار داد، گفت: حدود 70 درصد هزینه هایی که برای دارو انجام می شود بابت داروهای بسیار گرانی است که در کشور برای بیماران هزینه می شود.
وی اضافه کرد: سازمان های بیمه گر طبق قانون موظفند صرفا داروهای ژنریک را تحت پوشش قرار دهند و پزشکان باید در حیطه آن دارو تجویز کنند. حتی در کشورهای پیشرفته نیز به این صورت است و چنانچه بیماری بخواهد فراتر از نظام ژنریک در کشور دارو تهیه کند، باید هزینه هایش را خود فرد متقبل شود.
دکتر همتی گفت: تعداد قابل توجهی از داروها و تعداد زیادی از داروهایی که در نظام ژنریک دارویی کشور وجود دارند، تحت پوشش بیمه است و هزینه هایش پرداخت می شود.
وی ادامه داد: تنها درصد کمی از داروها که برند خارجی است و بیمار علاقه مند به تهیه آن است یا پزشک آن دارو را تجویز می کند، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد و هزینه های آن به عهده خود بیمار است.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: قواعد و قوانین در سازمان های بیمه گر را شورای عالی بیمه مصوب می کند.
وی در خصوص تجویز بیش از سه قلم دارو گفت: محدودیتی به این معنا وجود ندارد و چنانچه پزشک متخصص نیاز ببیند که بیمارش به بیش از سه قلم دارو نیاز دارد، اینکار قطعا انجام می شود.
وی در خصوص انجام اعمال جراحی های تعویض مفصل در مراکز ملکی سازمان گفت: در کشورهایی مانند انگلستان نوبت دهی اینگونه اعمال، به 5 سال می رسد ولی در کشور ما طی یک یا دو سال انجام می شود.
دکتر همتی ادامه داد: اعمالی خاص که جزو خدمات ویژه هستند، و در کشور تعداد مراکز یا متخصصین کمی برای آن وجود دارد، قاعدتا باید با زمان بندی و نوبت دهی انجام گیرد و این اشکالی بر نظام سلامت کشور یا بیمه تامین اجتماعی نیست.

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
تلگرام سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۰ دي ساعت 08:59 | تعداد بازدید: 250 | کد مطلب: 35812
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانPage Generated in 1/1206 sec