>>>
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير
  • اِلأِثنين ٣ ذو القعده ١٤٣٩
  • Monday, July 16, 2018
زمان انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۵ آذر ساعت 16:03 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۴/۱۲/۲۵ ساعت 14:50 | تعداد بازدید: 779 | کد مطلب: 22369

سینرژی و مشارکت سازمانی

فنون مختلف ویژه ای که موجب افزایش انرژی و توان افراد می شود امروزه با استفاده از کلیه یافته های روانشناسی، روانشناسی اجتماعی، علوم مختلف فیزیک، ریاضی و سایر علوم در هم آمیخته است ولی ریشه آنها در واقع همان درک ارزش همکاری و تعاون در حصول راحت تر و سریع تر به اهداف مورد نظر است.
سینرژی و مشارکت سازمانی

سینرژی به بیان ساده، یعنی اینکه نتیجه کار چند نفر که با همدیگر همکاری می کنند، بیشتر از مجموع نتایج کاری تک تک آنها باشد.
فرض کنید 5 نفر در یک کارگاه به تولید وسیله ای مشغولند، هرکدام از آنها در طول روز 2 عدد از آن وسیله مورد نظر را تولید می کنند. قاعدتا مجموع تولید آنها در یک روز 10عدد خواهد بود. اما اگر همین 5 نفر با همدیگر همکاری کنند و در قالب یک تیم فعالیت نمایند، اگر کارها را بطور مناسب بین خودشان تقسیم  نمایند، اگر مهارتهایشان مکمل همدیگر باشد، اگر انسجام و همدلی داشته باشند، اگر اعتماد و تعهد بالایی در جمع شان حاکم باشد، نتیجه کارشان می تواند متفاوت و فوق العاده بوده و بیشتر از مجموع تولید تک تک آنها باشد. مثلا میزان تولید شان 30 یا 40 عدد باشد که این میزان، بستگی به نوع کار دارد. در هر صورت سینرژی این مزیت را دارد که نتیجه کار، خلاقیت و توانایی گروه بیشتر از مجموع نتایج فردی اعضای گروه باشد.
اما مخالف این حالت هم می تواند روی دهد. یعنی نتایج کار گروه کمتر از مجموع نتایج فردی اعضا باشد. به این حالت در ادبیات مدیریت، نقصان پذیری گروه (Social loafing) می گویند که از بیماریهای گروه می باشد. در این حالت بعضی افراد در گروه کمتر و ناکارآمد تر از حالت فردی شان کار می کنند و اصطلاحا «سواری مجانی می گیرند». اگر تقسیم کار مناسبی در گروه وجود نداشته باشد، اگر روحیه مشارکت و همدلی وجود نداشته باشد و ...، متاسفانه این حالت پیش می آید. یعنی نتیجه کار همان 5 نفر کمتر از 10 خواهد بود.
اینکه نتیجه کارسازمان، گروه یا تیم کمتر از نتایج فردی اعضا باشد و یا بیشتر از آن؛ بستگی به شرایط و ملاحظاتی دارد اما ارتباطی که بین مفهوم سینرژی و نظام مشارکت وجود دارد این است که روحیه مشارکت و تعهد افراد از عوامل زمینه ساز و بوجود آورنده سینرژی در کارهای جمعی است.
« در زندگی روزمره نیز مشاهده می کنیم که در بسیاری مواقع ، رفتاری از یک فرد در هنگام بودن در گروه سر می زند که در تنهایی هرگز اتفاق نمی افتد. این تغییر رفتار هرگاه با انرژی مضاعف همراه است «سینرژی» گفته می شود، و دارای عللی است که نمی توان صرفاً آنرا با تعداد جمعیت و کثرت آن توجیه کرد. هر چند که کثرت و افزایش تعاملات می تواند در افزایش هم نیروزایی بسیار موثر باشد. منبع این انرژی عظیمی که در گروه به وجود می آید چیزی نیست جز روح ناشی از تعاملات و واکنشهای رو به تصاعدی که بر اثر وحدت نظر و اشتراک در یک هدف واحد مرتباً افزایش می یابد و نتایجی به بار می آورد که افراد در تنهایی هرگز قادر به آن نیستند. علم روانشناسی و رفتار سازمانی امروزه از این خصوصیت و ویژگی بهره برداری زیادی می کند. روانشناسی مثبت نگر که در جهت بالا بردن توانایی افراد برای ایجاد یک زندگی انرژیک و کم استرس سعی زیادی را نموده در زمینه موضوعات مربوط به هم نیروزایی نیز تحقیقات بیشماری را انجام داده است. استفاده از یافته های این تحقیقات نشان می دهد که نه تنها وجود گروه باعث سینرژی می شود بلکه ترکیب صحیح آنچه که در اطراف ماست نظیر طبیعت، زمـان، تفکر و ... در نسبتهای متناسب می تواند ایجاد سینرژیهای جدید نماید.
دنیای پر استرس امروز و فشارهای مختلفی که برای اخذ هر گونه تصمیمی مرتباً افراد را تحت فشار قرار می دهد اگر با روشهای علمی و مناسب با آن برخورد نشود می تواند موجب انواع بیماریهای روحی و حتی جسمی شود به همین دلیل است که هنر زیستن و درست زندگی کردن نیاز به باهم بودن و مشارکتی فکر کردن و عمل کردن را اجتناب ناپذیر نموده است.
فنون مختلف ویژه ای که موجب افزایش انرژی و توان افراد می شود امروزه با استفاده از کلیه یافته های روانشناسی، روانشناسی اجتماعی، علوم مختلف فیزیک، ریاضی و سایر علوم در هم آمیخته است ولی ریشه آنها در واقع همان درک ارزش همکاری و تعاون در حصول راحت تر و سریع تر به اهداف مورد نظر است.
لذا واحدهای مختلف سازمان تامین اجتماعی اگر بدنبال رشد و پویایی و سینرژی سازمانی می باشند، لاجرم باید مشارکت و همکاری روزافزونی با یکدیگر داشته باشند. چرا که بدون مشارکت سازمانی، درک متقابل و وحدت جهت، دچار تعصب واحدی، پراکنده کاری، اتلاف منابع و جزیره ای عمل نمودن خواهیم شد.
در این میان پاسخگویی به برخی سئوالات ما را در جهت شناخت وضعیت فعلی از نظر موضوع سینرژی و مشارکت سازمانی یاری خواهد نمود:
- معاونت ها و واحدهای مختلف سازمان تامین اجتماعی تا چه حد از کارها و فعالیتهای همدیگر خبر دارند؟
- میزان همکاری، تعامل و درک متقابل بین بخشهای مختلف سازمان چقدر و چگونه است؟
- آیا معاونت ها و بخش های مختلف سازمان درک مشترکی از اهداف و برنامه های اصلی سازمان دارند؟
- میزان تعارض بین واحدی در سازمان چگونه است؟
- آیا تقسیم کار مناسبی در سازمان صورت گرفته است؟
- آیا اعتماد و تفاهم در بین بخشهای مختلف سازمان وجود دارد؟
- آیا مدیران در تصمیماتشان اهداف و اعتلای سازمانی را در اولویت قرار می دهند یا اهداف بخشی و فردی شان را؟ ...
- ...
امید است با حمایت و مشارکت مستمر و جدی مدیران و کارشناسان، شاهد پویایی و سینرژی فزاینده ای در سازمان تامین اجتماعی و واحدهای تابعه آن باشیم.

دریافت مقاله در قالب PDF

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
سروش سراسری - سایت اصلی آپارات سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۵ آذر ساعت 16:03 | تعداد بازدید: 779 | کد مطلب: 22369
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانهفته تامین اجتماعی 19 الی 25 تیر ماه را به بیمه شدگان، بازنشستگان و کارفرمایان محترم این سازمان تبریک عرض می نماییم.
Page Generated in 0/9479 sec