>>>
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير
  • اِلأِثنين ٣ ذو القعده ١٤٣٩
  • Monday, July 16, 2018
زمان انتشار: ۱۳۹۴ شنبه ۹ آبان ساعت 18:51 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۴/۸/۹ ساعت 18:51 | تعداد بازدید: 426 | کد مطلب: 21533

سرمایه های هوشمندی و نظام پیشنهاد ها

امروزه منابع انسانی و دانش ، اندیشه و مهارتهای آنان برترین دارائیهای کلیدی سازمانها هستند ، می بایست این داراییها را شناخت و سپس روشهای حفظ آن را پیدا کرد . بر این اساس ، ارزش واقعی یک سازمان فقط به دارایی های مادی و فیزیکی سازمان نیست ، بلکه دارایی های نامحسوس را هم شامل می شود. دارایی های نامحسوسی که به وسیله فعالیتهای هوشمندانه مثل یادگیری دانش جدید و روابط ارزشمند ایجاد می گردند .
سرمایه های هوشمندی و نظام پیشنهاد ها

انواع دارایی  یک سازمان  در سه بخش قابل تفکیک است : دارایی دانایی ، دارایی ساختاری و دارایی انسانی
دارایی (سرمایه )  دانایی شامل نیروی ذهنی سازمان است که منظم و قانونمند شده و درقالب یک بسته نرم افزاری یا یک مدرک ، به صورت عملیاتی و قابل انتقال درآمده است. امروزه این نوع دارایی درحال تحول است و بجای اینکه افراد خبره وماهر منبع اصلی ارزش باشند  ، تخصص ها و مهارت ها در ابزارها نهفته شده اند.
دارایی (سرمایه ) ساختاری مشتمل است برتجربه و تخصص سازمان ، که در قالب فرآیندها ، خط مشی ها وسیستم ها تجسم یافته است .
به گفته یکی ازاعضای سردبیری مجله فورچون" دارایی ساختاری دانشی است که شبها  به خانه نمی رود" ، مثل فرآیندهای مستند و پایگاههای اطلاعات، این دارایی مظهر انباشت تجربه و یادگیری افراد است  و تبدیل دانش پنهان به دانش آشکار را میسر ساخته که در صورت از دست دادن نیروی انسانی ، ریسک از دست دادن دانش ارزشمند را کاهش می دهد .
ارزش روابط ، روابط کارمندان با هم ، روابط آنان  با مراجعین و کارشناسان ودانش نهفته آنها نیز ، دارایی انسانی آنهاست . 

  دارایی یا سرمایه انسانی ،  قابلیت جمعی سازمان برای دستیابی به بهترین راه حل از طریق دانش ، مهارت ،  تعلیم و تربیت ، تجربه ، ابداع و خلاقیت نیروهای کار محسوب می شود . این نوع دارایی خیلی بیش از دارایی دانایی ، با احساس و عاطفه ، پیشینه فرهنگی واخلاقیات  صاحب آن ارتباط دارد.
"سرمایه هوشمند " در نتیجه تعامل سه عامل سرمایه ارتباطی (شبکه ارتباطات سازمانی) ، سرمایه انسانی و سرمایه ساختاری ایجاد می شود و الگویی تکرار شدنی از اندیشه، احساس یا رفتار است که می توان آنرا بهره ورانه بکار بست.
تام استوارت در مقاله ای که در سال 1991 نوشت ، از سرمایه هوشمند به عنوان مجموعه دانسته های کارکنان یاد کرده و معتقد است که این مجموعه باعث ایجاد یک حاشیه رقابتی در محیط فعالیت سازمان می شود .
سرمایه هوشمند دارایی پنهانی است که شالوده ایجاد ارزش و بازده آینده سازمان محسوب می گردد .
این سرمایه قدرت جمعی فکر، اطلاعات، تجربه و دارایی هوشمندی است که تبدیل دانش پنهان به دانش آشکار را میسر ساخته و در صورت از دست دادن نیروی انسانی، ریسک از دست دادن دانش ارزشمند را کاهش می دهد.
به اعتقاد ادوینسون سرمایه هوشمند عبارت است از در اختیار داشتن تجربه کاربردی، تکنولوژی سازمانی، مهارتهای حرفه ای و روابط بین کارکنان که سازمان را به حاشیه ای رقابتی در محیط فعالیت ، مجهز می نماید. 
دانش در محدوده سازمان دارایی محسوب می شود ، داراییی که باید مدیریت شده و بر این اساس مورد استفاده قرار گیرد.
در سازمان مجموعه ای از داده ها و اطلاعات پراکنده در منابع مختلف از قبیل پایگاههای اطلاعاتی ، اسناد و مدارک و فکر و ذهن نیروهای کاری قرار دارد که عملا ارزش و مفهوم چندانی ندارد. زمانی که این منابع از طریق ارتباطات تکنولوژیکی و اجتماعی بهم مرتبط می شوند ، سازمان به شکل معنی داری صاحب دانشی می شود که با آگاهی از آن احساس یکپارچگی در سازمان بوجود می آید  . این یکپارچگی و وحدت که زاییده دانش سازمانی است ، چنانچه توسط منابع انسانی در راستای اهداف سازمان بکار گرفته شودتبدیل به دارایی ارزشمندی تحت عنوان سرمایه هوشمند می گردد .
براساس دیدگاه مبتنی بر هوشمندی ، در مدیریت سرمایه های انسانی مدیران در هر سطحی از مدیریت که باشند باید پیوسته درصدد شناسایی هوشمندیها در کارکنانشان  باشند و آنان را برکارهایی  بگمارند که در مسیر هوشمندیهایشان باشد، تا این هوشمندیها به توانمندی تبدیل شود.

به گمان ماتسوشیتا (کارآفرین و بازرگان اهل ژاپن بود، که در سال ۱۹۱۸ شرکت صنایع الکترونیکی ماتسوشیتا را بنیان نهاد. این شرکت بعدها به پاناسونیک تغییر نام داد) :
"انسانها الماسهای نتراشیده هستند. مدیران باید همت کنند و وقت بگذارند و سعی کنند تا آنان را پرداخت کنند و به جلوه بیاورند تا قیمتی شوند. ماتسوشیتا الکتریک پیش از اینکه لوازم برقی بسازد، آدم می سازد.مدیران افراد فوق العاده و ماهر را استخدام می کنند تا از عهده کارهای عادی برآیند اما معمولاً کامیاب نمی شوند.من بر این باورم که هنر مدیر آن است که بتواند با افراد کاملاً عادی کارهای فوق العاده و برجسته انجام دهد."
وی در جای دیگر می گوید:
" بزرگی هر شرکت تنها به اندازه عظمت انسانهایی است که برای آن کار می کنند و این عظمت هم از دل و هم از مغز انسانها پدید می آید . "
در این مسیر مدیر باید بداند که انسانها دارای چهار بعد جسم، قلب، مغز و روح هستند و توجه به همه این ابعاد است که انگیزه کار را در کارکنان تقویت میکند تا همه توان و هوشمندی خود را در سازمان به کار گیرند.
یکی از بهترین راههای حفظ سرمایه های هوشمندی در سازمانها ، استقرار مدیریت دانش با بهره گیری از نظام پیشنهادها ست .
مدیریت دانش فرآیندی است که از طریق آن سازمانها از سرمایه های فکری و دانش محور خود ایجاد ارزش می نماید  ، این فرآیند ، عهده دار جستجو، جمع آوری و سازماندهی دانش کارکنان یک سازمان است و نظام پیشنهادها راهی برای نیل به این هدف است .
نظامی که به پشتوانه ای استوار از باور و حمایت مدیران ارشد سازمان و همچنین اعتقاد قوی مدیران میانی و همت گماردن آنان به عملیاتی نمودن آن ، مجهز است  . 
بدیهی است بهره گیری مدیران میانی از روشهای خلاقانه و موثر به منظور فرهنگ سازی در تمامی سطوح اجرائی واحدهای تابعه می تواند با  برانگیختن انگیزه و حس تعلق کارکنان مسیر را روشنتر و دستیابی به نتایج مورد انتظار را سرعت بخشیده و تسهیل نماید  .
"نظام پیشنهادها " بعنوان ابزاری ایمن برای  استقرار مدیریت دانش با به اشتراک گذاری اندیشه و پیشنهاد کارکنان می تواند ضمن  ایجاد فرصت برای تسهیم دانش ، مجموعه ای از داده ها و اطلاعات پراکنده در منابع مختلف از قبیل پایگاههای اطلاعاتی ، اسناد و مدارک و فکر و ذهن نیروهای کاری را از طریق ارتباطات تکنولوژیکی و اجتماعی بهم مرتبط نماید ،  اینگونه  ، سازمان به شکل معنی داری صاحب دانشی می شود که توسط آن احساس یکپارچگی در سازمان بوجود می آید و بستری برای ایجاد ،گردآوری و اشتراک گذاری  سرمایه ارتباطی ،  و شکل گیری شبکه ارتباطات سازمانی  ایجاد می شود .

دریافت فایل pdf مقاله

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
سروش سراسری - سایت اصلی آپارات سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۴ شنبه ۹ آبان ساعت 18:51 | تعداد بازدید: 426 | کد مطلب: 21533
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانهفته تامین اجتماعی 19 الی 25 تیر ماه را به بیمه شدگان، بازنشستگان و کارفرمایان محترم این سازمان تبریک عرض می نماییم.
Page Generated in 1/8577 sec