>>>
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير
  • اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
  • Wednesday, July 18, 2018
گزارش برگزاری همایش سراسری مدیران سازمان تامین اجتماعی ( عملکرد – برنامه ها )
همایش سراسری مدیران سازمان (عملکرد و برنامه ها ) در تاریخ 25 و26 آذرماه سال 1395 در هتل هما شهر شیراز با حضور وزیر محترم وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، مدیر عامل محترم سازمان ، معاونین محترم مدیر عامل و مدیران کل محترم ستادی و استانی ( بیمه ای و درمانی ) برگزار گردید.
ارزشیابی استراتژیک کارکنان
از آنجا که افزایش تعداد کارکنان و عوامل اثرگذار برعملکرد آنها متغیرهای فراوانی را در ارزشیابی مطرح می کند، روشهای معمول و سنتی قادر به ارزشیابی دقیق و منطقی عملکرد کارکنان نمی باشد، لذا تحت این شرایط، حل این مسئله منحصراً با استفاده از تکنولوژی برتر که در بردارنده روشها، سیستمها و نرم افزارهای مطلوب باشد، میسر خواهد بود.
شاخصهای ارزیابی عملکرد مدیران کل استانها از منظر واحدهای ستادی اعلام شد.
ارزیابی استان ها با شاخص های عینی، کمی، مهم و شفاف اندازه گیری می شود.
برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی
امروزه ضرورت داشتن استراتژی برای سازمانها مورد توافق همه اندیشمندان و صاحبنظران مدیریت است. آنها معتقدند استراتژی،کوششهای پراکنده را تجمیع و همسو میسازد. استراتژی، سازمان را قادر می سازد که از بهینه سازی جزیی(Suboptimization) به طرف بهسازی جامع و همه جانبه (O.D) روی آورد.
پنج اس (S) رهبری
لارنس ام میلر درکتاب "از مدیریت تا رهبری" به پنج ابزار رهبری سازمان برای هدایت موثر سازمان اشاره می کند. این پنج ابزار یا روش عبارتند از: ساختار ، سیستمها ، مهارتها ، سبک مدیریت ، نمادها یا سمبولها . با توجه به اینکه این پنج کلمه در زبان انگلیسی با حرف اس (S) شروع می شوند، به پنج اس رهبری شهرت یافته اند. آگاهی و اشراف به این ابزارها و استفاده از آنها یاریگر مدیران در هدایت و رهبری مناسب سازمان خواهد بود.
مصاحبه هفته نامه تأمین  با دکتر رضا امینی، مشاور مدیرعامل و مدیرکل اموراستانها در خصوص کانون های ارزیابی
تشکیل کانون ارزیابی شایستگی در سازمان تأمین اجتماعی، گام بلندی در حوزه شناسایی و پرورش استعدادهای مدیریتی و توانمندسازی مدیران است.
نقش مشارکت فکری کارکنان در تعالی سازمان ها
اولین سخنرانی از سلسله سخنرانی های برنامه ریزی شده توسط دبیرخانه نظام پیشنهادها در سوم اسفند ماه سال جاری در سالن اجتماعات ستاد مرکزی سازمان برگزار گردید.
کاهش 650 هزار مراجعه در ماه با عملیاتی نمودن دریافت  غیر حضوری برگ پرداخت بیمه شدگان
به گزارش امور استانها ،پس از استقبال بی نظیر کارفرمایان در ارسال غیرحضوری لیست حق بیمه شاهد افزایش روز افزون متقاضیان دریافت غیرحضوری برگ پرداخت حق بیمه توسط بیمه شدگان در سازمان تأمین اجتماعی می باشیم.
اهداء لوح سپاس به سازمان تامین اجتماعی بعنوان حامی برتر دوازدهمین همایش و ششمین جشنواره ملی نظام پیشنهادها
دوازدهمین همایش و ششمین جشنواره ملی نظام پیشنهادها با شعار “ نظام پیشنهادها ابزار شکوفایی فرهنگی و اقتصادی " از ساعات اولیه روز سه شنبه 13 بهمن 1394 آغاز و تا ساعات پایانی روز چهارشنبه 14بهمن ماه به مدیریت سازمان جهاددانشگاهی تهران برگزار گردید.
انواع کنترل و نظارت
یکی از وظایف اساسی مدیر که با سایر وظایف او در ارتباط است کنترل می باشد که از طریق آن می توان از منابع و فعالیت های اعضاء سازمان حداکثر کارآیی و اثر بخشی را در جهت نیل به اهداف سازمان بدست آورد . فقط با کنترل است که برنامه ریز به صحت پیش بینی خود پی خواهد برد .
ویژگیهای افراد خلاق
افراد خلاق از ویژگیهایی برخوردارند که تمامی آنها اکتسابی است و به شیوه تربیت، تحصیل، کوشش شخصی و شرایط محیطی بستگی مستقیم دارد،
سینرژی و مشارکت سازمانی
فنون مختلف ویژه ای که موجب افزایش انرژی و توان افراد می شود امروزه با استفاده از کلیه یافته های روانشناسی، روانشناسی اجتماعی، علوم مختلف فیزیک، ریاضی و سایر علوم در هم آمیخته است ولی ریشه آنها در واقع همان درک ارزش همکاری و تعاون در حصول راحت تر و سریع تر به اهداف مورد نظر است.
تأکید بر افزایش بهره وری با استفاده از فن آوری های نوین و ارائه خدمات به صورت غیرحضوری
امروزه با وجود اقتصادی پویا و شدیداً رقابتی، فناوری اطلاعات نقشی بسیار کلیدی داشته و می تواند سازمانها را به سمت نوآوری، افزایش بهره وری و تولید ارزش برای مشتریان هدایت نماید.
ارزیابی چند منبعی (360 درجه) گامی نو در ارتقای نظام ارزیابی عملکرد مدیران
امروزه یکی از عمده ترین دغدغه های مدیران در سازمانها افزایش بهره وری نیروی انسانی بخصوص در سطح مدیران میانی میباشد. اثربخشی این مهم در کاهش هزینه ها،‌ ارتقاء کیفیت کار و در نهایت جلب رضایت مخاطبین میباشد. با بهره گیری از سیستم مناسب سنجش میزان عملکردها بر اساس معیارها و شاخصهای از قبل تعیین شده میتوان ارزیابی عینی انجام داد.
سرمایه های هوشمندی و نظام پیشنهاد ها
امروزه منابع انسانی و دانش ، اندیشه و مهارتهای آنان برترین دارائیهای کلیدی سازمانها هستند ، می بایست این داراییها را شناخت و سپس روشهای حفظ آن را پیدا کرد . بر این اساس ، ارزش واقعی یک سازمان فقط به دارایی های مادی و فیزیکی سازمان نیست ، بلکه دارایی های نامحسوس را هم شامل می شود. دارایی های نامحسوسی که به وسیله فعالیتهای هوشمندانه مثل یادگیری دانش جدید و روابط ارزشمند ایجاد می گردند .
به مناسبت هفته پدافند غیر عامل
موضوع پدافند غیر عامل در جهان هستی از قدمتی به اندازه تاریخ زندگی انسان برخوردار است. انسانهای اولیه برای در امان ماندن از خطر تهاجم حیوانات و تهدیدات پیرامونی خود به غارها و بالای درختان و دیگر مأمن های طبیعی پناه می بردند ، با متمدن شدن تدریجی جوامع بشری و شکل گیری زندگی شهری، احساس نیاز به امنیت بیشتر گردید و جوامع شهری برای ایجاد امنیت و حفاظت شهر از تهاجم دشمنان ، اقدام به ساخت و احداث دژها، قلعه ، حصار، خندق، دیوارها و موانع دفاعی در پیرامون شهرها نمودند.
مدیریت عملکرد، رویکردی جدید جهت تعالی سازمان
سازمانها برای حفظ بقای خود و پیشرفت در دنیای رقابت امروز به بهبود مستمر عملکرد خود نیاز دارند. اصلاح عملکرد فردی و سازمانی کلید موفقیت در رقابت است. عواملی چون تغییر سریع، کسری بودجه، کوچک شدن و ساختاردهی مجدد و فشارهای اجتماعی برای پاسخگویی بیشتر سازمانها نسبت به عملکردشان، موجب تاکید بیشتر بر مدیریت عملکرد شده است. مدیریت عملکرد عبارت است از مجموعه به هم پیوسته ای از سیاستها و اقداماتی که روی دستیابی اهداف از طریق تمرکز روی عملکرد کارکنان تاکید دارد.
مهمترین عامل در علاقمندی همکاران به پیشنهاددهی با نگاهی به نتایج طرح نظر سنجی از کارکنان اداره کل شرق تهران بزرگ
آگاهی از وضع موجود و نوع نگرش کارکنان نسبت به مقوله مدیریت مشارکتی، نظام پیشنهادات و بهبود مستمر و آگاهی از اثرات فعالیتهای انجام گرفته از موضوعات ضروری است که می بایست مورد توجه دبیرخانه نظام پیشنهادات و بهبود مستمر قرار گیرد.
پدیده ال نینو و تاثیرات آن
پدیده ال نینو یک جریان آب و هوایی است که به علت تاثیرات وسیع خود حتی به میزان ضعیف به دلیل گستردگی خود، قابل تامل است. تقارن این پدیده با پاییز و زمستان نیمکره شمالی حداقل تاثیراتی بر زمان و مکان بارشها خواهد گذاشت که بارشهای زود هنگام فصلی و طول مدت بارندگیها را می تواند از مهمترین آنها دانست. با این وجود ممکن است میانگین کلی دمای پاییز و زمستان امسال پایین تر از سالهای گذشته نباشد.
آشنایی با مدیریت مشارکتی و  سیستم پیشنهادها
نظام پیشنهادها با هدف بهره مندی از خرد و قوه تفکر کارکنان و مشتریان برای بهبود فرآیندها، ارتقا خدمات ، رفع مشکلات سازمانی، کاهش هزینه ها وهمچنین افزایش روحیه مشارکت کارکنان و رضایت شغلی آنان بکارگرفته می شود.نظام پیشنهادها را می توان موثر ترین روش حل وفصل مسایل سازمان تلقی کرد. این نظام , از جمله مهمترین دستاوردهای وجود نگرش مدیریت مشارکتی در سازمان است, که عملاً از تمرکز شدید سامانه مدیریت می کاهد و استعدادها و نظریات کارکنان را موجه می داند.
اهمیت مشورت در اسلام
خداوند در سوره شورى، آیه 38 را مهمترین اصل اجتماعی می داند و می فرماید: «وَ الَّذِینَ اسْتَجابُوا لِرَبِّهِمْ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَمْرُهُمْ شُورى بَیْنَهُمْ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ»؛ و آنها که دعوت پروردگارشان را اجابت کرده و نماز را برپا داشته و کارهایشان به طریق مشورت در میان آنها صورت مى گیرد، و از آنچه به آنها روزى داده ایم انفاق مى کنند.
نظام پیشنهادها و ضرورت بسترسازی جهت استقرار آن
نظام پیشنهادها
نظام یا سیستم پیشنهادها ، تکنیکی است که می‌توان از فکر و اندیشه های کارکنان برای مسئله یابی، چاره‌جویی و حل مسائل و مشکلات سازمانی بهره جست. بر اساس نظام پیشنهادها کلیه کارکنان از عالیترین رده سازمانی تا پایین ترین سطح آن می‌توانند پیشنهادات، ایده‌ها ، ابتکارات و نظرات خود را برای رفع نارسایی‌های موجود در روند کاری و یا بهبود روشهای انجام کار و یا افزایش کیفیت تولید ارائه دهند. البته نظام پیشنهادها فقط انتقاد نیست بلکه در آن ، راه چاره نیز ارائه می‌گردد.

Page Generated in 8/6854 sec