کلیک کنید
  • ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۰ ارديبهشت
  • اِلأَحَّد ٣ شعبان ١٤٣٨
  • Sunday, April 30, 2017
رفاه ایرانیان هدفمند می‌شود
احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید: اطلاعات، پیش‌نیاز تحقق نظام چندلایه بیمه‌های اجتماعی است در کارنامه چهارساله دولت یازدهم نوع رهیافت به مسائل اجتماعی، با رهیافت‌های مسائل اقتصادی و سیاسی کاملا متفاوت بوده است. هرچقدر در عالم سیاست، دولت در همه ارکان خود تلاش داشت تلاطم‌های سیاسی را آرام کند و تحریم‌های چندساله و آثار آنها را از نام و چهره کشور بزداید، در حوزه رفاه رویکردها صبورانه‌تر و زیربنایی‌تر بود. پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان ترجمان این رویکرد است. پایگاهی با حدود 50 شاخص ریزودرشت که اطلاعات آن در حوزه‌های مختلف قرار است هم به کار دیگر قوا، سازمان‌ها و نهادها بیاید و هم مقدمه‌ای بر اجرای نظام لایه‌بندی بیمه‌های اجتماعی و برنامه‌ریزی بهتر و ریشه‌کن کردن فقر ساختاری در کشور باشد. نظامی که ذیل قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین‌اجتماعی تعریف ‌شده و امکان پوشش را برای همه افراد در نظام بیمه‌های اجتماعی فراهم می‌کند. حالا پس از 13 سال کار به سرانجام رسیده و آیین‌نامه این نظام تهیه و تدوین شده است و ازقضا پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان مهم‌ترین نقش را در این فرآیند بازی می‌کند. آنقدر مهم که معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکمیل این پایگاه را از دیگر کارهای دولت در زمینه رفاه اجتماعی مهم‌تر می‌داند و با تعبیر «شناسنامه‌دار کردن افراد» از آن یاد می‌کند. در ادامه، گفتگوی آتیه‌نو با احمد میدری را می‌خوانید که بر لایه اول نظام چندلایه بیمه‌های اجتماعی متمرکز است.
شهادت آرزوی همسرم بود/ جوانان پیرو ولایت فقیه باشند
گفتگو با همسر شهید مدافع حرم فیروز حمیدی زاده؛
شهدای مدافع حرم تربیت‌یافتگان مکتب اهل بیت هستند و این روزها سربازی اهل بیت پاداشی به ارزشمندی شهادت دارد. شهید فیروز حمیدی زاده که نام خود را به عنوان اولین شهید مدافع حرم شهرستان بجنورد به ثبت رسانده است، عشق به اهل بیت را از روضه‌هایی به عاریه دارد که از کودکی پای آنها بزرگ شده بود. چنین عشقی بود که باعث شد او در بهمن ماه سال 94 به شهادت برسد.
شرکت‌های زیان‌ده از «شستا» جدا می‌شوند
ویژگی‌های بودجه تامین اجتماعی در سال ۹۶ در گفتگو با محسن سرخو، عضو هیئت‌مدیره و رئیس کمیته تدوین بودجه این سازمان
امسال هزینه‌های درمان دقیقا مطابق با «نه بیست‌وهفتم» قانونی در بودجه پیش‌بینی شده است. در سال‌های ۹۴ و ۹۵ بیش از سهم «نه بیست‌وهفتم» منابع قانونی هزینه شده که ‏ما از ذخیره‌های سنوات گذشته برای پوشش این هزینه‌ها استفاده کردیم اما سال گذشته ذخایر هم به صفر رسید.
تولد نوزاد 600 گرمی در همدان/ «آرشیدا» به خانه می‌رود
یک نوزاد 650 گرمی به نام «آرشیدا» در همدان متولد شد که پس از 20 روز با کاهش وزن به 400 گرم رسید، امیدی به زنده ماندنش نبود که اکنون با مراقبت در بخش «ان آی سی یو» بیمارستان تامین اجتماعی دو ماهه شده و طبق اعلام پزشکان دو هفته دیگر به جمع خانواده می‌پیوندد.
غفلت نکنیم/ تنها صندوق زنده ایران هستیم
گفتگوی نوروزی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با ویژه نامه اقتصاد مقاومتی روزنامه شرق:
دکتر سید تقی نوربخش، رئیس سازمانی است که به اعتقاد خودش تنها صندوق بازنشستگی زنده ایران است. البته ضریب پایداری صندوق تأمین اجتماعی هم این موضوع را تأیید می‌کند اما تأکید هم دارد که اگر غفلت شود، در بر همان پاشنه خواهد چرخید، یعنی وضعیتی که دیگر صندوق‌های بازنشستگی در ایران به آن گرفتار آمده‌اند. این تفسیر نوربخش و زنهارش از غفلت، شاید تعبیر به‌روزی از مفهوم اقتصاد مقاومتی باشد. گفت‌وگویی پیرامون مفهوم اقتصاد مقاومتی با وی انجام شده که از قضا سری در تأمین اجتماعی دارد و سری دیگر در اقتصاد.
پای منافع بیمه‌شدگان ایستاده‌ایم
گفتگوی نوروزی آتیه‌نو با دکتر سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی:
طرح تحول سلامت را باید بزرگ‌ترین طرح اجتماعی دولت دانست که حدود سه سال است انرژی، زمان و منابع سازمان تامین‌اجتماعی را به‌شدت تحت تاثیر خود قرار داده است. کنترل نشدن منابع و مصارف این طرح کلان از سوی متولی اصلی نظام سلامت، درنهایت موجب شد سازمان تامین‌اجتماعی در تامین منابع برای پوشش این طرح دچار مشکل جدی شود. همچنین در شرایطی که تخمین زده می‌شود حجم بدهی‌های دولت به تامین‌اجتماعی بیش از 120 هزار میلیارد تومان است، تاکنون رقم چشمگیری از این بدهی‌ها به این سازمان بیمه‌گر پرداخت نشده است، با این حال حتی روند پرداخت حقوق و مستمری به بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان دچار اختلال نشده است. درعین‌حال می‌توان پیش‌بینی کرد که اگر این شرایط در سال 96 تکرار شود، اوضاع مالی سختی در انتظار تامین‌اجتماعی خواهد بود. در گفتگوی روزهای آخر سال 95 آتیه‌نو با دکتر سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی، به این چالش‌ها و مشکلات پیش رو اشاره کردیم، به اینکه سازمان چه تدابیری برای برون‌رفت از دشواری‌های مورد انتظار در سال 96 اندیشیده است؛ دشواری‌هایی که در اغلب موارد از شرایط بیرونی و خارج از مجموعه تامین‌اجتماعی به این سازمان تحمیل می‌شود.
اصلاح سبد سرمایه‌گذاری، استقبال از سرمایه‌های خارجی
قائم‌مقام مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی، از برنامه‌های حوزه اقتصادی این سازمان می‌گوید:
دکتر رضا راعی، قائم‌مقام مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی، معتقد است صندوق‌های بازنشستگی پتانسیل‌های لازم برای شریک شدن با سرمایه‌گذاران خارجی را دارند و تاکید دارد جذب سرمایه‌گذاران خارجی، خون تازه‌ای در پیکره صندوق‌ها تزریق می‌کند و آنها را دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازمی‌گرداند. وی که برای بازدید از نمایشگاه «صندوق‌های بازنشستگی، پیشران توسعه ملی» به مصلی تهران آمده بود، در گفتگویی کوتاه با آتیه‌نو از برنامه‌های راهبردی سازمان تامین‌اجتماعی و شستا برای استفاده حداکثری از فضای پسابرجام می‌گوید.
نقطه عطف در رونق اقتصاد کشور
ارزیابی بایزید مردوخی از گردهمایی فعالان اقتصادی صندوقهای بازنشستگی:
بایزید مردوخی، از اقتصاددانان به نام کشور، معتقد است نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی، پیشران توسعه ملی» این پتانسیل را دارد که با برنامه ریزی و استراتژیهای مشخص به نقطه عطفی در خروج از تنگناهای مالی صندوقهای بازنشستگی و رونق اقتصاد کشور برسد. این نمایشگاه با حضور شرکتهای اقتصادی صندوقهای بازنشستگی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی برگزار می شود.
هگتا؛ توسعه گردشگری با ایده های نو
در گفتگوی آتیه نو با مدیرعامل هلدینگ «رفاه و گردشگری تامین» عنوان شد:
کافی است بدانیم تعداد گردشگران خارجی که در شش ماهه اول امسال از ایران بازدید کرده اند نسبت به بازه مشابه زمانی سال گذشته 80 درصد افزایش داشته است، تا به ظرفیتهای گردشگری در توسعه اقتصادی کشور ایمان بیاوریم. جمعیت گردشگران خارجی که در سال 1394 از ایران بازدید کرده اند به بیش از 5 میلیون نفر می رسد. در چنین فضایی، نقش مجموعه های پیشران در امر توسعه گردشگری اهمیت می یابد. شرکت «رفاه و گردشگری تامین» از هلدینگهای مهم زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی است که به عنوان بزرگترین هلدینگ گردشگری کشور، با داشتن سرمایه ای برابر با 70 هزار میلیارد ریال اهمیتی دوچندان یافته است. داشتن دو مجموعه عظیم گروه هتلهای هما و همچنین شرکت حمل ونقل ریلی رجا کافی است تا بدانیم چقدر این هلدینگ در توسعه گردشگری کشور می تواند موثر باشد. به مناسبت حضور این مجموعه در نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی، پیشران توسعه ملی» با دکتر غلام حیدر ابراهیمبای سلامی، مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی (هگتا)، گفتگو کردیم تا درباره طرحهای این مجموعه اطلاعات بیشتری کسب کنیم.
اروپایی‌ها خواستار سرمایه‌گذاری در هلدینگ‌ها
مدیرعامل شرکت صنایع عمومی تامین در گفتگو با آتیه نو اعلام کرد:
شستا به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه های اقتصادی کشور با داشتن بیش از 170 شرکت و موسسه طبیعی است که شرکتهای زیرمجموعه خود را دسته بندی و شرکتهای حاضر در رشته های همگون را تحت هلدینگ های مختلف اداره می کند. یکی از این هلدینگها، هلدینگ صنایع عمومی تامین است. مجموعه ای که توانسته رشته های صنایع غذایی، صنایع لوازم خانگی و صنایع را تحت مدیریت خود درآورد. این هلدینگ در نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی پیشران توسعه ملی» در مصلی تهران حضور خواهد داشت. در این راستا با دکتر سید هادی حسینی، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت صنایع عمومی تامین، گفتگو می کنیم.
پسابرجام صندوقها؛ رشد سرمایه گذاری به سود بیمه شدگان
بررسی دستاوردها و چالشهای سرمایه گذاری در صندوقهای بازنشستگی به بهانه آغاز نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی، پیشران توسعه ملی»
در یکی دو دهه گذشته صندوقهای بازنشستگی به یکی از بزرگترین بازیگران بین المللی تبدیل شده اند که دارایی های آنها روزبه روز در حال افزایش بوده است. آمارها نشان می دهد ارزش دارایی تحت مدیریت 30 صندوق بازنشستگی بزرگ جهان حدود 4/15 هزار میلیارد دلار است که عمده آنها (3/42 درصد) نیز در منطقه آمریکای شمالی واقع شده اند. در میان هفت کشور توسعه یافته، نسبت دارایی های تحت مدیریت صندوقها به تولید ناخالص ملی در سه کشور سوئیس، هلند و استرالیا بیش از صد درصد است. این عدد در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به 84 درصد میرسد و در کشورهای درحال توسعه روی مرز 25 درصد است. نسبت ارزش داراییهای صندوقهای بازنشستگی به تولید ناخالص داخلی در 16 کشور دارای بزرگترین صندوقهای بازنشستگی حدود 4/84 درصد برآورد شده که این میزان برای کشورهای درحال توسعه با اینکه اختلاف فاحشی با کشورهای گروه اول دارد اما افزایش را نشان میدهد. در ایران مطابق آخرین برآوردها ارزش کل صندوقهای بازنشستگی به حدود 35 درصد تولید ناخالص ملی است. چنین اعداد و ارقامی علاوه بر اینکه جهت گیریهای مدیریت صندوقها در نحوه تخصیص منابع را نشان میدهد، در عین حال بیانگر تفاوت در خط مشی های سرمایه گذاری صندوقها هم هست. مسئله ای که از قرار معلوم نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی، پیشران توسعه ملی» هم جهت گیری خود را براساس آن تعریف کرده است، نمایشگاهی که به همت معاونت اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور چهار صندوق بزرگ بازنشستگی کشوری، سازمان تامیناجتماعی، صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از امروز تا ۲۶ بهمن در محل مصلی تهران برگزار می شود. حجتالله میرزایی، معاون اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر این نمایشگاه، اعلام کرده 20 هلدینگ تخصصی با بیش از 400 شرکت زیرمجموعه صندوقها در 12 صنعت مهم کشور در این گردهمایی بزرگ حضور دارند و آنطور که ولی الله افخمی راد، معاون اقتصادی و اجتماعی سازمان تامیناجتماعی و محمدحسن پیوندی، مدیرعامل هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) در ادامه می گویند آتیه خوبی برای صندوقها رقم خواهد زد.
گزارش فیسبوکی استاندار بوشهر از سفر دکتر نوربخش
مصطفی سالاری استاندار بوشهر، در آخرین گزارش فیسبوکی خود دستاوردهای سفر دکتر نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به این استان را تشریح کرده است.
در تکاپوی فرهنگ‌سازی و سه‌جانبه‌گرایی واقعی
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی از الزامات مشارکت واقعی شرکای‌اجتماعی می‌گوید:
نیمه ‌دوم سال 1392هنگامی‌که تیم مدیریتی منتخب دولت تدبیر و امید، سکان هدایت سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان مهم‌ترین سازمان اقتصادی و اجتماعی کشور را در دست گرفت، یکی از نخستین تصمیمات دکتر سیدتقی نوربخش مدیرعامل این سازمان، احیای معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان بود که در کنار تصمیماتی دیگر چون بازگشایی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، نشان از توجه ویژه تیم جدید مدیریت سازمان به مقوله تحقیق و پژوهش و نیز فرهنگ‌سازی داشت. اندکی پس از اعلام تصمیم مدیریت سازمان تامین‌اجتماعی برای احیای معاونت فرهنگی و اجتماعی، دکتر منصور اعتصامی که دارای دکتری علوم اقتصادی در سه گرایش توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، اقتصاد منابع و اقتصاد پولی است، به عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی این سازمان انتخاب و معرفی شد. در طول بیش از سه سالی که از احیای این معاونت می‌گذرد، سازماندهی نظام تعامل و ارتباط با شرکای اجتماعی و برگزاری جلسات و نشست‌های مختلف با مسئولان تشکل‌های صنفی کارگری، کارفرمایی و بازنشستگان، از جمله مهم‌ترین راهبردهای مورد توجه این معاونت بوده است. تلاش برای وارد کردن مفاهیم بیمه اجتماعی و تامین‌اجتماعی به کتاب های درسی و دانشگاهی و ترویج و نهادینه سازی این مفاهیم در نظام آموزش کشور از دیگر رویکردهای اصلی این معاونت بوده است. برای اطلاع از دستاوردها، جهت‌گیری‌ها، برنامه‌ها و تلاش‌های این معاونت، گفت و گویی با دکتر منصور اعتصامی داشتیم. اعتصامی معتقد است به رغم تعهد مدیریت ارشد سازمان تامین‌اجتماعی به تقویت سه‌جانبه‌گرایی و فراهم ساختن بسترهای مورد نیاز برای مشارکت واقعی شرکای اجتماعی در نظام تصمیم‌سازی این سازمان، هنوز توفیق کامل در این زمینه حاصل نشده است. اعتصامی صریح‌اللهجه است و از انتقاد استقبال می‌کند و معتقد است استمرار، تکرار و تعهد همه اجزای سازمان به مولفه‌های سرمایه اجتماعی، تنها راه تقویت سرمایه اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی و نهادینه شدن فرهنگ تکریم ارباب‌رجوع و مدارا و برخورد مناسب با مردم است.
بخشودگی جرایم بیمه‌ای، حمایت عملی ازاقتصاد مقاومتی
آتیه‌نو از جزئیات قانون بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه‌ای و استقبال کارفرمایان از آن گزارش می‌دهد
دولت یازدهم برای خروج بنگاه‌ها از رکود، طرح‌های مختلفی ارائه کرده است. از سویی برای خروج صنعت مسکن از رکود، تسهیلات متعدد و متنوعی در حوزه خرید و ساخت بنیان گذاشته است و از سوی دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت در کارگروه رفع موانع تولید، در حال پرداخت 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات به 7500 بنگاه تولیدی است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی نیز در این میان یک قانون امتحان‌پس‌داده را دوباره به تصویب رسانده تا به بنگاه‌های مشکل‌دار یا بدهکار کمک کرده باشد. قانون بخشودگی جرائم دیرکرد بیمه‌ای کارفرمایان جدیدترین اقدامی است که این وزارتخانه برای کمک به بنگاه‌های اقتصادی اجرا کرده است. قانونی که به موجب آن 50 تا 100 درصد جرائم مربوط به دیرکرد در پرداخت حق‌بیمه کارکنان توسط کارفرمایان بخشیده می‌شود. در گزارش پیش رو، آتیه‌نو تلاش کرده جزئیات این قانون را منتشر و نظرات مخالف و موافق آن را مطرح کند.
افتتاح آنژیو گرافی قلب و ام آر آی در بیمارستان تامین اجتماعی پیامبر اعظم(ص) کرمان در دهه فجر امسال
بیمارستان تامین اجتماعی پیامبر اعظم(ص) کرمان یک مرکز درمانی مورد اقبال و اعتماد مردم استان که از راههای دور و نزدیک پذیرای بیماران است. در سال 94 بیش از 25 هزار نفر در بیمارستان تامین اجتماعی پیامبر اعظم(ص) کرمان بستری شده اند و 12 هزار نفر مورد عمل جراحی قرار گرفته اند و بیش از 500هزار نفر نیز خدمات سرپایی درمانی را دریافت کرده اند. تعداد زایمان های انجام شده در بیمارستان نیز بیش از 4 هزار مورد بوده است. به جهت معرفی بیشتر این مرکز درمانی تامین اجتماعی، گفتگویی با سرپرست این بیمارستان انجام شده که در ادامه آن را می خوانید:
مشمولان بخشودگی جرائم بیمه‌ای، بیشتر شدند
بازتاب اقدام سازمان تامین‌اجتماعی در بخشودگی جریمه کارفرمایان خوش‌حساب
حمایت از بخش تولید و تشویق کارفرمایان برای گسترش فعالیت‌هایشان، از نظر کارشناسان اقتصادی یکی از مهم‌ترین راهکارهایی است که باید در دستور کار همه نهادها و سازمان‌های کشور قرار بگیرد تا با به حرکت درآمدن چرخ‌های تولیدی، فراهم شدن زمینه‌های لازم برای حرکت در مسیر رشد و شکوفایی اقتصادی کشورمان را شاهد باشیم. در سال‌های گذشته فشار ناشی از تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌تر شدن دسترسی تولیدکنندگان به ماشین‌آلات و فناوری‌های روز و مواد اولیه از یک‌سو و افزایش تنگناهای مالی از سوی دیگر، قدرت تولید کشور را به‌شدت تضعیف کرده بود و شاهد تعطیلی بیش از 2 هزار بنگاه صنعتی بزرگ و کوچک در کشور بودیم. یکی از سیاست‌های اساسی دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن رفع مشکلات ریزودرشت پیش پای تولیدکنندگان بوده و هست و با گشایش‌های انجام‌شده در صحنه‌های بین‌المللی به اذعان بسیاری از کارشناسان و فعالان صنعتی و خدماتی و همچنین ارزیابی نهادهای بین‌المللی فضای کسب‌وکار کشور، روند بهبودی را در پیش گرفته است. در چنین شرایطی به باور کارشناسان اقتصادی، در دستور کار قرار گرفتن حمایت‌های تشویقی از سوی سازمان‌های مختلف می‌تواند به این روند بهبودی سرعت بدهد و اقدام اخیر سازمان تامین‌اجتماعی در راستای بخشودگی جرائم کارفرمایان ازجمله این حمایت‌های سازنده به حساب می‌آید. یکی از گلایه‌های صنعتگران و کارفرمایان در سال‌های اخیر فشارهایی بوده که از ناحیه افزایش جرائم و بدهی‌هایشان متحمل می‌شوند، چه در مورد جرائم دیرکرد وام‌های بانکی، که با توجه به شرایط گذشته از عهده پرداختش برنیامده بودند، و چه جرائمی مانند بدهی به سازمان‌هایی مانند سازمان تامین‌اجتماعی. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در شرایط این‌چنینی حمایت‌های تشویقی سازمان‌ها می‌تواند انگیزه کارفرمایان را برای بازگشت به روال تولید و تحرک بیشتر افزایش دهد.
تدریس مفاهیم تامین اجتماعی در مدارس و دانشگاه‌ها
تصویب سه درس دانشگاهی مرتبط با تامین‌اجتماعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی
تصویب درس «اصول و مبانی بیمه و تامین‌اجتماعی» در کارگروه تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، تحولی در ترویج مفاهیم بیمه و تامین‌اجتماعی است
همه با هم برای استقلال و تقویت تامین اجتماعی
میزگرد فعالان کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی
لایحه برنامه ششم توسعه که به مجلس رفت، خیلی‌ها منتظر بودند وعده‌ و وعیدهای سیاست‌گذاران مبنی بر رسیدگی به مسئله نام‌آشنای «بحران صندوق‌های بازنشستگی» در رأس برنامه پنج‌ساله قرار بگیرد. اصلاحات پارامتریک و مشخصا افرایش سن بازنشستگی و تدبیر راه‌حلی برای بازپرداخت دیون انباشت‌شده تامین‌اجتماعی ازجمله مهم‌ترین سرفصل‌هایی بود که توقع گنجاندن آن‌ها در لایحه برنامه از سازمان برنامه‌وبودجه می‌رفت. لایحه‌ای که در شکل و فرمش آنقدر متفاوت بود که بارها و بارها میان دولت و مجلس در گردش بود. رفت‌وبرگشت‌هایی که انتظارها را هم بی‌پاسخ گذاشت. دولت که در برآورده کردن خواسته‌های نمایندگان برای اعمال اصلاحات در لایحه تقدیمی عاجز ماند، این نمایندگان مردم در کمیسیون تلفیق بودند که ابتکار عمل را در دست گرفتند و «به‌ جای» دولت، لایحه‌ای جدید نوشتند. لایحه‌ای با 110 ماده اضافه‌شده به متن پیشنهادی دولت بدون قید اولویت بحران صندوق‌ها و تغییرات اساسی در برخی دیگر از حوزه‌ها. با این حال در پاره‌ای از مواد و بندهای این لایحه احکامی در مورد سازمان تامین‌اجتماعی هم به چشم می‌خورد. کمیسیون تلفیق با وجود مخالفت دولت در ماده 13 این لایحه، دولت را مکلف کرده بدهی‌های خود به تامین‌اجتماعی را طی پنج سال آینده پرداخت کند و از آن‌سو نیز تامین‌اجتماعی موظف شده همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کند. همزمان، دولت در لایحه بودجه سال آینده کشور، که آن نیز در نوبت بررسی نمایندگان است، تبصره‌ای نسبتا جدید آورده که مایه تعجب و نگرانی برخی ازجمله سازمان تامین‌اجتماعی شده است. در بند «ج» تبصره 21 این لایحه، تمامی دستگاه‌های اجرایی خارج از شمول قانون محاسبات عمومی دارای درآمد موظف شده‌اند تمامی اقدامات مالی خود را از طریق حساب‌های مفتوح‌شده در خزانه‌داری کل کشور انجام دهند. معنایی که از این بند مستفاد می‌شود این است که این دستگاه‌ها باید درآمدهای خود را به حساب دولت واریز کنند و دولت در خصوص هزینه‌کرد آن‌ها تصمیم‌گیرنده نهایی باشد. به گمان خیلی‌ها تفسیر به رأی نمایندگان از این تبصره ممکن است سازمان تامین‌اجتماعی را نیز شامل شود و این نهاد غیردولتی را مجبور به واریز درآمدهای خود به حساب دولت کند. منتقدان می‌گویند قید درآمد بر منابع تامین‌اجتماعی درست نیست و دولت نمی‌تواند مدعی مدیریت بر حق‌بیمه‌های دریافتی تامین‌اجتماعی باشد و هشدار می‌دهند اگر این اتفاق بیفتد، سازمان تامین‌اجتماعی عملا استقلال مالی خود را از دست می‌دهد و این موضوع با روح قوانین بالادستی مانند برخی مواد قانون اساسی و قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین‌اجتماعی در تضاد است. عده‌ای حتی پا را فراتر گذاشته و این ظن را مطرح می‌کنند که با واگذار شدن اختیار تقسیم منابع تامین‌اجتماعی تضمینی وجود ندارد دولت به‌درستی این کار را انجام دهد. نگرانی فعالان حوزه رفاه اجتماعی و جامعه کارگری به همین موارد خلاصه نمی‌شود. منتقدانی نیز هستند که می‌گویند این بند از تبصره با اهداف سیاسی در لایحه برنامه گنجانده شده و درواقع چیزی جز تغییر در ادبیات طرح تجمیع بیمه‌ها و ادغام بخش درمان سازمان تامین‌اجتماعی در وزارت بهداشت نیست. موضوعی که پیش‌تر کمیسیون تلفیق با این استدلال که ادغام ناقض اصل استقلال تامین‌اجتماعی است، از تاییدش خودداری کرده بود. به هر روی دو سند راهبردی و دخل‌وخرج کشور این روزها محل مناقشات فراوانی است. هرچند این روزها نمایندگان موافق و مخالف در صحن علنی به بررسی دقیق‌تر مواد، بندها و تبصره‌های برنامه‌های دولت برای پنج سال آینده کشور مشغول‌اند و با برخی شروط، با کلیات ماده 13 لایحه برنامه موافقت کرده‌اند، با این حال نگرانی‌های جامعه کارگری کماکان به قوت خود باقی است. نگرانی‌هایی که میهمانان ما در میزگرد پیش‌ رو نیز بسیار از آن گفتند. آتیه‌نو این نگرانی‌ها و همین‌طور سایر دغدغه‌ها، ابهامات و سوال‌ها در رابطه با موضوعات مورد بحث را با نمایندگانی از شرکای اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی در میان گذاشت؛ در ادامه مشروح گفت‌وگو با حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، غلامرضا عباسی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران، حمیدرضا سیفی، عضو هیئت‌مدیره کانون عالی انجمن‌های کارفرمایی ایران و علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته کشور، از نظرتان می‌گذرد.
بیمارستان تامین اجتماعی امام علی (ع) تنها مرکز درمانی بستری در شهرستان زرند
گفتگو: پیمان شهامت
بیمارستان تامین اجتماعی امام علی (ع) زرند از بیمارستانهای ملکی سازمان در استان کرمان است. بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان زرند از سال 1374 فعالیت خود را آغاز کرده است. این بیمارستان اکنون با دارا بودن بیش از 350 نفر نیروی انسانی و 160 تخت فعال در خدمت بیمه شدگان این شهرستان است. زلزله های مکرر در زرند و عدم امکان خدمات بستری در بیمارستان سینای این شهر، بیمارستان امام علی (ع) زرند را به تنها مرکز خدمات درمانی بستری در این شهرستان مبدل کرده است. به جهت آشنایی بیشتر بیمه شدگان، گفتگویی را با رئیس بیمارستان تامین اجتماعی امام علی (ع) زرند انجام گرفت که ما حصل آن در ذیل آمده است.
دیابت؛ بیماری هزار چهره
کنترل دیابت، یک هنر است که هم پزشک و هم بیمار، باید از چنین هنری برخوردار باشند. هرساله روز جهانی دیابت همزمان با سالروز تولد دکتر فردریک بانتینگ در ۱۴ نوامبر مطابق با۲۳ آبان ماه برگزار می شود. پزشکی که با همکاری دکتر چارلز بست، موفق به کشف انسولین شد و این روز بعنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. دیابت، یک بیماری هزار چهره است و در هر مریضی به شکلی ظاهر می‌شود از اینرو نمی‌توان برای تمام بیماران دیابتی، یک نسخه واحد پیچید و یک دستورالعمل واحد تدوین نمود. از طرف دیگر، دیابت، یک بیماری شایع، پرعارضه، مزمن و صعب‌العلاج است. اگر در این چند واژه دقت کنید، خواهید یافت که دیابت چه دامنه‌ وسیعی دارد. دیابت می‌تواند دارای چهره‌ای خشن یا ملایم باشد. برخورد ما با دیابت نیز متناسب با شدت و ضعف این بیماری است، مثلا بیمار دیابتی که در آستانه ی قطع عضو است، با بیماری که با مصرف یک قرص در روز بیماری خود را کنترل می کند، فرق دارد. هفته دیابت(22 الی 28 آبان ماه)، بهانه ای شد تا با دکتر فرهاد مشایخ بخشی قوق تخصص غدد و متابولیسم و مسئول کلینیک غدد بیمارستان منطقه ای ولی عصر(عج) شهرستان قائمشهر به گفتگو بنشینیم.
بانویی که مچ مرگ را خواباند
محبوبه جابری، از کارافتاده نمونه کشوری از معجزه صبر و تلاش می‌گوید
می‌خندد، از ته دل می‌خندد، بارها و بارها، او را می‌شود باورکرد. خنده‌های محبوبه جابری حقیقی است، کلک ندارد حتی وقتی از تومور مغزی می‌گوید، این که مچش را خواباند و مغلوبش کرد، این که مرگ را پس زد و می‌زند، این که زندگی را دوست دارد، این که از واژه ازکارافتادگی بیزار است، این که نخواسته و نگذاشته که از کار بیفتد. او بانوی از کارافتاده نمونه کشوری است، زنی 40 ساله از شهر گلپایگان که اگر تومور سراغش نمی‌آمد به این عنوان نمی‌رسید، ولی حالا که رسیده، حالا که چرخ روزگار چنین چرخیده، مرور گوشه‌هایی از زندگی او می‌تواند الگویی باشد برای همه آدم‌های کم تلاش، ناراضی، ناامید و غمگین.
سهم بخش خصوصی به 70 درصد می رسد
دکترعباس کبریایی زاده با اشاره به رویکرد دولت در توسعه صنایع دارویی:
در راستای برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو، صنایع و خدمات وابسته از سوی سندیکای صاحبان داروهای انسانی، روزنامه «جهان صنعت» با دکتر عباس کبریایی‌زاده، رییس هیات مدیره سندیکا و همچنین رییس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی و یکی از نام آشنایان سیاستگذار صنعت دارویی کشور پیرامون وضعیت صنایع دارویی از گذشته تا امروز و همچنین نقشی که برپایی این نمایشگاه در ارتقای صنعت دارویی کشور دارد گفت‌وگو کرده است که در ذیل می‌خوانید.
آینده صندوق‌های تامین‌اجتماعی، چالش امروز جهان است
گفتگو: میترا فردوسی- رضاجمیلی
هانس هورست کنکلوسکی، دبیرکل اتحادیه بین‌المللی تامین‌اجتماعی ایسا، کمی قبل از نیمه‌شب وارد لابی هتل هما شد. با اینکه روز بسیار پرکاری را در اولین روز سمینار منطقه‌ای اتحادیه بین‌المللی تامین‌اجتماعی پشت سر گذاشته بود اما پرانرژی بود و بشاش. وقتی درخواست کردیم قبل از مصاحبه عکاسی انجام شود، با وسواس خاصی جلوی دوربین عکاس هفته‌نامه ژست گرفت و با همان روحیه صمیمی پای گفت‌وگو نشست. اگرچه در ابتدا قرار بود به دلیل روز پرمشغله او تنها گپی کوتاه داشته باشیم اما وقتی سوال‌وجواب‌ها درهم‌تنیده شد و فضای مصاحبه به بحث‌های چالشی مرتبط با آینده صندوق‌های بازنشستگی رسید، زمان را از خاطر برد. دبیرکل اتحادیه بین‌المللی تامین‌اجتماعی در این گفت‌وگو تاکید کرد در کنار مثلث شرکای اجتماعی باید ضلع دیگری را تعریف و اجرایی کرد تا تامین‌اجتماعی به بخشی از فرهنگ عمومی هر کشوری تبدیل شود. مفهومی که او آن را فرد آشنا به تامین‌اجتماعی یا همان شهروندان نظام تامین‌اجتماعی تعریف کرد. شهروندانی که با مفاهیم تامین‌اجتماعی بافته‌شده در تاروپود فرهنگ جامعه خود آشنا هستند و برای حفظ این نظام اجتماعی، انعطاف‌پذیری و مسئولیت‌پذیری شهروندی از خود نشان می‌دهند. شهروندانی که به‌عنوان تک‌تک افراد اجتماع، منافع این صندوق‌ها را آینده خود می‌دانند، در برابر تغییراتی چون افزایش سن بازنشستگی نیاز به راهکارهای سفت‌وسخت اقناعی ندارند و از همه مهم‌تر با مفهوم پیش‌برنده کار، سهم خود را در بقا و رشد صندوق‌های بیمه‌ای ادا می‌کنند. کنکلوسکی، تامین‌اجتماعی الکترونیک را آینده نظام‌های تامین‌اجتماعی می‌داند و تلاش‌های ایران در این حوزه را گامی موثر برای نزدیک شدن به این آتیه مقدر تعبیر می‌کند. ساعتی بعد از نیمه‌شب است که گفت‌وگو با دبیرکل اتحادیه بین‌المللی تامین‌اجتماعی با شوخی‌ها و نگرانی‌های نه‌چندان جدی او در مورد قیافه‌اش در عکس‌هایی که قرار است چاپ کنیم تمام می‌شود.
بیمارستان تامین اجتماعی پیامبر اعظم(ص) کرمان قطب درمانی جنوب شرق کشور می شود
گفتگو: پیمان شهامت
هفته دولت فرصت مناسبی است که ضمن ادای احترام به شهدای دولت به ویژه شهیدان رجائی و باهنر، در مورد ارزش، اهمیت و جایگاه خدمت و خدمتگزاری در نظام اسلامی به تفکر بپردازیم و قدر خدمتگزاران را بیش از پیش بدانیم وبه سهم خود در اعتلا و پیشرفت همه جانبه کشورمان سهیم باشیم. برای معرفی جایگاه تامین اجتماعی در بخش درمان سراغ دکتر امین فخر مدیردرمان تامین اجتماعی استان کرمان رفتیم تا ازکم وکیف خدمات سازمان در این استان مطلع شویم.
مدیر درمان تامین اجتماعی لرستان:بیمارستان تامین اجتماعی خرم آباد در رسیدگی به مصدومان جایگاه ویژه ای در استان لرستان دارد
گفتگو:افسانه قاسملو
سلامت و درمان از شاخص های توسعه جوامع است و از این نظر کشورها تلاش می کنند در جریان توسعه، احداث و ساخت مراکز درمانی پیشرفته و تجهیزات جدید را به همراه پیشگیری از بیماری ها را از طریق آموزش شهروندان مورد توجه قرار دهند. در شرایط امروز کشور که در حال گذار هستیم، مقوله بهداشت و درمان از اهمیت خاصی برخوردار است. از این رو دولت یازدهم امر سلامت و درمان مردم را از اولویت های برنامه خود قرار داد و سازمان تامین اجتماعی نیز به عنوان دومین ارائه دهنده خدمات درمانی در کشور، برای دسترسی مناسبتر بیمه شدگان به خدمات درمانی اهتمام دارد و با هدف توزیع عادلانه امکانات درمانی به استان های کمتر برخوردار توجه ویژه ای می کند. در گفتگویی با دکتر امین بهاروند مدیر درمان تامین اجتماعی لرستان به بررسی وضعیت درمان سازمان در این استان می پردازیم.
توریسم درمانی در چشم انداز برنامه های استراتژیک بیمارستان امام رضا(ع) قم است
گفتگو :افسانه قاسملو
مسئله بهداشت و سلامت در سال های اخیر در کشورمورد توجه خاصی قرار گرفته است و متولیان درمان کشور بر توسعه کمی و کیفی خدمات درمانی تاکید دارند. سازمان تامین اجتماعی نیز به عنوان دومین ارائه دهنده درمان در کشور مصمم است خدمات درمانی را برای جامعه تحت پوشش به صورت مطلوبی گسترش دهد. استان قم با توجه به اینکه جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری در آن ساکن هستند و سالانه جمعیت چند میلیونی زوار به این استان مراجعه می کنند، باید برای رفع نیازهای درمانی آن استان توجه ویژه ای کرد که سازمان تامین اجتماعی در سال های اخیر برای رفع کمبودهای درمانی افراد تحت پوشش این مناطق تدابیر ویژه ای اتخاذ کرده است. برای اطلاع از وضعیت بخش درمان تامین اجتماعی استان قم با دکتر داوود علیمحمدی به گفتگو می نشینیم:
اجرای طرح‌های جدید در بیمارستان‌های تأمین اجتماعی استان قزوین در حوزه زنان و زایمان
مدیریت درمان تامین اجتماعی استان قزوین با داشتن 2 بیمارستان رازی و تاکستان ، 7 مرکز درمانگاهی و 1پلی کلینیک خدمات درمانی مورد نیاز را به بیمه شدگان و بازنشستگان تأمین اجتماعی در این استان ارائه می‌دهد. در بیمارستان‌های ملکی تأمین اجتماعی استان قزوین دو طرح جدید برای ارائه خدمات درمانی بهتر در حوزه زنان و زایمان در حال انجام است که برای آشنایی بیشتر با این طرح‌ها با دکتر محمدصادق بابایی، مدیردرمان تأمین اجتماعی این استان به گفتگو نشستیم.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان مرکزی: درمانگاههای تامین اجتماعی در شهرستان های خمین و دلیجان امسال افتتاح می شوند
گفتگو: افسانه قاسملو
استان مرکزی تقریبا، در مرکز ایران قرار گرفته و حدود 2 درصد از مساحت کل کشور را در برگرفته و دارای 12 شهرستان، 23 بخش، 32 شهر، 66 دهستان است. جمعیت استان مرکزی حدود یک میلیون و400 هزار نفر است که به دلیل وجود کارخانجات صنعتی متعدد در آن، یکی از استان های صنعتی کشور محسوب می شود و اقتصاد استان بر پایه حوزه های نفت، گاز، صنایع، کشاورزی و خدمات شکل گرفته است. به دلیل وجود کارگاههای تولیدی متعدد در این استان، بیمه شدگان در این استان قشر بزرگی را تشکیل می دهند و از آن سو به دلیل قدمت صنایع، فراوانی بازنشستگان نیز بالاست، در مجموع 65 درصد جمعیت استان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و از خدمات بیمه ای و درمانی این سازمان استفاده می کنند. رشد مستمری بگیران در مقابل بیمه شدگان در سال های اخیر حکایت از این دارد که جمعیت استان به سوی سالمندی می رود و باید این موضوع در برنامه ریزی های اجتماعی و درمانی از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرد. برای آشنایی بیشتر با شرایط بخش درمان سازمان در استان مرکزی به گفتگو با دکتر بابک عدلی مدیر درمان این استان می نشینیم.
مدیر کل تامین اجتماعی شهرستان های استان تهران: پرداخت مستمری به جمعیت تحت پوشش 28 درصد رشد داشته است
گفتگو: افسانه قاسملو
برای خدمت رسانی بهتر و شایسته تر به جمعیت فراوان بیمه شده، بازنشسته و مستمری بگیر و کارفرمایان استان تهران، اداره کل شهرستان های استان تهران ایجاد شد. این اداره کل، 14 شهرستان این استان را تحت پوشش دارد و بر اساس سرشماری سال 90 ساکنان این مناطق 83 درصد شهرنشین و مابقی در مناطق روستایی سکنی گزیدند. مناطق تحت پوشش این اداره کل، دارای وضعیت اقتصادی، تولیدی، اجتماعی و فرهنگی متنوعی هستند. در این مناطق کشاورزی، باغداری، دامداری، صنعت و... فعال است و در هر منطقه منابع و هزینه های تامین اجتماعی متفاوت است و از این رو شرایط مختلف اقتصادی و فرهنگی منطقه در برنامه ریزی ها و پاسخ به خواسته های بیمه شدگان مدنظر قرارمی گیرد. برای آشنایی بیشتر با شرایط اداره کل شهرستان های استان تهران، به گفتگو با داریوش صالح پور مدیر کل تامین اجتماعی این اداره کل می نشینیم:
تشویق کارفرمایان خوش حساب نوعی امر به معروف اجتماعی است
گفتگو: افسانه قاسملو
استان قم پس از البرز کوچکترین استان کشور است و لی بیش از یک و میلیون و 150 هزار نفر جمعیت در آن ساکن هستند. قرار گیری استان در منطقه خشک و نیمه خشک موجب شده است تا این استان در مقایسه با سایر مناطق کشور دارای کشاورزی پر رونقی نباشد، اما در مقابل دارای تنوع معادن زیادی است و 1500 واحد صنعتی در سطح استان در بخش های نساجی و پوشاک، چرم، مواد شیمیایی، کانی غیرفلزی، فلزی، دارویی، برق و الکترونیک فعالیت دارند. صنعت گردشگری نیز به دلیل بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران در این استان رونق مطلوبی دارد. سازمان تامین اجتماعی در سال 1333 فعالیت خود را در استان قم با ایجاد یک شعبه در میدان راه آهن آغاز کرد و اولین گروه بیمه شدگان،کارگران کارخانه ریسباف بودند. در حال حاضر اداره کل تامین اجتماعی استان قم با یک ساختمان ستادی،2 شعبه ممتاز تیپ یک، یک شعبه تیپ چهار، یک شعبه مکانیزه،2 شعبه اقماری و3 کارگزاری رسمی به 753 هزار نفر از جمعیت استان قم،18 نوع خدمت متنوع بیمه ای ارائه می کند . در همین رابطه در مصاحبه ای با سید مجتبی موسوی مدیرکل تامین اجتماعی قم، از وضعیت ارائه خدمات و برنامه های این اداره کل در سطح استان بیشتر مطلع می شویم. مخاطبان سازمان تأمین اجتماعی در واقع شرکای این سازمان بوده و تکریم آنها از برنامه های اصلی سازمان است، به نظر جنابعالی جایگاه تکریم ارباب رجوع در نظام اداری چگونه است؟ یکی از هدفهای اصلی سازمان تامین اجتماعی، جلب رضایت مخاطبان و ارباب رجوع از طریق ارائه خدمات با کیفیت مطلوب است. در نظام اداری و اجرایی رضایت مردم از خدمات دستگاهها یکی از شاخصهای اصلی سنجش کار آمدی و رشد و توسعه است و مؤلفه هایی از قبیل سرعت، صحت و دقت در انجام کار مراجعان ، چگونگی رفتار و برخورد با ارباب رجوع واطلاع رسانی مناسب عواملی هستند که موجب رضایتمندی مراجعین می شوند.
تأمین اجتماعی از شاخص های توسعه جوامع است
گفتگو: افسانه قاسملو
استان کرمانشاه حدود 5 /1 درصد از مساحت کشور را تشکیل می دهد و دارای 14 شهرستان، 31 شهر، 31 بخش و 86 دهستان است. وجود آب و هوای متنوع و منابع آب و خاک این استان را از نظر کشاورزی توانمند ساخته و تولید محصولات سردسیری و نیمه گرمسیری در این استان حاکی از ظرفیت های کشاورزی این منطقه است. استان کرمانشاه از نظر صنعتی در جایگاه هجدهم کشور قرار گرفته و 19 شهرک صنعتی در این استان فعال هستند. زیر ساخت های مناسب، ذخایر نفت و معادن و مرز مشترک با عراق فرصت هایی است که می تواند تولید و صنعت در این استان را توسعه دهد. برای آشنایی با وضعیت تأمین اجتماعی در کرمانشاه با کیومرث فلاحی مدیر کل تأمین اجتماعی استان به گفتگو می نشینیم.
تمام تلاش خود را در اجرای هرچه بهتر انجام شدن طرح تحول نظام سلامت در بر گرفته ایم
گفتگو: هنگامه محب ربانی
استان سیستان و بلوچستان به لحاظ طبیعی به دو ناحیة جغرافیایی سیستان در شمال و بلوچستان در جنوب قابل تفکیک است. دشت سیستان در شمال استان، همچون نگینی است برآمده از آبرفت‎های رودخانه هیرمند که بزرگترین دریاچه آب شیرین در ایران (دریاچه هامون) را در خود جای داده است. ناحیه بلوچستان نیز در جنوب این استان، همچون صدفی است که وسعت متنوع‎اش را با دریای عمان گره زده و در مجموع دارای طبیعتی کوهستانی و خشک است. جلوه های زیبا و دیدنی سیستان و بلوچستان از دریای عمان تا دریاچه هامون در فصول مختلف، تنوع دل انگیزی را به همراه دارد. قلعه های خاکی اما مستحکم، طبیعت سبز با قامت سر به فلک کشیده درختان خرما و تماشای بام سیستان و بلوچستان از بلندای تفتان، می تواند لحظات خاطر انگیزی را برای گردشگران به این استان به همراه داشته باشد. این همه جاذبه در استانی محروم، انگیزه ای برای گفتگو با دکتر محمد حسین اباذری مدیر درمان تامین اجتماعی سیستان و بلوچستان به منظور بررسی وضعیت تامین اجتماعی در استان شد که در ادامه می خوانید:
تشکیل بانک اطلاعاتی از همکاران شایسته
گفتگو: ملیحه مهرآمیز
تهران شهری بزرگ با دامنه جغرافیایی پهناور و گستره صنعتی و بازرگانی وسیع با جمعیت 8 میلیونی است. اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ در میان 33 استان کشور موقعیتی متفاوت از دیگر نقاط ایران دارد. اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ، مهمترین اداره کل سازمان تامین اجتماعی است که تعداد 1 میلیون و 211 هزار و 593 نفر بیمه شده اصلی و یا به عبارتی 10 درصد از بیمه شدگان کل کشور را تحت پوشش دارد.از مجموع 1 میلیون و 225 هزار و 192 کارگاه فعال مشمول قانون تامین اجتماعی 6/5 درصد از کارگاهها تحت پوشش اداره کل غرب تهران بزرگ است.گردش مالی برخی از شعب 14 گانه تهران به تنهایی با برخی از وزارتخانه های کشو برابری می کند به طور تقریبی نزدیک به 14درصد از منابع بیمه ای و 8 درصد از مصارف بیمه ای سازمان تامین اجتماعی در اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران وصول و هزینه می شود.
افزایش 3درصدی بیمه شدگان تأمین اجتماعی استان همدان در یک سال گذشته
گفتگو: افسانه قاسملو
همدان با 19 هزار کیلومتر مربع وسعت در دامنه های رشته کوه الوند واقع شده و دارای 9شهرستان، 25 بخش، 27شهر و 73 دهستان است . همدان اولین پایتخت ایران باستان محسوب می شود. کاوش های باستانشناسی نشان می دهد که از 6هزار سال پیش تمدن در این منطقه وجود داشته است.
در 14سال گذشته مستمری بگیران تأمین اجتماعی گیلان 3برابر شده است
گفتگو: افسانه قاسملو
پدیده سالمندی یکی از مسائل و دغدغه های کشور در سالهای آینده خواهد بود و برنامه ریزی صحیح و تصمیم گیری به موقع در این حوزه را ضروری می سازد و از آنجایی که افزایش جمعیت سالمند و به تبع آن رشد بازنشستگان و مستمری بگیران در جامعه بر منابع ومصارف سازمان تأمین اجتماعی تأثیر گذار است، این موضوع در سیاستگذاری های این سازمان نیز مورد توجه است.
94درصد کارفرمایان استان قزوین لیست حق بیمه را اینترنتی پرداخت می کنند
گفتگو:افسانه قاسملو
استان قزوین فقط یک درصد از مساحت ایران را به خود اختصاص داده است اما در اقتصاد و تولید کشور نقش قابل توجهی دارد و حدود 10شهرک صنعتی فعال در این استان، موید این موضوع است. برای آگاهی از وضعیت تأمین اجتماعی در این استان به گفتگو با آقای علیرضا محسنی مدیرکل تأمین اجتماعی استان قزوین می نشینیم.
ملزم به تلاش مضاعف برای افزایش ظرفیت های خدمت رسانی هستیم
گفتگو: هنگامه محب ربانی
مدیر درمان تامین اجتماعی اردبیل خود را ملزم به تلاش مضاعف و حرکت جهادی برای افزایش امکانات و ظرفیت های خدمت رسانی می داند و می گوید: به موازات آن برای ایجاد تعاملات گسترده تر با مخاطبان سازمان بالاخص کانون ها و تشکلات کارگری و کارآفرینان به عنوان تلاشگران و جهادگران عرصه های اقتصاد مقاومتی و کار و تولید استان تلاش می کنیم و بر همین اساس در شهریور و مهرماه سالجاری چهار جلسه کمیته بیمه و درمان را با حضور شرکای اجتماعی سازمان در استان برگزار کرده ایم.
از ساری تا حلبچه 17 سال طول کشید/ قصه بازمانده شیمیایی حلبچه که با کمک دو همکار سازمان تامین اجتماعی به اتمام رسید
گزارش از: هنگامه محب ربانی
مریم باروتچیان یکی از بازماندگان فاجعه شیمیایی حلبچه بوده که طی سالیان نسبتا زیادی توسط یک خانواده ایرانی در شهر ساری به فرزند خواندگی پذیرفته شد. وی از زمانی که قصه گذشته خود را از پدر و مادرش شنید به دنبال گذشته اش می گشت که سرانجام با پیگیری های دو همکار کامیارانی به آغوش خانواده بازگشت. جزئیات بیشتر را از زبان این دو همکار می شنویم.
کارفرمایان خوش حساب در استان کم نیستند
گفتگو: افسانه قاسملو
مدیر کل تأمین اجتماعی استان یزد با بیان اینکه این استان در صنایع معدنی، نساجی و تولید کاشی جایگاه ارزشمندی در کشور دارد، گفت: در حوزه کشاورزی نیز با وجود کمبودها و محدودیت های منابع آب، با تلاش و همت مردم و تولید کنندگان این منطقه شاهد پیشرفت و شکوفایی خوبی هستیم.
با خرید تجهیزات مورد نیاز بیماران رضایت آنان فراهم و از ارجاع به بخش خصوصی جلوگیری شده است
گفتگو: اکرم ملکی صوفحسن
استان قزوین یکی از استان های صنعتی کشور است وسازمان تأمین اجتماعی به نیروهای مولد در بخش های صنعتی و سایر بخش های این استان خدمات گوناگون بیمه ای و درمانی ارائه می کند.
افزایش رضایتمندی و کیفیت خدمات از مهمترین اهداف سازمان تأمین اجتماعی است
گفتگو: هنگامه محب ربانی
مدیر درمان تامین اجتماعی آذربایجان غربی افزایش رضایتمندی و کیفیت خدمات را از مهمترین اهداف سازمان تأمین اجتماعی می داند و می گوید: یکی از موفقیت های مدیریت جدید سازمان حذف حاشیه ها و بازگشت به مسیر اصلی و مسئولیت هایش بوده است.

Page Generated in 0/1597 sec